Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany
pralka
Artykuł Sponsorowany
15-11-2021 16:59

Pralka, suszarka, a może pralko-suszarka – podpowiadamy co wybrać

Na rynku panuje duża konkurencja, nie tylko cenowa, pomiędzy czołowymi producentami tego segmentu AGD. W rezultacie każdy, kto przymierza się do zakupu pralki czy suszarki staje przed niełatwym wyborem. Czy zdecydować się na osobne urządzenia, czy – w przypadku braku miejsca – nie wybrać pralko-suszarki? Oba rozwiązania mają swoje zalety, a wszystko zależy tak naprawdę od naszych potrzeb. Na przykładzie produktów marki Haier, która od 12 lat jest liderem produkcji sprzętu AGD na świecie, podpowiadamy, jakie elementy warto przemyśleć przy podejmowaniu decyzji.

Artykuł sponsorowany Artykuł sponsorowany
Pralka, suszarka, a może pralko-suszarka – podpowiadamy co wybraćŹródło: materiały partnera
d18wawx
d18wawx

Pranie czy pranie i suszenie?

To pierwsze z pytań, na które musimy sobie odpowiedzieć, gdyż od odpowiedzi na nie zależy przede wszystkim przedział cenowy, spośród którego będziemy wybierać nowe urządzenia. Kategoria pralko-suszarek mocno zyskuje na popularności, a w ofertach największych marek AGD znajdziemy modele pozwalające na efektywne suszenie prania bez konieczności zastawiania pomieszczeń tradycyjnymi wieszakami na ubrania. Jeśli mamy do dyspozycji odpowiednią ilość miejsca, warto zastanowić się również nad zakupem samodzielnej suszarki – urządzenia te są zazwyczaj podobnych rozmiarów co pralka, dlatego preferowane są raczej przez posiadaczy domów czy dużych mieszkań.

Pralka pralce nierówna

Bez względu na to, czy zdecydujemy się na pralkę, czy pralko-suszarkę, wybór musi być przemyślany i oparty przede wszystkim o realną ocenę naszych potrzeb. Inne modele sprawdzą się najlepiej dla bezdzietnego małżeństwa, a inne dla pięcioosobowej rodziny ze zwierzakami. Niewłaściwa ocena potrzeb skutkować może po prostu niepotrzebną stratą pieniędzy.

d18wawx

Pojemność - Podstawowym parametrem, na który trzeba zwrócić uwagę przy wyborze nowej pralki, jest jej pojemność (podawana w kilogramach). Najmniejsze z pralek oferują od 6kg pojemności, największe są nawet 2 razy bardziej pojemne – tutaj wybór będzie zależał przede wszystkim od tego, jak często i jak dużo prania będziemy robić. Chociaż najnowsze pralki i pralko-suszarki są w stanie dostosować się również do zmiennych potrzeb – jak seria urządzeń i-Pro 7 marki Haier, wyposażona w funkcję automatyki wagowej, która dobiera ilość wody. Dzięki temu, mimo że największe modele mają pojemność 12 kg, przy niepełnym załadunku urządzenie pobiera mniej wody i energii, co w praktyce oznacza niższe rachunki.

Silnik oraz bęben – większość dostępnych na rynku pralek i pralko-suszarek wyposażona jest w silniki inwerterowe, których działanie opiera się na indukcji magnetycznej, co skutkuje po pierwsze cichą pracą, a po drugie niższym zużyciem energii. Ma to też bezpośrednie przełożenie na ich trwałość – bez tarcia (jakie występuje np. w silnikach komutatorowych) możemy znacząco przedłużyć żywotność maszyny. Na tym polu wyróżniają się produkty marki Haier, wyposażone w bezpaskowy silnik Direct Motion, na który producent zapewnia aż 15-letnią gwarancję. Z kolei konstrukcja bębna pralki ma wpływ na to ochronę ubrań i eliminuje zaciągnięcia czy przetarcia tkanin – w przypadku i-Pro 7 Specjalna struktura bębna Pillow Drum w kształcie poduszki sprawia, że pranie odbija się delikatnie od powierzchni bębna, co stwarza doskonałe warunki do prania najdelikatniejszych tkanin, ogranicza również ilość zagnieceń na ubraniach ułatwiając ich prasowanie.

 materiały partnera
Źródło: materiały partnera

Programy prania – i znów, tutaj pierwsze skrzypce przy wyborze powinny grać nasze realne potrzeby – zarówno te dzisiejsze, jak i przyszłe – w końcu pralka to nie jest zakup, którego chcielibyśmy dokonywać co roku. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na modele, które pozwolą zaplanować czas prania. W modelach serii i-Pro 7 odpowiada za to funkcja i-Time umożliwiająca precyzyjne ustawienie czasu trwania prania w zależności od potrzeb, można go skrócić lub wydłużyć z dokładnością do 5 minut.

d18wawx

Funkcje dodatkowe – producenci odpowiadają na zróżnicowane potrzeby szerokiej gamy klientów, dlatego przy wyborze nowej pralki warto sprawdzić, jakie dodatkowe funkcje oferują poszczególne modele – zarówno pod kątem czysto funkcjonalnym, jak i pod kątem bezpieczeństwa i higieny. W przypadku serii pralek i pralko-suszarek i-Pro 7 wyjątkowo interesujące są funkcje Refresh oraz i-Refresh, które pozwalają na odświeżanie ubrań za pomocą pary – usuwają zapachy, oczyszczają zabrudzenia, zmiękczają tkaniny i redukują zagniecenia. Efekty ucieszą zarówno rodziców małych dzieci, jak i osoby borykające się z alergiami czy wrażliwą skórą. Podobnie, czystość i higienę ubrań wspierają system antybakteryjny ABT, usuwający do 99,7% bakterii, oraz automatyczny system czyszczenia pralki Smart Dual Spray.

 materiały partnera
Źródło: materiały partnera

Suszarka – oddzielne urządzenie

Dla wszystkich, którzy mają na to przestrzeń, zdecydowanie wartą rozważenia opcją będzie zakup suszarki jako oddzielnego urządzenia. Te największe pomieszczą aż do 10 kg prania, a najbardziej zaawansowane modele nie tylko szybko i skutecznie wysuszą ubrania eliminując zagniecenia, ale również pozwolą na odświeżenie tych, które przeleżały w szafie tygodnie czy miesiące. Znów na pierwszy plan wysuwa się marka Haier i jej innowacyjna seria i-Pro 7. Modele suszarek tej serii wyposażono w programy i-Refresh, znaną z pralek konstrukcję bębna chroniącą ubrania, a także zestaw 14 programów, które w łatwy sposób poradzą sobie z wysuszeniem wszystkich rodzajów tkanin, od grubych syntetyków, pościeli i bawełny, po te najbardziej delikatne, jak wełna czy kaszmir. Dodatkowo, technologia pompy ciepła zastosowana w urządzeniach serii i-Pro 7, zapewnia utrzymanie ciepła wewnątrz bębna suszarki, co pozwala na obniżenie zużycia energii nawet o 50% w porównaniu ze zwykłą suszarką bębnową.

d18wawx

Dostosowane do potrzeb

Pralki i pralko-suszarki to nie są urządzenia, które możemy zmieniać co miesiąc, dlatego ich zakup powinien być dobrze przemyślany. Podstawą wyboru powinna być realna ocena naszych potrzeb – warto zwrócić uwagę nie tylko na częstotliwość i wielkość prania, ale także dodatkowe wymagania, które postawimy przed urządzeniem (jak ochrona ubrań). W tym segmencie AGD bardzo często za ceną idzie prawdziwa jakość, trwałość i wszechstronność – dlatego kryterium cenowe, mimo że ważne, nie powinno być jedynym; za wyższą ceną zakupu urządzenia stoi szereg oszczędności na prądzie, wodzie i pralniach chemicznych.

Artykuł sponsorowany
d18wawx
d18wawx