Trwa ładowanie...
dnyx0x6

Odkurzacze automatyczne – czysta podłoga bez wyrzeczeń

Odkurzacze automatyczne, zwane również robotami odkurzającymi, zdobywają coraz większą popularność wśród Polaków. Jak działają i komu przydadzą się najbardziej?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Odkurzacze automatyczne świetnie radzą sobie także z dywanami
Odkurzacze automatyczne świetnie radzą sobie także z dywanami (Shutterstock.com)
dnyx0x6

Jak działają odkurzacze automatyczne?

Odkurzacze automatyczne poruszają się samodzielnie po wyznaczonej trasie i działają na akumulator. Mają wbudowaną szczotkę, która zbiera zabrudzenia prosto do pojemnika. Dzięki odpowiednim czujnikom są w stanie ominąć meble oraz schody.

Odkurzacze automatyczne mogą być stosowane do czyszczenia chodników, podłóg oraz dywanów strzyżonych. Najlepiej radzą sobie z gładkimi powierzchniami bez nierówności, jednak mogą też bez problemu wjeżdżać na dywany czy przekraczać progi. Niektóre modele są sterowane za pomocą aplikacji na smartfonie.

Na co zwracać uwagę przy wyborze odkurzaczy automatycznych?

Odkurzacze automatyczne mogą poruszać się wedle odpowiednich algorytmów zarówno po linii prostej, przejeżdżając daną trasą raz, jak i chaotycznie, przemierzając kilka razy te same miejsca. Bardzo duże znaczenie mają wbudowane czujniki zbliżeniowe, czujniki uskoku terenu oraz czujniki brudu. Te pierwsze sprawiają, że robot zbliża się do przeszkody i ją omija, a dzięki tym drugim zaś wie, że należy ominąć schody. Czujniki brudu nie są niezbędne do prawidłowej pracy, jednak przydają się wtedy, kiedy potrzebujemy większej dokładności w sprzątaniu bardziej zabrudzonych miejsc.

dnyx0x6

Czas pracy na jednym ładowaniu ma znaczenie przede wszystkim wtedy, kiedy mamy do wysprzątania dużą powierzchnię. Dobrze jest, jeśli robot pracuje więcej niż 120 minut. Warto też zapoznać się z deklarowanym czasem ładowania. Niektóre urządzenia mogą ładować akumulator od 3 godzin do nawet 5 godzin. Jeśli nie chcemy opróżniać pojemnika po każdym cyklu ładowania, powinniśmy wybrać taki, którego pojemność wynosi powyżej 0,5 litra. Dodatkowym udogodnieniem są egzemplarze z możliwością programowania przez smartfona. Dzieki temu możemy zmienić urządzeniu ścieżkę odkurzania, zmusić je do przerwania pracy i wydać polecenie powrotu do stacji dokującej.

Dla kogo odkurzacze automatyczne?

Odkurzacze automatyczne przydają się przede wszystkim do pomieszczeń często użytkowanych, które brudzą się bardzo szybko nie tylko okruszkami z jedzenia czy kurzem, ale też sierścią. Urządzenia te będą zatem świetnym wyborem dla każdego, kto chce zaoszczędzić czas, jednak na pewno przydadzą się rodzinom z małymi dziećmi i ze zwierzętami. Dzięki robotom nie trzeba przejmować się ciągłym odkurzaniem czy wycieraniem podłóg, wystarczy jedynie je zaprogramować, by mogły pracować bez naszej obecności w domu. Odkurzacz automatyczny to bardzo wygodne, ale jednocześnie dość drogie rozwiązanie. Niektóre modele kosztują nieco mniej niż 500 zł, a niektóre – nawet blisko 3000 zł.

Roboty mopujące stają się coraz bardziej popularne Shutterstock.com
Roboty mopujące stają się coraz bardziej popularne
dnyx0x6

Podziel się opinią

Share

dnyx0x6

dnyx0x6