Okna drewniane: fakty i mity

Okna drewniane: fakty i mity

09.06.2016 | aktual.: 23.03.2017 14:05

Okna drewniane są od wieków wpisane w budownictwo tradycyjne i stylizowane. W domach z drewna czy bali ościeżnice wykonuje się na ogół z tego samego materiału - wstawianie profili z tworzywa sztucznego mija się bowiem z założeniami estetycznymi takiej architektury. Jednak także w nowoczesnym budownictwie okna drewniane nierzadko znajdują zastosowanie. Poznaj fakty i mity, dzięki którym łatwiej zdecydujesz, czy takie okna to wybór dla ciebie.

Okna drewniane są od wieków wpisane w budownictwo tradycyjne i stylizowane. W domach z drewna czy bali ościeżnice wykonuje się na ogół z tego samego materiału - wstawianie profili z tworzywa sztucznego mija się bowiem z założeniami estetycznymi takiej architektury. Jednak także w nowoczesnym budownictwie okna drewniane nierzadko znajdują zastosowanie, choć są drogie i trudne w pielęgnacji. Poznaj fakty i mity, dzięki którym łatwiej zdecydujesz, czy takie okna to wybór dla ciebie.
Są solidne. Jeśli potrzebujesz okien o sporych wymiarach, wybierz ramy z drewna klejonego, które jest dość sztywne i odporniejsze na odkształcenia niż PCV. Lepiej niż tworzywo wytrzymuje też działanie wyższych temperatur. Stolarka drewniana jest najczęściej polecana na duże ramy nieotwieranych przeszkleń oraz zespolenia wielu okien. Okna drewniane zwykle osiągają większe wysokości niż z PCV. Ich ramy lepiej przenoszą bowiem ciężar szyb.
Zobacz koniecznie: Prawdziwa rewolucja w łazience!

1 / 6

Okna drewniane - fakty i mity

Obraz
© Shutterstock

Są ekologiczne. Drewno to naturalny materiał, ważne jest jednak także to, jakich lakierów czy klejów użyto do wykończenia okien. Obecnie preparaty do okien drewnianych muszą mieć odpowiednie atesty i certyfikaty. Ramy pomalowane farbą mogą przybierać rozmaite kolory - te, które zostały jedynie polakierowane, zazwyczaj charakteryzują się wyrazistym rysunkiem słojów. Właśnie one wyglądają najbardziej naturalnie i ekologicznie. Stąd też powszechne przekonanie, że okna z PCV to tańsza imitacja prawdziwej stolarki.
Zobacz koniecznie: Prawdziwa rewolucja w łazience!

2 / 6

Okna drewniane - fakty i mity

Obraz
© Shutterstock

Są trudne w pielęgnacji.W porównaniu z plastikowymi, które należy tylko regularnie myć i ewentualnie nasmarować raz w roku przy zawiasach, rzeczywiście wymagają więcej troski. W zależności od jakości okna drewniane po kilkunastu latach na ogół kwalifikują się już do prac renowacyjnych. Po tym czasie może np. łuszczyć się farba czy lakier, które należy zeszlifować i nałożyć powtórnie. Dwa razy do roku warto przetrzeć też ramy specjalnym mleczkiem pielęgnacyjnym, które wniknie w ewentualne rysy i zamknie mikropory, chroniąc drewno przed wodą.
Zobacz koniecznie: Prawdziwa rewolucja w łazience!

3 / 6

Okna drewniane - fakty i mity

Obraz
© Shutterstock

Są łatwiejsze w naprawie.Uszkodzona rama okien drewnianych da się naprawić w odróżnieniu od ram z PCV. Te po pęknięciu czy głębokim zarysowaniu można w zasadzie spisać na straty. Okna z drewna, na których pojawiły się rysy, szybko doprowadzi do świetności kilka pociągnięć pędzla z lakierem. Na wgniecenia i ubytki pomoże natomiast specjalistyczna szpachla do drewna.
Zobacz koniecznie: Prawdziwa rewolucja w łazience!

4 / 6

Okna drewniane - fakty i mity

Obraz
© Shutterstock

Słabiej izolują.Obecnie technologia produkcji różnego typu okien jest na tyle zaawansowana, że okna drewniane i plastikowe mają podobne parametry. Zgodnie z przepisami w żadnym przypadku izolacyjność cieplna nie może przekroczyć U = 1,3 W/(m2 K), a w przypadku okien drewnianych często ta wartość jest znacznie niższa. Grube ramy wyposażone w solidne pakiety szybowe są przygotowane na normy dotyczące izolacyjności, które będą obowiązywały u nas za pięć lat. Parametry ram z drewna można dodatkowo poprawić, montując w nich specjalny wkład termoizolacyjny. Szczelność okien w dużej mierze zależy też od ich prawidłowego montażu. Jeśli chodzi o izolacyjność akustyczną, to chociaż okna drewniane spełniają wysokie standardy, okna z PCV wyprzedzają je w tym zakresie.
Zobacz koniecznie: Prawdziwa rewolucja w łazience!

5 / 6

Okna drewniane - fakty i mity

Obraz
© Shutterstock

Nie są odporne na wodę.Prawidłowo zakonserwowane i zabezpieczone lakierem drewno dobrze znosi kontakt z deszczem czy poranną wilgocią. Dobrej jakości okna drewniane nie wypaczają się pod wpływem wody. Ryzyko jednak pojawia się wtedy, gdy ramy okien zostaną głębiej zarysowane lub zewnętrzna powłoka lakieru ulegnie starciu. Dlatego należy systematycznie eliminować wszelkie uszkodzenia. Istotne są też uszczelki między skrzydłami okien a ościeżnicą - muszą szczelnie przylegać do ramy. Pod względem odporności na wodę okna z PCV sprawdzają się jednak lepiej.
Zobacz koniecznie: Prawdziwa rewolucja w łazience!

6 / 6

Okna drewniane - fakty i mity

Obraz
© Shutterstock

Są drogie.Właśnie ze względu na cenę wiele osób wybiera okna plastikowe. Okna drewniane w podobnych wymiarach bywają często droższe o 30-60 proc., co w praktyce oznacza sumy liczone w tysiącach. Różnica ta wynika z kosztów surowca. Ze względu na limity w wyrębach lasów, cena drewna utrzymuje się od lat na dość wysokim poziomie. PCV powstaje natomiast z tańszego tworzywa, pochodzącego np. z recyklingu starych okien. Tańsze wśród okien drewnianych są wykonywane z tarcicy struganej, droższe z litego drewna. Ramę klei się z kilku warstw materiału. Do jej wyrobu stosuje się zarówno tańszą sosnę, jak i znacznie droższy dąb. W zakresie okien drewnianych ceny także są więc zróżnicowane. Wpływ na to ma także rodzaj zastosowanych szyb, niestandardowe kształty ram czy dodatkowe zabezpieczenia antywłamaniowe.
Zobacz koniecznie: Prawdziwa rewolucja w łazience!

oknajakie oknaokna drewniane
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)