Piękno natury na ścianach
25.07.2017 | aktual.: 25.07.2017 14:31
Zastanówmy się nad doborem właściwych materiałów wykończeniowych i dekoracyjnych do naszych domów. Powinny być nie tylko doskonałej jakości i proste w montażu, ale też przetrwać próbę czasu: tak pod względem wytrzymałości, jak i zgodności z najnowszymi trendami wnętrzarskimi. Tylko jedna grupa wyrobów spełnia wszystkie te wymagania – to produkty naturalnego pochodzenia. Wśród nich króluje kamień.
Kamień jest jednym z tych ponadczasowych materiałów, który znalazł zastosowanie w wystroju wnętrz wieki temu, a jego uroda i zalety wciąż zachwycają, niezależnie od charakteru urządzanego pomieszczenia. Projektanci wnętrz sięgają po niego wyjątkowo chętnie, bo jest materiałem praktycznym o nieprzemijającej urodzie.
Idealny na ściany
Kamienne wykończenie ścian wewnętrznych to rozwiązanie niosące sporo korzyści: zapewnia pomieszczeniom prestiż, elegancję i niepowtarzalny klimat. Ponadto duża grupa okładzin kamiennych jest w zasadzie bezproblemowa w użytkowaniu i wyjątkowo trwała. Można wykańczać je w różny sposób, są odporne na temperatury (dobre, by obłożyć nimi kominek) i w wielu przypadkach łatwo utrzymuje się je w czystości. Podczas aranżacji pomieszczenia ważne jest tylko, żeby nie przesadzić. Z reguły okładzinę kamienną stosuje się na wybranej ścianie lub jako dekorację na jej fragmentach, inaczej wystrój będzie przytłaczać mieszkańców domu.
Bogactwo form
Kamień naścienny dostępny jest w formach od drobnej mozaiki, przez płytki i slaby (plastry) w różnych wymiarach aż po lite kamienie. Każda z tych form może zostać wykończona do uzyskania określonej faktury: gładzonej, polerowanej, szlifowanej, rżniętej, młotkowanej, łupanej lub łamanej. Kompozycja ułożona z różnych wymiarów kamienia z pewnością będzie wyglądać spektakularnie na naszej ścianie, a monumentalne wrażenie dodatkowo pogłębi gra kolorów poszczególnych płytek, która nada im większej trójwymiarowości. Natura nie tworzy przecież dwóch identycznych wzorów kamienia! A do tego można go wycinać i układać w dowolne, nawet w misterne wzory jak mozaikę.
Rodzaje materiału
W ofercie znajdziemy okładziny wykonane z granitu, marmuru, piaskowca, trawertynu, wapienia lub łupków. Każdy z tych kamieni cechuje się innymi właściwościami, każdy też daje inny efekt wizualny. Granit jest wytrzymały, twardy i nienasiąkliwy, co umożliwia nam położenie go w bardziej wilgotnych pomieszczeniach. Jego zaletami są ponadto bogata kolorystyka oraz faktura. Znajdziemy granity o drobnych kropkach i o ziarnach układających się w intrygujące wzory. Najczęściej granit jest spotykany w kolorach szaro-czarnym, żółto-pomarańczowym, różowym, czerwonym i czarnym.
Drugim wyjątkowo popularnym kamieniem używanym jako okładzina ścian jest marmur. Nieco wrażliwszy od granitu, wymaga regularnej impregnacji, jeśli ma być zamontowany w pobliżu ujęć wody. Nie będzie się też dzięki temu brudzić. Na szczęście impregnacja nie jest uciążliwa i należy ją powtarzać co kilka lat. Za to pod względem aranżacyjnym i estetycznym to niekwestionowany lider kamiennych dekoracji. Możemy go spotkać w wielu kolorach: od bieli, przez różne odcienie kremowego, żółtego, różowego, czerwonego, zielonego, niebieskiego, szarego, brązowego po czerń. Marmury mogą być gładkie, z niewielką ilością żyłek i bajecznie wprost zdobne, wszystko dzięki tzw. wrostkom i domieszkom innych minerałów.
Popularnym wyborem przy dekoracji ścian kamieniem są też trawertyn, piaskowiec i wapienie. Jeżeli lubicie naturalny wygląd kamienia w domu i porowate faktury – to propozycja dla was. Piaskowiec jest raczej miękki, łatwy w obróbce, ma porowatą strukturę w ciepłych odcieniach bieli, żółci, beżu, czerwieni i brązu. Dobrze sprawdza się np. w salonie, wokół kominka czy w przedpokoju, tworząc wrażenie muru.
Podobny do niego w fakturze jest trawertyn. Przypadnie do gustu miłośnikom antycznych ścian, szczególnie w wykończeniu szczotkowanym o młotkowanych krawędziach. Polerowany ma w sobie z kolei więcej szlachetności. Sprawdzi się w podobnych miejscach co piaskowiec oraz w kuchni. Ten rodzaj kamienia też warto jest zaimpregnować po położeniu i czynność tę regularnie powtarzać.
Wysublimowaną surowością odznaczają się wapienie i łupki. Te pierwsze są bardzo różnorodne, bywają gładkie lub bogate w strukturze, jasne i pastelowe oraz ciemnoszare i czarne. Dają ciekawe refleksy świetlne, a to ze względu na zawartość kryształków miki i krzemionki. Wapienie nadają się raczej do salonu czy sypialni, łupki zaś (twarde i odporne) sprawdzą się również w łazienkach.
Dopasowane do wystroju
Kamień jest dekoracją uniwersalną, ale trzeba go dozować i z rozwagą łączyć z innymi materiałami. Sprawdzi się w różnych typach wystrojów: płytki i slaby z porowatą fakturą wspaniale dopełniają wnętrza o charakterze rustykalnym, dodając ścianom surowego wyglądu. Dobrze odnajdą się również w minimalistycznej aranżacji, np. w stylizacji loftowej lub we wnętrzach o nowoczesnym charakterze.
Z kolei marmur w formie dużych płyt może być doskonałym materiałem na eleganckie wykończenie łazienek i ścienne, bezfugowe monobloki w kuchni, a białe wapienie dodadzą uroku wnętrzom o charakterze prowansalskim lub skandynawskim. Ważne są zarówno kolor, faktura, jak i sposób obróbki wykończenie kamienia, które ostatecznie zdeterminują charakter wnętrza.