Trwa ładowanie...
d38k4zs

Ostatni moment na czyszczenie rynien przed zimą. Sprawdź: jak i czym

Czyszczenie rynien z zalegającego w nich błota, liści, szyszek i innych zanieczyszczeń najlepiej przeprowadzić właśnie teraz. To już naprawdę ostatni dzwonek. Niebawem nadejdą deszczowe dni i śnieg. Wtedy prace na dachu staną się naprawdę niebezpieczne.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Ostatni moment na czyszczenie rynien przed zimą. Sprawdź: jak i czym
(Zacznij od zrobienia porządku z rynnami i rurami spustowymi, Shutterstock)
d38k4zs

Właściwie funkcjonujący system rynnowy zbiera wodę opadową z połaci dachu i odprowadza ją do sieci kanalizacji deszczowej lub bezpośrednio do gruntu. Zawilgocenie dachu i elewacji, do którego mogłoby dojść w przypadku niesprawnie działających rynien, to powód uciążliwych szkód, których likwidacja wymaga dużych nakładów finansowych. Nieuporządkowane rynny i rury pustowe powodują wylewanie się wody na elewację, co w konsekwencji prowadzi do zawilgocenia budynku i powstania grzybów czy pleśni. Możesz tego uniknąć, jeśli wykonaszy tych kilka prostych rzeczy.
Zobacz też: Dla młodych rodziców to koszmarny wydatek. A przecież można taniej

Porządki i udrażnianie

Jeżeli dom stoi w pobliżu lasu, nie unikniesz liści i igliwia. Na szczęście bardzo łatwo możesz się ich pozbyć. Wystarczy wejść na drabinę i usunąć ręką zbędny ciężar. Nie powinno się jednak opierać drabiny o elementy orynnowania, ponieważ może to spowodować ich deformację, a w systemach wykonanych ze stali powlekanej - również zarysowanie prowadzące do korozji. Do czyszczenia rynien zaleca się również użycie wody pod ciśnieniem, dzięki której równocześnie określisz stopień szczelności.

Shutterstock.com

W żadnym wypadku nie stosuj ostrych narzędzi, mogą one bowiem uszkodzić konstrukcję rynien. Zwróć też uwagę na rdzę. Jeżeli zauważysz, że doszło do korozji, należy takie miejsce oczyścić i zakonserwować. Pamiętaj również o rurach spustowych. Czyszczenie będzie prostsze, jeżeli mają one specjalne otwory rewizyjne z tzw. czyszczakami. Takie sitko po prostu się wyjmuje i usuwa z niego nagromadzony brud.

Shutterstock.com

Lokalizacja usterek

Kolejnym krokiem, po pozbyciu się nieczystości, są wnikliwe oględziny. Należy zbadać nie tylko powierzchnię rynny, ale też miejsca łączeń, uszczelki i mocowania. Wszystkie te elementy wpływają na jakość funkcjonowania systemu. Oczka wodne, tworzące się po spuszczeniu wody, świadczą o zniekształceniach lub błędach montażowych, które można zniwelować, wyginając rynnę tak, by jej powierzchnia była prosta. Należy pamiętać, by podczas prac konserwatorskich nie przemywać uszczelek substancjami chemicznymi, takimi jak mydło czy detergent.

d38k4zs

Podziel się opinią

Share

d38k4zs

d38k4zs