Pies i kot w domu: efektywne sprzątanie sierści

Każdy, kto ma w domu psa czy kota, wie, jak trudne jest sprzątanie sierści pupila. Łatwo przyczepia się ona do wyposażenia wnętrz czy ubrań. Nie da się tego uniknąć, warto jednak znać kilka sposobów na jej usunięcie. Oto te najskuteczniejsze.

Pies i kot w domu: efektywne sprzątanie sierści
Źródło zdjęć: © Shutterstock

13.03.2018 | aktual.: 14.03.2018 16:10

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Najłatwiejszym sposobem pozbycia się sierści z ubrań są specjalne rolki pokryte lepiącą się taśmą. Można je zastosować w przypadku wyposażenia wnętrz. Nie zawsze są one jednak w 100 proc. skuteczne. Aby pozbyć się sierści psa czy kota, zwłaszcza z tapicerowanej sofy, dywanu czy innego tekstylnego elementu wyposażenia wnętrz, najlepiej zrobić to w gumowych rękawiczkach. To błyskawiczny sposób umożliwiający dokładne usunięcie włosków i kłaczków. Po zakończeniu sprzątania wystarczy spłukać rękawice i powtórzyć zabieg w razie potrzeby. Zamiast rękawiczek można też użyć gąbki zwilżonej wodą z płynem do płukania tkanin.

Do usuwania sierści z drewnianych elementów mebli można też użyć bawełnianej szmatki z płynem antystatycznym. Wyeliminuje on ładunki elektryczne i sprawi, że w przyszłości włosy będą się mniej przyklejały do wyposażenia wnętrz. Do sprzątania sierści kota czy psa z mebli i dywanu można też użyć gumowej ściągaczki do mycia szyb.

Jeśli znasz sztuczkę z pocieraniem balona o włosy i przyczepianiem go do sufitu, możesz ją wykorzystać do sprzątania. To nieco zabawna, ale skuteczna metoda na pozbywanie się włosów psa czy kota. Naelektryzowana poprzez pocieranie gumowa bańka przetoczona po podłodze czy powierzchni wyposażenia wnętrz niczym magnes przyciąga sierść. Gdy zrobi swoje, wystarczy ją opłukać i po wyschnięciu zastosować ponownie.

Sierść psa czy kota vs. elektroniczne wyposażenie wnętrz

#

Szybkie pozbycie się włosów umożliwiają też współczesne pralki z funkcją usuwania sierści, która polega na intensyfikacji codziennego trybu prania, zapewniającej lepsze wypłukiwanie włosów. Pod wpływem podwyższonej temperatury włókna odzieży rozszerzają się, co ułatwia uwalnianie z nich sierści psa czy kota. Płukanie następuje z jednoczesnym odprowadzaniem wody, dzięki czemu sierść nie krąży po bębnie. Usuwana bezpośrednio do kanalizacji nie zatyka filtra. Taki sprzęt AGD powinien wziąć pod uwagę każdy, kto ma psa czy kota w domu.

Z pomocą miłośnikom zwierząt śpieszą też producenci urządzeń do sprzątania. Właścicielom psa czy kota w domu poleca się odkurzacze ze szczotkowymi nakładkami zaprojektowanymi tak, aby skutecznie zbierały sierść z wyposażenia wnętrz oraz najciemniejszych zakamarków, przy jednoczesnym ograniczeniu przyczepiania się kłaczków do ssawki. Szczotki nie wymagają więc przerywania pracy i ciągłego ich czyszczenia.

Nowoczesne odkurzacze są ponadto wyposażone w specjalne filtry (np. HEPA), które zapobiegają rozprzestrzenianiu alergenów – ich unoszeniu się w powietrzu i osiadaniu na wyposażeniu wnętrz. Jeśli decydujesz się na posiadanie i kota, i psa, taka inwestycja z pewnością ci się opłaci, a szybsze sprzątanie zaprocentuje większą ilością czasu, którą będzie można spędzić z ulubieńcem.

Pies i kot w domu – możliwy kompromis

#

Jeśli któryś z gospodarzy wykazuje alergię na sierść psa czy kota w domu, warto wyznaczyć pupilowi sfery przebywania i przyzwyczaić go do poruszania się po określonych miejscach lub unikania wybranych. Zadanie to nie jest łatwe, ale zazwyczaj to jedyne kompromisowe wyjście dla obu – dwunożnego i czworonożnego – członka rodziny. Nie ma wtedy mowy o dzieleniu z futrzakiem sypialni – pies czy kot musi zadowolić się swoim legowiskiem czy innym ulubionym miejscem w domu.

*To też cię zainteresuje: Oto najlepsze miejsce dla psa i kota w domu *

Ilość sierści pozostawianej przez czworonogi na wyposażeniu wnętrz zmniejsza też regularne szczotkowanie kota czy psa, najlepiej w ogrodzie, parku lub innym miejscu poza domem. Pamiętaj, że kondycja futerka zależy w dużym stopniu od diety. Aby nie wypadało go zbyt dużo, należy zadbać o odpowiednią karmę. O ile wiosną nadmiar wychodzącej sierści u psa czy kota jest zjawiskiem normalnym, o tyle poza czasem linienia nie wolno bagatelizować tego objawu. Może być on bowiem skutkiem niedoborów w organizmie, które należy uzupełnić, zapewniając ulubieńcowi odpowiednią dietę.