Trwa ładowanie...

10 pomysłów na oświetlenie sufitu podwieszonego. W mig odmienisz wnętrze

Podwieszane sufity są coraz popularniejszym dekorem stosowanym w nowoczesnych mieszkaniach. Na swoim wyglądzie zyskują jeszcze bardziej, jeżeli są odpowiednio oświetlone. Zobacz 10 pomysłów na oryginalne i wyjątkowe oświetlenie sufitu podwieszonego.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

10 pomysłów na oświetlenie sufitu podwieszonego. W mig odmienisz wnętrzeŹródło: Shutterstock.com
d1wkg59
d1wkg59

Oświetlenie sufitu podwieszanego żyrandolem
Jednym z najpopularniejszych i klasycznych rozwiązań oświetlenia podwieszonego sufitu, jest montaż żyrandola. Obecnie do wyboru mamy wiele rodzajów żyrandoli zaczynając od klasycznych drewnianych bądź szklanych, a kończąc na aluminiowych, bądź kryształowych. Dzięki temu żyrandole nie pełnią funkcji tylko praktycznej, ale i również dekoracyjną. Ich zaletą może być duża liczba źródeł światła, w niektórych przypadkach wynosząca nawet kilkadziesiąt sztuk. Jeżeli będą one skierowane w różne strony (przy żyrandolach typu pająk), możemy uzyskać bardzo ciekawe efekty świetlne. Sprawdź także, jakie oświetlenie wybrać do salonu.

Plafony
Wyróżniają się najczęściej bardzo małą odległością źródła światła od sufitu. Zwykle swoim kształtem przypominają latający spodek. Wśród dostępnych produktów dominują głównie plafony wykonane z metalu i szkła. Ze względu na konstrukcję tego rodzaju lampy, nie wyglądają one zbyt efektownie w przypadku podwieszanych sufitów. Jednak jeżeli komuś zależy na połączeniu minimalizmu z klasyczną wersją oświetlenia, może być zadowolony z takiego wyboru. Więcej informacji na temat plafonów znajdziesz tu.

Halogeny sufitowe
Kolejnym ciekawym rozwiązaniem są halogeny sufitowe. Jest to zamiennik dla wycofanych żarówek w ramach dyrektywy Unii Europejskiej. Żarówki te działają na bazie szlachetnego gazu wypełniającego jej wnętrze. Niestety takie rozwiązania nie zaliczają się do zbyt energooszczędnych. Jednak zakup samych żarówek bądź lampek halogenowych jest o wiele tańszy od ledowych.

Pixabay.com
Źródło: Pixabay.com

Kinkiety na oświetlenie sufitu podwieszanego
Chcąc oświetlić podwieszany sufit z zupełnie innej perspektywy, możemy zdecydować się na kinkiety. Obecnie do wyboru mamy zarówno tradycyjne, jak i bardziej nowoczesne modele. W zależności od parametrów technicznych dostępne są kinkiety na tradycyjne żarówki, a także LED. Mogą one być źródłem światła o różnym kącie padania, barwie oraz natężeniu.

Reflektorki
Są to specjalne oprawy najczęściej z kilkoma źródłami światła. Reflektorki mogą być z wbudowanymi diodami lub wymiennymi żarówkami. Montuje się je bezpośrednio na sufitach podwieszanych. Ich największą zaletą jest to, że w każdej chwili poszczególne oprawy żarówek można skierować w dowolną stronę oraz pod dogodnym kątem. Dzięki temu uzyskujemy zmienny kąt padania światła. Reflektorki zwykle wykonane są z malowanego metalu.

Żarówki LED
Żarówki LED bez opraw jako oświetlenie podwieszanego sufitu? Jeżeli ktoś lub odważne i efektowne rozwiązania, to na pewno będzie zadowolony z tego pomysłu. Są to designerskie żarówki, które często różnią się między sobą wielkością, kształtem, a nawet kolorem. Niektóre z nich są stylizowane na starodawne, inne idą w stronę totalnej awangardy. Podwieszenie wielu żarówek ledowych wiszących swobodnie na różnej wysokości może dać spektakularny efekt. Takie ciepłe oświetlenie sufitu podwieszanego zagwarantuje efekt rozgwieżdżonego nieba.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Oświetlenie w suficie podwieszanym - oświetlenie punktowe
Punktowe oświetlenie w suficie podwieszanym może być halogenowe lub ledowe. O tym pierwszym wspomniano nieco wcześniej. Teraz warto przyjrzeć się „punktówkom” ledowym. Wyróżniają się one większą oszczędnością energii elektrycznej. Dyskretne rozwiązania można zastosować w każdym miejscu podwieszonego sufitu. Więcej informacji na temat podwieszanego sufitu możesz znaleźć tu.

Taśmy LED w sufitach podwieszanych
W ostatnim czasie największą popularnością cieszą się taśmy LED. Dają one nie tylko bardzo efektowne światło, ale również można je z łatwością zamontować w dowolnym miejscu. Zatem, gdy LEDy na suficie okażą się niewystarczające, możemy sięgnąć po samoprzylepne taśmy ledowe. Wbrew pozorom nie są to aż tak drogie produkty. Pamiętajmy o zakupieniu zasilacza, który sprawdzi się przy taśmie o długości do 5 m. Powyżej tej wartości, światło nie świeci z tak dużym natężeniem.
Do wyboru mamy taśmy LED typu 5050 oraz 3528. Numeracja świadczy o wielkości diody. Natomiast możemy zdecydować się również na oświetlenie z zagęszczeniem diod na metrze bieżącym oraz większym natężeniem światła. Dzięki temu oświetlenie w suficie podwieszanym może być o zmiennym charakterze.

Oświetlenie RGB
Standardowe LEDy na suficie montujemy w różnych odcieniach bieli. Nie ma żadnych przeszkód, by zamontować światło RGB z dołączonym specjalnym sterownikiem. Urządzenie pozwala nam nie tylko na wybranie odpowiedniego koloru, ale również na przechodzenie pomiędzy różnymi efektami specjalnymi. Do dyspozycji najczęściej mamy tryb migania smooth, fade, flash, czy też stroboskop. Dodatkowo możemy sterować dynamiką przyciemniania oraz przygaszania.

System inteligentnego oświetlenia
Philips Hue to system oświetlenia LED-owego, który daje naprawdę wiele możliwości. Jest to system inteligentnego sterowania światłem. W tym momencie LEDy na suficie to nie wszystko, co możemy uzyskać. System działa po zainstalowaniu zestawu startowego oraz specjalnej aplikacji. Dzięki aplikacji można dołączyć nawet do 50 urządzeń. To pozwala na sterowanie oświetleniem znajdującym się nie tylko na suficie podwieszonym, ale również zamontowanych w pozostałych miejscach.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d1wkg59
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1wkg59