OgródOdpoczynek na słońcu. Leżaki, leżanki i hamaki w naszym ogrodzie

Odpoczynek na słońcu. Leżaki, leżanki i hamaki w naszym ogrodzie

Czy mamy akurat urlop, czy po prostu weekend, wszyscy zasłużyliśmy na chwilę relaksu w promieniach słońca. Zanim jednak wskoczymy w kostium kąpielowy i rozsiądziemy się wygodnie, przekonajmy się, jaki typ leżaka spełni nasze wymagania.

Odpoczynek na słońcu. Leżaki, leżanki i hamaki w naszym ogrodzie
Źródło zdjęć: © Materiał prasowy
Michał Leszczyński

03.07.2018 | aktual.: 04.07.2018 09:42

Z plaży na nasz zielony zakątek

Kto z nas nie rozkładał starego dobrego leżaka nad morzem? Do dzisiaj pozostaje on najbardziej praktycznym fotelem wypoczynkowym. Z racji rozmiarów i możliwości składania, umożliwia szybkie przenoszenie z miejsca na miejsce i ułatwia transport samochodem. Możemy więc leżak wykorzystać również na plaży podczas wyjazdu. Po stronie minusów leżaka mamy mniejszą wygodę niż w przypadku leżanek i hamaków. Dodatkowo poręczność nie zawsze idzie w parze z atrakcyjnym wyglądem wizualnym, spójnym z aranżacją naszego ogrodu.

Podczas zakupu leżaka powinniśmy zwrócić uwagę na kilka jego cech. Najpierw przyjrzyjmy się rozmiarom. Usiądźmy na nim i sprawdźmy, czy nie jest dla nas za krótki i czy ma odpowiednią głębokość (zwykle ok. 65 cm). Następnie sprawdźmy wagę i praktyczność. Spróbujmy go złożyć, wziąć w rękę i ponieść kawałek. Warto wybrać model z regulacją oparcia. Wreszcie musimy zdecydować się na materiał wykonania. Leżaki z metalowymi ramami są tańsze, drewniane zaś cięższe i droższe, wyglądają za to znacznie lepiej na tarasie i w ogrodzie.

Możemy również zakupić leżaki dla naszych pociech. Mają małe gabaryty (wysokość oparcia nie przekracza zwykle 40 cm) oraz najczęściej pastelowe, pogodne kolory.

Odrobina luksusu w ogrodzie

Jeśli latem stawiamy na komfortowy wypoczynek w pozycji leżącej, leżanka jest wyborem dla nas. To opcja przede wszystkim dla osób ceniących wygodę, niekoniecznie zaś praktyczność i uniwersalność. Leżanki są dłuższe od typowego leżaka (ok. 190 cm), przypominają trochę łóżko polowe, choć są bez porównania wygodniejsze. Na dodatek mamy duży wybór materiałów, z których leżanka może być wykonana. Na pewno będzie więc ona tworzyła spójną całość z wystrojem całego tarasu lub ogrodu.

Obecnie na rynku możemy kupić leżanki aluminiowe, drewniane, wiklinowe, stalowe (szczególnie trwałe), czy nawet z plecionego rattanu (bądź jego imitacji). W przypadku tego mebla równie ważne jak wykonanie ramy, jest jego wyłożenie – np. puchowe, filcowe lub w postaci poliestrowego materiału bądź poduszek. Istnieją również leżanki drewniane, bez wyłożenia, które możemy przykryć kocem lub poduszkami. Leżanki drewniane sprawdzą się dobrze w ogrodzie domu rustykalnego, bądź o śródziemnomorskim designie. Metalowe z kolei – w stylu nowoczesnym czy industrialnym. Równie ważne jak wygląd leżanki są akcesoria, które posiada. Wiele leżanek dysponuje regulowanym zadaszeniem dającym cień. W zestawie z leżankami nierzadko znajdziemy też mały stolik na zimne napoje czy książkę.

Obraz
© Shutterstock.com

Zew przygody na terenie naszej posesji

Hamak kojarzy nam się błogim wypoczynkiem w ciepłych krajach albo na egzotycznej wyspie. A tymczasem możemy go bez problemu powiesić w naszym ogrodzie, nawet jeśli nie dysponujemy odpowiednio wysokimi i mocnymi drzewami na terenie posesji. Istnieją bowiem tak zwane hamaki kołyskowe, zawieszane z dwóch stron na stelażu o lekko zagiętych ramionach. Hamak dla dorosłej osoby powinien mieć przynajmniej 3,5 długości i 1,3 m szerokości. Duży rozmiar zapewnia nam bezpieczne bujanie, bez troski o to, że zaraz spadniemy.

Materiały, z których wykonywane są hamaki to m.in. bawełna, jedwab czy sunbrella. Sznurkowe hamaki z kolei tworzy się z duracordu bądź sizalu. Oprócz zwykłych, wieszanych wersji z materiału (hamaki brazylijskie, kolumbijskie) popularne są także odmiany z drewnianymi poprzecznymi drążkami (tzw. hamak amerykański). Te ostatnie ułatwiają opalanie się, gdyż dzięki drążkom nie zaplątamy się w naszym legowisku.

Obraz
© Shutterstock.com

Jeśli dysponujemy gankiem albo zadaszonym tarasem, możemy zamontować leżak hamakowy (istnieje również wersja ze stelażem, ale potrzebuje sporo miejsca). To wiszący leżak, który pozwoli nam na "bujany" wypoczynek w pozycji półsiedzącej. Takie rozwiązanie jest również bezpieczniejsze dla małych dzieci, dla których leżenie na tradycyjnym hamaku może się okazać odrobinę trudne do "opanowania".

leżakhamakporadnik kupującego
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)