Piękny trawnik w jeden dzień: trawa z rolki

Zakładanie trawnika wymaga szeregu prac, czasu i cierpliwości. Ale jest sposób na szybki efekt. Zieloną murawę możesz kupić gotową, wystarczy rozwinąć trawę z rolki i równo ją ułożyć. Oto przepis na piękny trawnik w jeden dzień!

Wysiewana do gruntu trawa wymaga przygotowania podłoża, wielokrotnego wałowania i podlewania. Murawa zacznie wschodzić już po kilku dniach, a wyraźnie się zazieleni po upływie min. 3 tygodni. Ale to jeszcze nie będzie efekt ostateczny - dopiero po kilku miesiącach można mówić o utrwalonym i solidnym trawniku.

Piękny trawnik w jeden dzień: trawa z rolki
Źródło zdjęć: © Shutterstock

06.06.2016 13:49

Wszystkim, którym zależy na szybkim efekcie i zaoszczędzeniu czasu, poleca się kupno gotowej, wyhodowanej przez specjalistów, trawy w rolce. Do wyboru mamy produkt hodowany na folii, zawierający całość brył korzeniowych lub odcięty z gruntu - pierwszy jest droższy i trwalszy.

Trawnik z rolki: przewaga nad siewem

Dzięki technice układania gotowych fragmentów trawnika można uzyskać zielony kobierzec w ciągu jednego dnia. Około miesiąca trzeba czekać na to, aby się ustabilizował. Wysiewany zakłada się jesienią, ewentualnie wczesną wiosną, natomiast trawę z rolki można układać praktycznie przez większość miesięcy w roku, oprócz okresu mrozu. Dzieje się tak dlatego, że gotowa, wyhodowana darń jest odporniejsza i niestraszne jej ani silne słońce, ani zimno, z lekkimi przymrozkami włącznie.

To wygodne i powszechnie już stosowane rozwiązanie ma licznych zwolenników, i to nie tylko za sprawą walorów estetycznych i ekspresowego wykonania murawy. Trawnik z rolki ma tę przewagę, że można go zakładać na pochyłym terenie, z takim samym powodzeniem jak na równym gruncie. Nawet na wydatnych wzniesieniach doskonale się zakorzeni.

Trawnik z rolki: układanie

Najbardziej dogodnym terminem na zakładanie trawnika będą obfitujące w deszcze miesiące wczesnej jesieni, ale do prac można przystąpić również w innym okresie, pamiętając o potrzebie solidnego podlewania darni. Teren pod murawę musi być oczyszczony z wszelkich nierówności i kamieni, wyrównany oraz pozbawiony chwastów. Dobrze jest do tego użyć preparatu usuwającego niepożądane rośliny typu roundup. Jeśli grunt na posesji jest piaszczysty i mało urodzajny, należy przygotować odpowiednie podłoże. Trawa rośnie najlepiej w ziemi lekko kwaśnej, wzbogaconej próchnicą. Przyda się ją również nawieźć specjalną odżywką przeznaczoną do trawników.

Następnie można przystąpić do układania pasów darni. Wymaga to nie tyle specjalnej wiedzy, ile precyzyjnej pracy, by trawnik był równy. Dobrze jest wykonać ją w ciągu doby, by trawa - leżąc w rolkach - nie wyschła i nie niszczała. Pasy muszą ciasno do siebie przylegać, a łączenia należy układać „na cegiełkę”. Kierunek źdźbeł musi być taki sam w każdym fragmencie, by efekt był jednolity. Swobodne krawędzie należy obsypać ziemią, by darń nie wyschła. Całość wałujemy i obficie podlewamy.

Trawa z rolki: pielęgnacja

Trawnik jest gotowy do użytku od razu po zakończeniu prac, jednak nie powinno się go na razie mocno eksploatować. Mogą pojawić się przerwy i luki między pasmami trawy, które należy uzupełnić torfem i nasionami - najlepiej do renowacji trawników. Konieczne jest utrzymywanie stałej wilgotności podłoża. Jeśli wybierzesz darń z folii, możesz po niej regularnie chodzić już po kilku dniach, gdyż szybko się ukorzenia. Po trawie z gruntu - dopiero po 2 tygodniach. Cena metra kwadratowego trawy z folii to koszt ok. 8-15 zł, natomiast z gruntu ok. 5-8 zł. Do tego należy dodać koszt prac przygotowawczych i samego ułożenia, czyli ok. 30 zł/mkw.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)