Ogrzewanie podłogowe - wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Ogrzewanie podłogowe - wszystko, co musisz o nim wiedzieć
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

02.11.2017 | aktual.: 09.03.2018 12:06

Ogrzewanie podłogowe to skuteczny sposób na utrzymanie optymalnych temperatur w pomieszczeniach mieszkalnych. Jednak przed montażem instalacji warto wszystko dokładnie rozplanować i rozważyć najważniejsze wady oraz zalety. Na co więc powinieneś zwrócić uwagę, a także jak wybrać najlepszy system ogrzewania podłogowego.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe może ogrzać wszystkie pomieszczenia lub zostać wykorzystana jako ogrzewanie dodatkowe. System elektryczny składa się z mat grzejnych układanych pod posadzką oraz regulatorów temperatury. Zazwyczaj jest montowany w niewielkich pomieszczeniach (np. w strefie kuchennej, łazience). Jednak istnieje także możliwość ułożenia mat grzejnych w całym domu lub mieszkaniu. Dzięki temu będziemy w stanie zrezygnować z dodatkowych grzejników oraz tradycyjnego ogrzewania wodnego.
Zobacz też: Dla młodych rodziców to koszmarny wydatek. A przecież można taniej

1 / 4

Wodne najlepiej połączyć z centralnym

Obraz
© Shutterstock.com

Nośnikiem ciepła jest tu woda, zatem konieczne jest wykonanie całej instalacji centralnego ogrzewania. Woda zostaje ogrzana przez kocioł grzewczy, a następnie zasila ogrzewanie.
Podłogówka powinna zostać zaprojektowana już na etapie budowy domu. Dokładny schemat instalacji pozwoli na dobór odpowiedniego kotła i podstawowych elementów wyposażenia. Ogrzewanie możemy wykonać w dowolnych strefach budynku lub we wszystkich pomieszczeniach. Najczęściej tworzy się centralne ogrzewanie z podłogówką oraz dodatkowymi grzejnikami ściennymi. Woda znajdująca się w instalacji zostaje nagrzana do temperatury 40- 50 st. Ciepło stopniowo wydostaje się przez podłogówkę i równomiernie ogrzewa wnętrze mieszkalne. Warto też pamiętać, że ogrzewanie może zostać zintegrowane z innymi instalacjami (kolektory słoneczne, pompy ciepła itp.). Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej na temat sezonowych kosztów użytkowania ogrzewania podłogowego – zachęcamy do przeczytania tego artykułu.

2 / 4

Zalety i wady ogrzewania elektrycznego

Obraz
© Shutterstock.com

Do niewątpliwych zalet należy bezobsługowa praca i duża efektywność cieplna. Energia elektryczna jest przyjazna dla środowiska naturalnego, a instalacja grzewcza nie ogranicza przestrzeni użytkowej. Ciepło emanuje z samej podłogi, co sprawia, że cyrkulacja powietrza staje się bardziej efektywna. Instalacja nie wymaga rozkuwania ścian, ani przeprowadzać skomplikowanych operacji. Wystarczy dobrać odpowiednie maty grzejne.

Wady? Jedną z nich jest wyższy koszt eksploatacji całego systemu. Cena energii elektrycznej pozostaje dość wysoka, co przekłada się na podwyższone koszty użytkowania. Kolejną niedogodnością są trudności w ewentualnych naprawach instalacji. Co prawda awarie ogrzewania elektrycznego zdarzają się sporadycznie, jednak wymagają demontażu całej posadzki.

3 / 4

Co więc wybrać?

Obraz
© Shutterstock.com

Trzeba rozważyć podstawowe argumenty. Ogrzewanie elektryczne zagwarantuje ci komfortową obsługę i niższy koszt instalacji. Wystarczą maty grzejne i sterownik. Niestety energia elektryczna jest dość droga. Dlatego ogrzewanie elektryczne najlepiej sprawdza się do dogrzewania pomieszczeń. Możemy je też wykonać w dobrze zaizolowanych budynkach o mniejszym metrażu. Ogrzewanie elektryczne zamontowane w dużym, słabo ocieplonym budynku, nie ma uzasadnienia ekonomicznego.

Podłogówka wodna jest znacznie bardziej ekonomiczna w użytkowaniu. Dodatkowy bilans energetyczny poprawia pompa ciepła. Jednak jest to rozwiązanie, które wymaga sporej inwestycji w montaż. Musimy zapłacić za system grzewczy, kocioł, a także za budowę komina dymowego. Dlatego to rozwiązanie powinno być zaplanowane już na etapie projektu budowlanego. System centralnego ogrzewania wymaga też zagospodarowania oddzielnego pomieszczenia na kotłownię. Sprawdzi się więc wyłącznie w budynkach o dostatecznie dużej ilości wolnej powierzchni użytkowej.

4 / 4

Ile to kosztuje

Obraz
© Shutterstock.com

Koszt ogrzewania podłogowego oblicza się w przeliczeniu na mkw. Najtańsze i najprostsze w montażu będą instalacje elektryczne. Za dobrej jakości maty grzejne wraz z pełnym montażem zapłacisz 150-300 zł/mkw. Ostateczna cena zależy od mocy grzewczej, specyfiki pomieszczenia oraz rodzaju instalacji elektrycznej. Do kosztów całkowitych musisz dodać wartość sterownika (300-500 zł.).

Koszt montażu ogrzewania wodnego z pozoru jest bardzo podobny. Za najtańsze rury grzejne i ich położenie zapłacisz 80-100 zł/mkw. Bardziej zaawansowana instalacja i sprawdzeni fachowcy to koszt rzędu 100-140 zł/mkw. Pamiętaj przy tym, że ceny proponowane przez fachowców mogą się między sobą bardzo różnić. Rekomendujemy skorzystanie z usługi Szukaj Wykonawcy – otrzymasz oferty od kilku firm, porównasz je i wybierzesz najbardziej korzystną.
Dodatkowe termostaty podwyższą nasze wydatki o ok. 30 zł/mkw. Niezbędnym wydatkiem będzie także budowa kotłowni, komina dymowego oraz zakup odpowiedniego kotła grzewczego.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (50)