Jaki kolor podłogi? Biała czy ciemna podłoga w pokoju?

Jaki kolor podłogi? Biała czy ciemna podłoga w pokoju?

05.01.2015 11:41

Wybór rodzaju oraz koloru podłogi jest kwestią gustu. Jednym marzy się dostojna posadzka w odcieniach egzotycznego drewna, innym wyraziste cukierkowe płytki. Niezależnie od preferencji dobrze jest wiedzieć, jaki efekt otrzymasz, wybierając ciemną lub jasną podłogę, w kontraście czy w kolorze zbliżonym do odcieni mebli. Podpowiadamy, jaką barwę powinna mieć podłoga w domu.

Wybór rodzaju oraz koloru podłogi jest kwestią gustu. Jednym marzy się dostojna posadzka w odcieniach egzotycznego drewna, innym wyraziste cukierkowe płytki. Niezależnie od preferencji dobrze jest wiedzieć, jaki efekt otrzymasz, wybierając ciemną lub jasną podłogę, w kontraście czy w kolorze zbliżonym do odcieni mebli. Podpowiadamy, jaką barwę powinna mieć podłoga w domu.
Skandynawski styl aranżacji wnętrz, który przyjął się u nas na dobre, wprowadził na salony estetyczną i rozjaśniającą wnętrza biel. Bielone jest drewno mebli, posadzki i okładzin ściennych. Jedną z przyczyn, dla których chętnie wybieramy podłogi w różnych odcieniach bieli, jest jej sterylność oraz efekt złudzenia polegający na optycznym powiększeniu przestrzeni. Dlatego też w małych pomieszczeniach doskonale sprawdza się na przykład bielony dąb czy jesion.

1 / 5

Ciemna czy jasna podłoga? By uniknąć sterylnego chłodu

Obraz
© Optimise-design.com

Białe ceramiczne lub kamienne płytki podłogowe sprawiają wrażenie "rozmycia" przestrzeni, gdyż posadzka staje się odbiciem sufitu. Kafle z połyskiem potęgują wrażenie głębi i dodatkowo stają się taflą odbijającą światło. Jeśli również ściany i meble będą jasne, istnieje obawa, że stworzysz nieprzytulne wnętrze wiejące sterylnym chłodem. Lepiej wówczas zdecydować się na matowobiałe powierzchnie lub ożywić aranżację ciepłymi odcieniami farb ściennych, mebli lub tkanin wystroju. Przy jasnej podłodze sprawdzają się tekstylia z naturalnych włókien. Pięknie na białej posadzce będą prezentowały się ciepłe, mięsiste dywany w nasyconych barwach.

2 / 5

Ciemna czy jasna podłoga? Dopasowujemy meble

Obraz
© Shutterstock

Jeśli zdecydujesz się na ciemne meble na jasnej podłodze, nie mogą one być zbyt masywne, gdyż sprawią wrażenie zapadania się w posadzce. Możesz natomiast wybrać takie o subtelnym rysunku, które będą się dobrze odcinały na jej tle. Jasna podłoga to przede wszystkim dobre rozwiązanie dla nowoczesnych wnętrz, choć nie będzie też kolidowała z rustykalnym wystrojem.

3 / 5

Ciemna czy jasna podłoga? Do wnętrz klasycznych

Obraz
© Shksarchitects.com

Wybór posadzki ciemniejszej niż reszta wystroju wnętrza można spotkać w aranżacjach utrzymanych w stylu klasycznym. Również w feng shui znajdziemy wyraźną tendencję układania ciemnych podłóg. Ich niewątpliwym atutem jest reprezentacyjność. Wyraźnie dominująca w pomieszczeniu posadzka mahoniowa lub z czarnego dębu świadczyła dawniej o zamożności gospodarzy. Jej przeznaczeniem są duże wnętrza.

4 / 5

Ciemna czy jasna podłoga? Przytulność i bezpieczeństwo

Obraz
© Shutterstock

Ciemna podłoga buduje wrażenie przytulności oraz bezpieczeństwa. Według filozofii Wschodu jest oprawą, która nie przyciąga wzroku, a taki jest jej cel. To doskonałe tło do eksponowania aranżacji wnętrza. Dobrze wyglądają na niej pojedyncze elementy wystroju, dlatego powinny one być wyizolowane. Sprawia ona, że meble wydają się stabilnie osadzone. Bardzo ciemne meble staną się przysadziste, mocno zespolone. Jasne będą się od niej odcinały i nabiorą lekkości. We wnętrzu z taką podłogą dobrze wyglądają także meble w identycznym jak ona kolorze. W sumie ciemna posadzka nie ogranicza nas, jeśli chodzi o barwę wystroju - jedynym męczącym zestawieniem jest pozostawienie białych ścian. Lepiej wyglądają beże, popielate róże lub odcienie kremowe.

5 / 5

Ciemna czy jasna podłoga? Na rzecz przestrzeni

Obraz
© Annclarkarch.com

Jeśli chcesz optycznie powiększyć powierzchnię podłogi, na przykład w wąskim korytarzu, zamontuj szerokie listwy przypodłogowe w ty samym co posadzka ciemnym kolorze.
Matowa ciemna podłoga wraz z meblami z egzotycznego drewna przywołuje klimat kolonialnych wnętrz. Lśniąca będzie nawiązywać do arystokratycznych gabinetów, dlatego dobrze pasują do niej meble skórzane ocieplone flauszowymi i wełnianymi tekstyliami.

podłogakolor podłogibiała podłoga
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)