Odkurzacz automatyczny: sprzątanie (niemal) idealne

Nowoczesne rozwiązanie, jakim jest odkurzacz automatyczny, ułatwia sprzątanie domu i dużą część pracy wykonuje za nas. Jednak nawet odkurzacz robot, mimo licznych zalet, ma też swoje wady. Jakie?

Odkurzacz automatyczny: sprzątanie (niemal) idealne
Źródło zdjęć: © Shutterstock

18.01.2018 | aktual.: 11.02.2019 14:26

Odkurzanie, jako praca niewdzięczna, przynosząca krótkotrwałe efekty, nie jest ulubionym domowym zajęciem większości z nas. Aby ją sobie ułatwić, dobrze jest skorzystać z nowoczesnych rozwiązań. Choć półek, mebli, żyrandoli czy framug za nas nie posprząta, inteligentny robot odkurzacz bezbłędnie usunie kurz z podłóg.

Jak działa odkurzacz samosprzątający?

To urządzenie samojezdne, nazywane też robotem lub automatycznym odkurzaczem. Działa na akumulator, dzięki czemu nie ma konieczności podłączania go przewodem do gniazda elektrycznego. Takie rozwiązanie daje nieograniczone możliwości przemieszczania się po mieszkaniu. Jego mobilność sprawia, że bez trudu odkurzy posadzki w każdym otwartym pomieszczeniu. W czasie kiedy odkurzacz czyści podłogi, możesz poświęcić czas na relaks lub inne prace porządkowe. Na tradycyjne odkurzanie trudno zdobyć się codziennie, natomiast uruchomienie robota zajmuje ledwie chwilę i można tę czynność wykonać nawet kilkakrotnie w ciągu dnia, w zależności od potrzeb.

Główne zalety odkurzacza robota

Największym atutem odkurzacza inteligentnego jest to, że sam porusza się po mieszkaniu, wyszukując zabrudzenia oraz, co nie mniej istotne, omija wszelkie przeszkody, więc nie grozi ci obijanie mebli lub niszczenie innych powierzchni. Za sprzątanie odpowiadają szczotki zbierające zanieczyszczenia do pojemnika umieszczonego w obudowie lub - w bardziej zaawansowanej wersji odkurzacza - dodatkowo system ssący, wzbogacony o filtry zabezpieczające przed rozprzestrzenianiem się kurzu. Omijanie przeszkód jest możliwe dzięki czujkom zbliżeniowym i zderzeniowym. Różne modele mają inną liczbę czujek.

Dzięki płaskiej obudowie odkurzacz automatyczny może wjechać pod niektóre meble i oczyścić fragmenty podłogi, do których trudno byłoby dotrzeć w inny sposób. Odkurzy każdą gładką powierzchnię, ale także włókna dywanu czy wykładziny. Choć robot ma okrągłą obudowę i nie jest w stanie oczyścić naroży pomieszczeń, niektóre modele są wyposażone w boczne szczotki do odkurzania "trudnych" kątów. Mimo wykonywania pozornie chaotycznych ruchów, odkurzacz automatyczny jest zaprogramowany tak, aby dotrzeć do wszystkich zakamarków sprzątanego pomieszczenia. Akumulatory odkurzaczy samojezdnych są energooszczędne, więc w porównaniu z tradycyjnym urządzeniem korzystanie z niego podczas przeprowadzania porządków jest ekonomicznym rozwiązaniem. Dodatkowo robot jest dużo cichszy podczas pracy, co znacznie podnosi komfort użytkowy.

Słabe strony odkurzacza automatycznego

Jednym z minusów jest niewątpliwie cena urządzenia. Choć kolejne lata produkcji sprawiają, że inteligentny odkurzacz jest coraz tańszy, jego koszt (1300-3000 zł) sprawia, że nadal jest to produkt luksusowy. Do tanich nie należy również serwis urządzenia. Sama wymiana filtrów jest kosztowna, a usuwanie usterek w serwisie także generuje duże wydatki. Elektronika, w którą wyposażone są odkurzacze samosprzątające (pozwalająca np. zaprogramować jego uruchomienie o konkretnej godzinie za pomocą smartfona), jest dość skomplikowana, co wpływa na cenę usługi.

Odkurzacz automatyczny nie poradzi sobie ze zbyt długim runem dywanów, na przykład typu shaggy. Lepiej wyposażone modele (dające możliwość zdalnego zatrzymania robota przed miejscem, w którym bawi się dziecko, lub kojcem psa, z zamontowanym czujnikiem zapobiegającym upadkowi ze schodów) dają pełne zadowolenie z użytkowania, trzeba jednak wydać na nie co najmniej 2000 zł. Urządzenia o mniejszych możliwościach, np. wyposażone jedynie w czujniki zderzeniowe, mogą doprowadzać do uderzania o meble, ściany czy futryny, a tylko te z dodatkowymi czujkami zbliżeniowymi nie dopuszczą do silnego obijania.

Wybrane dla Ciebie