Trwa ładowanie...

Robot odkurzający. Na co warto zwrócić uwagę przed zakupem?

Maszyny wyręczają nas w wielu domowych czynnościach. Teraz już nie musimy się przejmować nawet takim zadaniem jak odkurzanie – robot zrobi to za nas. Czy jednak sprząta naprawdę dokładnie? Bierzemy pod lupę robota odkurzającego.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Robot odkurzający. Na co warto zwrócić uwagę przed zakupem?Źródło: Shutterstock.com
d1xfs18
d1xfs18

Robot odkurzający działa za pomocą wbudowanej kamery i sensorów. Dzięki temu wie, gdzie jest brud. Jeśli jest już czysto, może wrócić do stacji dokującej i ładować akumulator. Robot sprawia wrażenie, jakby był niezwykle inteligentnym sprzętem – zwykle wie, kiedy ma kontakt ze ścianą, potrafi omijać schody. Okrągły kształt urządzenia sprawia, że może docierać ono w trudno dostępne miejsca.

Automatyzacja to jest to

Robot zaoszczędza nam sporo czasu. Po włączeniu, a wcześniej zaprogramowaniu, samodzielnie odkurza. My wówczas możemy zająć się zupełnie innymi czynnościami. Niektóre z urządzeń mogą być sterowane za pomocą smartfonów. Jeśli nagle dowiadujemy się, że będziemy mieli gości, ale jesteśmy jeszcze poza domem, za pomocą aplikacji ustawiamy pracę odkurzacza i bez stresu oczekujemy bliskich.

odkurzacz flickr.com
odkurzacz Źródło: flickr.com, fot: Kārlis Dambrāns

Uniwersalny i energooszczędny

Sprząta każdy rodzaj podłogi – kafelki, panele, wszelkie wykładziny. Z innymi powierzchniami (jak np. sofy, fotele czy krzesła tapicerowane) sobie jednak nie poradzi. Charakteryzuje się niewielkim poborem mocy. Jego kompaktowy wygląd pozwala mu dostać się np. pod meble i oczyścić te trudno dostępne przestrzenie z kurzu, który zwykle gromadzi się tam w dużych ilościach. Pracuje na tyle cicho, że nie będzie nam przeszkadzał – w czasie, gdy robot odkurza, my możemy oddawać się ulubionym czynnościom.

Nie taki dokładny

Mimo że tego typu urządzenia potrafią poradzić sobie z trudniejszymi powierzchniami, nie uporają się np. z bałaganem po większej imprezie. Są bowiem przeznaczone do codziennego usuwania kurzu, sierści zwierząt oraz okruchów. Raz na tydzień warto sięgnąć po standardowy odkurzacz. I jeszcze jedna kwestia. Design odkurzaczy uatomatycznych jest przyjemny dla oka, jednak po jakimś czasie trzeba się liczyć z ich obiciem i rysami – wszakże zdarza się im wpadać na meble czy ściany.

A jednak cena

Wiele osób powstrzymuje od zakupu robota jego cena. Choć ceny robotów sprzątających zaczynają się od kilkuset złotych, decydując się na takie urządzenie, warto zainwestować w sprzęt dobrej jakości, od renomowanego producenta. Urządzenia z górnej półki niestety nadal są stosunkowo drogie. Poza tym, jeśli coś się w nich zepsuje, a minie okres gwarancji, naprawa czy wymiana komponentów jest kosztowna. Wadą może też być czas ładowania. W niektórych modelach trwa nawet 5 godzin.

Liczy się moc

Koniecznie zwróćmy uwagę na moc urządzenia. Im większa, tym lepiej. Istotną cechą jest również układ czyszczący, bo głównie od niego zależy efekt końcowy odkurzania. Jeśli ma więcej szczoteczek – lepiej poradzi sobie z brudem. Trzeba ponadto pamiętać o regularnym oczyszczaniu pojemnika odkurzacza. W przeciwnym wypadku musimy liczyć się ze spadkiem efektywności robota.

Robot sprzątający to spora oszczędność czasu i pomoc w utrzymaniu czystości na co dzień. Mimo ceny coraz więcej osób decyduje się na jego zakup. Producenci jednak co chwila udoskonalają ów wynalazek, wychodząc tym samym naprzeciw oczekiwaniom użytkowników.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d1xfs18
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1xfs18