Renowacja drewnianej podłogi: cyklinowanie i olejowanie
Piękno drewnianej podłogi z czasem zaczyna blaknąć, dlatego warto co jakiś czas odświeżyć jej powierzchnię. Zarówno parkiet, jak i deski podłogowe można poddać procesowi renowacji. Wśród najpopularniejszych metod wyróżnia się cyklinowanie i olejowanie.
02.07.2014 16:24
Piękno drewnianej podłogi z czasem zaczyna blaknąć, dlatego warto co jakiś czas odświeżyć jej powierzchnię. Zarówno parkiet, jak i deski podłogowe można poddać procesowi renowacji. Wśród najpopularniejszych metod wyróżnia się cyklinowanie i olejowanie.
Choć drewno starzeje się z klasą, dla odświeżenia wnętrza trzeba poddać je co jakiś czas procesowi odnowy. Inaczej postępuje się z podłogą lakierowaną, a inaczej z olejowaną.
Cyklinowanie podłogi
Najczęściej stosowaną metodą renowacji podłogi z drewna jest cyklinowanie, czyli szlifowanie maszynowe jej górnej warstwy. Celem zabiegu jest zdarcie zniszczonej lub trwale zabrudzonej powierzchni parkietu lub desek. To, jak dużo można jej zdjąć, zależy od gatunku i grubości zastosowanej okładziny. Przed rozpoczęciem szlifowania trzeba sprawdzić, czy podłoga była mocowana za pomocą gwoździ. Jeśli tak, należy je dobić, by nie niszczyły taśm ściernych.
Do szlifierek używa się najpierw papieru ściernego o numerach od 24 do 35, a następnie od 100 do 120, co pozwala stopniowo zdejmować warstwy posadzki. Na koniec poleruje się powierzchnię drewnianej podłogi za pomocą talerzy wygładzających. Przeciętnie ściera się zużytą powierzchnię o grubości 1 mm. Jednak, gdy zniszczenia są poważniejsze, a drewniana podłoga dość gruba, może zaistnieć potrzeba zdjęcia grubszej warstwy.
Częściej można cyklinować deski lite niż na przykład trójwarstwowe – w zależności od wskazań producenta jest to przeważnie dwukrotnie większa częstotliwość. Jeśli nie jesteś w stanie zeszlifować większych ubytków lub pęknięć, możesz uzupełnić je zaprawą do drewna.
Przeczytaj też: href="http://dom.wp.pl/czym-myc-podloge-z-drewna-drewniana-podloga-dobrze-chroniona-6098121964864129a">Najskuteczniejsze sposoby na czyszczenie drewnianej podłogiNajskuteczniejsze sposoby na czyszczenie drewnianej podłogi
Na koniec cyklinowania i prac naprawczych podłogę trzeba zalakierować. Do wyboru są lakiery matowe lub błyszczące, bezbarwne oraz z dodatkiem barwnika. Pamiętaj, że do lakierowania nie nadają się tłuste odmiany drewna, np. egzotycznego. Możesz zastosować tę metodę jedynie po naniesieniu na powierzchnię posadzki preparatu odtłuszczającego tworzącego barierę między surowcem a powłoką.
Olejowanie podłogi z drewna
Jeśli drewniana podłoga była wykończona olejem do drewna, czynność tę należy regularnie powtarzać – przez pierwsze lata co pół roku, później coraz rzadziej. Jest to doskonała metoda impregnacji zapobiegająca wnikaniu wody we włókna surowca i zabezpieczająca przed biodegradacją oraz rozsychaniem się drewna. Dodatkowo niweluje ona drobne niedoskonałości, zarysowania i braki w posadzce poprzez wygładzanie jej powierzchni. Oprócz tego maskuje przebarwienia, a także zabrudzenia pozostawione na drewnie. Ujednolica kolor podłogi, lekko go przyciemniając. Olej na parkiecie lub deskach pozostawia miłą, aksamitna powłokę o satynowym połysku. Dzięki niemu nawet stare drewno nabiera eleganckiego powabu.
Olejowanie podłogi można zastosować również na posadzkach uprzednio lakierowanych, jednak wymagają one sumiennego oszlifowania z resztek preparatu nawierzchniowego. Powierzchnia drewna przeznaczonego do impregnacji olejem nie wymaga tak drobiazgowego szlifowania, gdyż sam produkt wygładzi drobne niedoskonałości.