Trwa ładowanie...

Panele podłogowe: wierna imitacja, łatwa pielęgnacja

Oryginalne drewniane podłogi to niejedyne efektowne rozwiązanie do nowoczesnych wnętrz. Panele podłogowe doskonale odzwierciedlają kolory i strukturę krajowych i egzotycznych gatunków drewna, a ponadto wiernie imitują inne materiały, jak kamień czy szkło. Oprócz ceny ich zaletą jest też łatwa konserwacja i czyszczenie.

Panele podłogowe: wierna imitacja, łatwa pielęgnacjaŹródło: Quick-Step
dgoab7p
dgoab7p

Powierzchnia paneli podłogowych będzie dłużej zdobić wnętrza, jeśli wybierze się podłogę o wysokiej klasie ścieralności (AC4 i AC5). Panele laminowane nie wymagają specjalnych zabiegów konserwacyjnych, szlifowania, woskowania, polerowania czy lakierowania. Tylko niektóre drewniane panele podłogowe (o grubości nie mniejszej niż 3 mm) można odnawiać poprzez cyklinowanie, polegające głównie na starciu warstwy lakieru i jego ponownym nałożeniu.

Panele laminowane tworzy się na bazie odpowiednio osadzonej i ustabilizowanej płyty HDF lub wiórowej, którą pokrywa się warstwą dekoracyjną. Wierzch zabezpiecza się przezroczystym laminatem. Już sama konstrukcja chroni panele podłogowe przed blaknięciem, wnikaniem brudu i kurzu.

Aby uniknąć dostawania się wilgoci i brudu między łączenia paneli podłogowych, niektórzy producenci zabezpieczają ich krawędzie woskiem. Dobrym rozwiązaniem jest też zastosowanie specjalnego uszczelniacza na etapie układania podłogi.

dgoab7p

Jak myć panele laminowane?

Dla zachowania paneli podłogowych w dobrym stanie wystarczy usunąć kurz i inne zanieczyszczenia miękką szczotką lub odkurzaczem (końcówką z włoskami). Następnie należy przetrzeć panele laminowane wilgotną ściereczką lub mopem. Szorowanie i mycie na mokro nie jest wskazane ze względu na możliwość powstania trwałych uszkodzeń, zwłaszcza wzdłuż krawędzi. Podobnie nie poleca się czyszczenia paneli laminowanych myjkami parowymi. Może to bowiem prowadzić do pęcznienia łączeń i odwarstwiania dekoru.

Z paneli podłogowych łatwo jest zmyć ślady ołówka czy butów wilgotną ściereczką. Tłuste plamy można spróbować usunąć letnią wodą z dodatkiem soku z cytryny lub octu. Lakieru do paznokci, śladów tuszu czy pisaków można się pozbyć ściereczką delikatnie nasączoną alkoholem lub acetonem (nie narażając jednak podłogi na długi kontakt z nimi), a następnie przetrzeć zwilżonym wodą materiałem.

Jeśli zdecydujesz się na wykorzystanie środków chemicznych, należy użyć wyłącznie tych przeznaczonych do paneli laminowanych. Stosowanie preparatów ściernych i żrących może być opłakane w skutkach. Do nowoczesnych wnętrz, w których goszczą różnego typu panele podłogowe, są dedykowane odpowiednie preparaty (np. mleczka ochronne), które zapewniają podłodze czystość, połysk i świeży wygląd przez długie lata.

Do mycia paneli laminowanych nie poleca się mydła. Ma ono co prawda łagodne działanie, ale zwykle pozostawia matową powłokę i smugi. Preparaty przeznaczone do podłóg drewnianych również nie są odpowiednie, ponieważ mogą odbarwić powierzchnię paneli laminowanych.

dgoab7p

Czego nie lubią panele laminowane?

Aby uchronić panele podłogowe przed szybkim zniszczeniem, należy zachować pewne środki ostrożności. Panele laminowane nie lubią piasku i żwiru. Tam, gdzie mogą być narażone na intensywny kontakt z nimi, np. w przedpokoju, warto umieścić dywan lub chodnik chroniący podłogę przed zarysowaniami.

Panelom podłogowym nie służy też szuranie ciężkich mebli i sprzętów, które często goszczą w nowoczesnych wnętrzach, dlatego nóżki i podstawki powinno się zabezpieczyć od spodu filcowymi nakładkami samoprzylepnymi. Warto również sprawdzić, czy kółka stolików i foteli są wykonane z miękkiej gumy.

dgoab7p

Ponieważ panele laminowane mają zwykle antypoślizgowe wykończenie, można śmiało chodzić po nich w materiałowych kapciach. Tego typu podłogi nie lubią twardych podeszew oraz metalowych obcasów.

dgoab7p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
dgoab7p