Trwa ładowanie...
d25nkgh

Parowy, obrotowy czy tradycyjny? Mop, który spełni twoje oczekiwania

Tradycyjny mop z białymi sznurkami to nie jedyny wariant. Producenci oferują nam różne rodzaje, dostosowane do poszczególnych powierzchni. Jaki egzemplarz wybrać?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tradycyjny mop może mieć różne końcówki
Tradycyjny mop może mieć różne końcówki (Shutterstock.com)
d25nkgh

Mop tradycyjny – sznurkowy, płaski, obrotowy

Wciąż najbardziej popularnym wyborem jest mop sznurkowy, którego końcówka składa się z długich, elastycznych fragmentów materiału (bawełny lub mikrofibry). Mop sznurkowy świetnie nadaje się do małych powierzchni i jest zdolny dotrzeć do wielu trudno dostępnych miejsc. Końcówka jest jednak niewielka i może zostawiać mokre zacieki, jeśli nie wyciśnie się jej dostatecznie dobrze.

Alternatywą dla mopa sznurkowego jest mop płaski. Końcówka ma kształt dużego, podłużnego prostokąta, dzięki czemu świetnie sprawdza się na większych powierzchniach wyłożonych np. panelami, które najlepiej jest czyścić wzdłuż, w kierunku ułożenia. Warto zawracać uwagę na materiał końcówki płaskiej. Bawełna oraz mikrofaza doskonale wchłaniają wodę, a akryl świetnie zbiera kurz. Obie formy będą dobre do delikatnych paneli i desek. Do płytek zaś poleca się mopy z długimi frędzlami wykonanymi z mikrofibry, które skutecznie myją fugi.

Mop obrotowy to świetny wybór dla tych, którzy nie chcą męczyć się z wyciskaniem. Dzięki niemu można dokładnie odciągnąć wodę i w ten sposób zminimalizować ryzyko zamoczenia podłogi drewnianej, która dobrze znosi jedynie delikatne, wilgotne czyszczenie.

d25nkgh

Innym, bardzo wygodnym wariantem jest mop ze spryskiwaczem. Na drążku znajduje się niewielki zbiornik, do którego wlewa się wodę z detergentem (lub samą wodę). Dzięki temu nie potrzeba wiadra. Ze względu na to, że woda nie jest systematycznie odciągana z końcówki, typ ten będzie dobrym wyborem raczej do podłóg niewrażliwych na wilgoć.

Mop parowy – czyszczenie na gorąco

Mop parowy może być świetnym zamiennikiem tradycyjnego modelu. Sekret jego działania tkwi w generowaniu gorącej pary wodnej, która świetnie radzi sobie nie tylko z bieżącymi zabrudzeniami, ale także z tymi, które są zaschnięte i dość trudne do usunięcia. Mop parowy nie wymaga używania detergentów i nadaje się do większości powierzchni, jednak pamiętajmy, że nie wszystkie modele będą dobre do delikatnych podłóg drewnianych (długi natrysk z pary może powodować puchnięcie). Bez ograniczeń można go używać na podłogach z płytek lub kamienia.

d25nkgh

Podziel się opinią

Share

d25nkgh

d25nkgh