Pracowity czas w ogrodzie. Przygotowanie do jesieni
Ciepłe dni i noce kuszą do korzystania z ogrodowych atrakcji. Jednak trzeba pamiętać, że w ogrodzie nie tylko wypoczywamy. Jeśli chcemy długofalowo cieszyć się dobrą kondycją tego miejsca, musimy o nie zadbać. Druga połowa lata to pierwsze przygotowania do jesieni i kolejnych sezonów.
Porzeczka, agrest, malina i jeżyna – najlepiej smakują, gdy zerwie się je prosto z krzaka i natychmiast zje. To dopiero rarytas! Żeby cieszyć się ich smakiem przez długie lata, warto zadbać o te popularne owocowe krzewy. Wraz z końcem wakacji przyda im się cięcie prześwietlające, czyli usunięcie najstarszych pędów (to te z najciemniejszą korą).
Letnie cięcia prześwietlające przydadzą się też drzewom owocowym. Sierpień to ostatni moment na przycięcie jabłoni. Następnie przychodzi czas na drzewa pestkowe (morela, brzoskwinia i śliwka). Natomiast pod koniec sierpnia, po zbiorze owoców, trzeba wykonać cięcia w koronach wiśni i czereśni. Miejsca po usuniętych gałęziach należy posmarować maścią ogrodniczą lub farbą emulsyjną z dodatkiem środka grzybobójczego.
Na pnie drzew owocowych w drugiej połowie lata warto założyć opaski z papieru falistego. Ochroni to rośliny przed gąsienicami owocówki śliwkóweczki. We wrześniu opaski trzeba zdjąć i zutylizować.
Różany ogród
Od róży – królowej kwiatów – oczekuje się widowiskowego wyglądu. Jednak, aby z satysfakcją przez cały sezon oglądać kwitnące róże, trzeba je regularnie (choć nie za często) i obficie podlewać, kierując strumień wody na korzenie, a nie na liście. Jeśli nie zależy nam na uzyskaniu owoców (choć niektóre wyglądają bardzo dekoracyjnie jeszcze długo po sezonie i mają zastosowanie kulinarne), przekwitłe kwiaty róży musimy usuwać na bieżąco (najlepiej odcinać je nad pierwszym górnym liściem pięciolistkowym). Dzięki temu kwiaty będą dłużej i obficiej kwitły.
Piwonie, pelargonie, zimowity
Koniec sierpnia to właściwy czas na sadzenie i przesadzanie piwonii. Jeśli chcemy je podziwiać w swoim ogrodzie w kolejnych sezonach, zajmijmy się przygotowaniem ich na następne lato. Jeśli posadzimy piwonie teraz, zdążą się ukorzenić w nowym miejscu jeszcze przed zimą. Warto pamiętać, żeby co 5–6 lat zmieniać ich stanowiska.
Druga połowa lata to też dobry moment na zasadzenie pelargonii. W doniczkach spokojnie doczekają do wiosny. W maju będzie można przenieść je na zewnątrz.
Pod koniec wakacji przypada też okres sadzenia zimowitów. Zakopmy w ziemi cebulki tulipanów, hiacyntów i lilii, aby już wczesną wiosną cieszyć się ich kwitnieniem.
Warzywa i zioła
Zbiory warzyw w pełni. Cieszy nas urodzaj pomidorów, ogórków, papryki czy fasoli szparagowej.
W drugiej połowie sierpnia warto wysiać – roszponkę i szczaw. To też dobry moment na rozsadę warzyw. Kolejne plony będą dzięki temu obfitsze.
Druga część lata należy do takich ziół, jak: tymianek czy szałwia. Wczesną jesienią ich pozostałości trzeba jednak usunąć z ziemi. Pomoże to uniknąć chorób i ataków szkodników.
Truskawkowe pole
Truskawki to chyba najpopularniejsza bylina obecna na naszych grządkach. Latem trzeba je regularnie odchwaszczać, a w drugiej połowie sezonu konieczne jest przycięcie jej pędów (na wysokości ok. 5 cm). W tym czasie można zaserwować im ostatnią dawkę nawozu i ewentualnie opryskać (jeśli rośliny chorowały). Sierpień to też dobry czas na sadzenie truskawek z sadzonek doniczkowych. Warto przy tym pamiętać, że truskawki co 3–4 lata wymagają zmiany stanowiska. Płodozmian bardzo dobrze wpływa na kondycję tych roślin.
Żywopłoty i trawniki
Ogrodową ambicją niejednego z nas jest posiadanie zadbanego, zielonego żywopłotu i trawnika. Zwróćmy zatem uwagę na to, kiedy rośliny kończą fazę wzrostu. Teraz (albo już niedługo) będzie można zacząć przycinać żywopłoty liściaste (również zimnozielone) i iglaste. W drugiej połowie sierpnia można przycinać choiny, cypryśniki, cisy, jałowce i modrzewie.
Pod koniec wakacji trzeba też szczególnie zadbać o trawnik. Murawę należy regularnie i intensywnie podlewać – z samego rana lub pod wieczór. Uważajmy podczas koszenia, aby nie przyciąć trawy zbyt nisko. Powinna mieć min. 6 cm wysokości. W przeciwnym przypadku trawnik się przesuszy. Jeśli wspomagamy murawę nawozami, to sierpień jest dobrym czasem na zamianę nawozów azotowych na jesienne – w ramach przygotowania do zimy.