Trwa ładowanie...

Drewno olejowane - wady i zalety

Drewno olejowane - wady i zaletyŹródło: www.ekodrewo.pl
d3thn9a
d3thn9a

Olejowanie drewna jest coraz popularniejsze. Ta ekologiczna alternatywa dla lakierów nadaje się świetnie do konserwowania drewna krajowego, jak i tego egzotycznego.

Olejowanie wzmacnia kolor drewna, uwydatnia słoje i pozwala zachować naturalny wygląd. Olej wnika w głąb drewna, nie zatykając porów, dzięki czemu drewno może oddychać. To szczególnie ważne w pomieszczeniach o zmiennej wilgotności albo powierzchniach narażonych na niekorzystne warunki atmosferyczne lub narażonych na uszkodzenia mechaniczne. Świetnie nadaje się więc do zabezpieczania tarasu czy mebli ogrodowych. Podłogi konserwowane w ten sposób kładzie się w miejscach narażonych na intensywne użytkowanie, np. w salach tanecznych, w korytarzach lub bezpośrednio przy wejściu do mieszkania. Aby odnowić powierzchnię wystarczy pomalować ją kolejną warstwą oleju. Nie trzeba cyklinować podłogi. Drewno olejowane jest przyjemniejsze w dotyku, nie elektryzuje się i przyciąga mniej kurzu. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że olejowana podłoga „oddycha”, regulując mikroklimat wnętrza.

Podłoga olejowana w przeciwieństwie do lakierowanej, jest matowa z lekkim, aksamitnym połyskiem. Żeby naprawić uszkodzony fragment podłogi, nie trzeba robić generalnego remontu. Tak zakonserwowana podłoga ma niezwykłą zdolność do regeneracji; rysy na olejowanej posadzce nie zmieniają swojego koloru, a drewno w niewielkich ubytkach pęcznieje, wypełniając zarysowania.

Niewielkie rysy, które mogą powstać przy codziennym użytkowaniu, łatwo usuwamy poprzez regularne zabiegi pielęgnacyjne. W pomieszczeniach mniej uczęszczanych, konserwację należy powtarzać raz na pół roku. Trwa ona tyle co normalne sprzątanie.

Powłokę olejowaną można barwić na różne kolory, przyciemniać lub uzyskać efekt podłogi bielonej. Jej zalety można wymieniać w nieskończoność:

Zalety

  • olejowana podłoga starzeje się w naturalny sposób, z wiekiem nabierając szlachetności starego drewna ,
  • jest odporna na uszkodzenia, a lekko zarysowane drewno ładnie się zasklepia , nie elektryzuje się, zachowuje swój naturalny zapach (podłoga oddycha) reguluje wilgotnośc w pomieszczeniu
  • przed zaolejowaniem można ją zabejcować na wybrany kolor lub wybielić (tzw. ługowanie)
  • w wypadku uszkodzenia nie trzeba odnawiać całej podłogi, a jedynie zniszczone miejsca , podłoga ma zdolność do samoregeneracji zatem ogromna zaletą podłóg olejowanych jest fakt, iż łatwiej jest im przywrócić pierwotny wygląd bez konieczności cyklinowania
d3thn9a

Wady

Nie da się jednak nie zauważyć, ze taka podłoga ma wady. Przede wszystkim:

  • drewniany zaolejowany parkiet wymaga nieco staranniejszej pielęgnacji niż ten pokryty lakierem Drewniana podłoga zaimpregnowana olejami lub woskami podlega szybszemu procesowi zużycia w porównaniu do podłóg lakierowanych. Powodowane jest to tym, że olej w porównaniu do powłoki lakierowanej nie tworzy warstwy na drewnie tylko w nie wnika i jest to jedna z przyczyn jego szybszego wycierania się.
  • co pół roku należy go dodatkowo zaimpregnować warstwą oleju renowacyjnego
  • bardziej niż lakierowany wyciera się i rysuje, np. pod przesuwanymi krzesłami, należy więc pod meblami przymocować podkładki z filcu

Użytkownicy podłogi olejowanej podkreślają właśnie wyjątkową trudność w jej pielęgnacji. Dopiero zaolejowanie kilku warstw skutecznie ją chroni. Zdarza się, że jeśli w porę nie zauważymy, np. rozlanego soku, czy kropli tłuszczu, plamy może być bardzo trudno zlikwidować.

d3thn9a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3thn9a