Qaqwqwrqw

WP Dom

Rynek
Wykańczanie
Wnętrza
Wokół domu

Piękny trawnik w jeden dzień: trawa z rolki

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Piękny trawnik w jeden dzień: trawa z rolki
(Shutterstock)
Qaqwqwrqw

Zakładanie trawnika wymaga szeregu prac, czasu i cierpliwości. Ale jest sposób na szybki efekt. Zieloną murawę możesz kupić gotową, wystarczy rozwinąć trawę z rolki i równo ją ułożyć. Oto przepis na piękny trawnik w jeden dzień!

Wysiewana do gruntu trawa wymaga przygotowania podłoża, wielokrotnego wałowania i podlewania. Murawa zacznie wschodzić już po kilku dniach, a wyraźnie się zazieleni po upływie min. 3 tygodni. Ale to jeszcze nie będzie efekt ostateczny - dopiero po kilku miesiącach można mówić o utrwalonym i solidnym trawniku.

Znasz już najlepsze rośliny na balkon i taras?

Qaqwqwrqw

Wszystkim, którym zależy na szybkim efekcie i zaoszczędzeniu czasu, poleca się kupno gotowej, wyhodowanej przez specjalistów, trawy w rolce. Do wyboru mamy produkt hodowany na folii, zawierający całość brył korzeniowych lub odcięty z gruntu - pierwszy jest droższy i trwalszy.

Trawnik z rolki: przewaga nad siewem

Dzięki technice układania gotowych fragmentów trawnika można uzyskać zielony kobierzec w ciągu jednego dnia. Około miesiąca trzeba czekać na to, aby się ustabilizował. Wysiewany zakłada się jesienią, ewentualnie wczesną wiosną, natomiast trawę z rolki można układać praktycznie przez większość miesięcy w roku, oprócz okresu mrozu. Dzieje się tak dlatego, że gotowa, wyhodowana darń jest odporniejsza i niestraszne jej ani silne słońce, ani zimno, z lekkimi przymrozkami włącznie.

Zobacz koniecznie: Prawdziwa rewolucja w łazience!

Qaqwqwrqw

To wygodne i powszechnie już stosowane rozwiązanie ma licznych zwolenników, i to nie tylko za sprawą walorów estetycznych i ekspresowego wykonania murawy. Trawnik z rolki ma tę przewagę, że można go zakładać na pochyłym terenie, z takim samym powodzeniem jak na równym gruncie. Nawet na wydatnych wzniesieniach doskonale się zakorzeni.

Trawnik z rolki: układanie

Najbardziej dogodnym terminem na zakładanie trawnika będą obfitujące w deszcze miesiące wczesnej jesieni, ale do prac można przystąpić również w innym okresie, pamiętając o potrzebie solidnego podlewania darni. Teren pod murawę musi być oczyszczony z wszelkich nierówności i kamieni, wyrównany oraz pozbawiony chwastów. Dobrze jest do tego użyć preparatu usuwającego niepożądane rośliny typu roundup. Jeśli grunt na posesji jest piaszczysty i mało urodzajny, należy przygotować odpowiednie podłoże. Trawa rośnie najlepiej w ziemi lekko kwaśnej, wzbogaconej próchnicą. Przyda się ją również nawieźć specjalną odżywką przeznaczoną do trawników.

Najpiękniejsze ogrody - musisz to zobaczyć

Qaqwqwrqw

Następnie można przystąpić do układania pasów darni. Wymaga to nie tyle specjalnej wiedzy, ile precyzyjnej pracy, by trawnik był równy. Dobrze jest wykonać ją w ciągu doby, by trawa - leżąc w rolkach - nie wyschła i nie niszczała. Pasy muszą ciasno do siebie przylegać, a łączenia należy układać „na cegiełkę”. Kierunek źdźbeł musi być taki sam w każdym fragmencie, by efekt był jednolity. Swobodne krawędzie należy obsypać ziemią, by darń nie wyschła. Całość wałujemy i obficie podlewamy.

Trawa z rolki: pielęgnacja

Trawnik jest gotowy do użytku od razu po zakończeniu prac, jednak nie powinno się go na razie mocno eksploatować. Mogą pojawić się przerwy i luki między pasmami trawy, które należy uzupełnić torfem i nasionami - najlepiej do renowacji trawników. Konieczne jest utrzymywanie stałej wilgotności podłoża. Jeśli wybierzesz darń z folii, możesz po niej regularnie chodzić już po kilku dniach, gdyż szybko się ukorzenia. Po trawie z gruntu - dopiero po 2 tygodniach. Cena metra kwadratowego trawy z folii to koszt ok. 8-15 zł, natomiast z gruntu ok. 5-8 zł. Do tego należy dodać koszt prac przygotowawczych i samego ułożenia, czyli ok. 30 zł/mkw.

Qaqwqwrqw
Qaqwqwrqw
Qaqwqwrqw
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

Qaqwqwrqw