Oszczędź czas i pieniądze. Zmywarki do zabudowy za mniej niż 1500 zł
Nie zawsze mamy czas i ochotę na ręczne mycie naczyń, dlatego z pomocą przychodzą zmywarki. Czym warto kierować się przy wyborze modelu dla siebie? Prezentujemy istotne wskazówki.
08.08.2018 | aktual.: 04.10.2018 12:10
Zmywarki do zabudowy – pojemność i wielkość
Zmywarki do zabudowy to bardzo popularny typ urządzeń, bo zwykle łatwiej jest je wkomponować w zabudowę całej kuchni. Na tego typu zmywarkach można postawić blat kuchenny, a to sprawia, że wybrany przez nas model nie odróżnia się zbytnio od reszty mebli.
Kiedy kupujemy zmywarkę, przede wszystkim zwracamy uwagę na jej pojemność oraz wielkość. Do wyboru mamy najczęściej dwa rodzaje: zmywarki kompaktowe (wysokość 50 cm, szerokość 60 cm) oraz zmywarki standardowe (wysokość ok. 80 cm; szerokość 60 cm lub 45 cm). W ofercie znajdziemy również modele do wysokiej zabudowy (mają 90 cm wysokości).
Z gabarytami zmywarki wiąże się jej wsad, a więc liczba naczyń, które możemy jednorazowo umyć. W teorii pod uwagę bierze się talerze, sztućce oraz szklanki, jednak w praktyce trzeba też pamiętać o większych misach, patelniach czy garnkach. Zmywarki kompaktowe pomieszczą zwykle od 4 do 6 kompletów naczyń, przy czym jeden komplet to 3 talerze, kubek oraz łyżka, łyżeczka, widelec i nóż. Zmywarki standardowe o szerokości 45 cm pomieszczą nieco więcej, bo od 8 do 10 kompletów, natomiast modele o szerokości 60 cm – zwykle do 15 kompletów. Dla singli oraz par wystarczą zmywarki kompaktowe. Potrzeby 4-osobowych rodzin zwykle zaspokajają urządzenia o szerokości 45 cm. Modele 60-centymetrowe są jednak bardziej uniwersalne, gdyż bez problemu można w nich umyć blachę piekarnika czy wszystkie naczynia po obiedzie, a w razie potrzeby szybko pozmywać niewielką liczbę naczyń (funkcja połowa wsadu).
Zmywarki mogą być jednokomorowe, w których naczynia umieszcza się na wyprofilowanych półkach, albo szufladowe (te są mniej popularne), które mają osobne komory.
Zmywarki do zabudowy – programy
Zmywarki oferują różne automatyczne programy zmywania, które można używać w zależności od potrzeb. Większość modeli wyposażonych jest w program mycia wstępnego, program normalny do średnio zabrudzonych naczyń, program szybki i delikatny do lekko zabrudzonych naczyń, program higieniczny do intensywnych i trudnych do usunięcia zabrudzeń czy program ekologiczny do delikatnych naczyń. Przydatny jest również program opóźnionego startu, który pozwala ustawić zmywanie na dogodną dla nas porę, oraz program połowy wsadu, który dostosowuje ilość środka czyszczącego oraz wody do mniejszego załadunku. Warto też zwrócić uwagę na funkcję zmywania strefowego, która pozwala na użycie różnych programów w jednym cyklu mycia, co przydaje się wtedy, kiedy chcemy jednocześnie pozbyć się trudnych i lekkich zabrudzeń.
Zmywarki do zabudowy – klasa energetyczna
Klasę zmywarek określa się trzema literami. Pierwsza z nich to klasa energetyczna, druga to klasa efektywności zmywania, trzecia – klasa suszenia.
Klasa energetyczna obejmuje litery od A do G. Określa ona, ile zmywarka zużyje kilowatogodzin podczas jednego cyklu zmywania. Zmywarka z klasą G zużyje ok. 70 proc. więcej energii niż zmywarka z klasą A, a to przekłada się na rachunki.
Klasa efektywności zmywania określa z kolei, jak zmywarka poradzi sobie z najtrudniejszymi zabrudzeniami, co jest związane także z pojemnością znamionową, a więc ilością wody, którą urządzenie pobiera w trakcie pracy. W tym przypadku również stosuje się oznaczenia od A do G.
Klasa suszenia, również określana literami od A do G, oznacza jakość suszenia. Ze zmywarki o najwyższej klasie suszenia wyjmiemy całkowicie suche naczynia, bez nieestetycznych zacieków na szkle.