ycipk-fh5ixt

Oddychający żyrandol. Umie to, co liście i kwiaty

Zgadza się, oddychający, a nie odświeżający powietrze. Ten żyrandol jest bowiem skonstruowany na wzór roślin, które przetwarzają dwutlenek węgla na tlen. Na razie obejrzeć go można w muzeum V&A w ramach Londyńskiego Tygodnia Wzornictwa, ale projektant zaznacza, że jest na najlepszej drodze do stworzenia syntetycznych mebli, które będą dotleniać nasze mieszkania, a nawet produkować energię.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Elementy tej niezwykłej konstrukcji absorbują znajdujący się w pomieszczeniu dwutlenek węgla i produkują tlen.
Elementy tej niezwykłej konstrukcji absorbują znajdujący się w pomieszczeniu dwutlenek węgla i produkują tlen. (Inhabitat)
ycipk-fh5ixt

Żyrandol wykonany jest z materiału biologicznego, który składa się głównie z białka jedwabiu i chloroplastów (komórek roślinnych, zawierające chlorofil, czyli zielony barwnik umożliwiający przeprowadzanie fotosyntezy). Oznacza to, że elementy tej niezwykłej konstrukcji absorbują znajdujący się w pomieszczeniu dwutlenek węgla i w wyniku naturalnego procesu chemicznego (takiego jak u roślin) wytwarzają tlen.

London Design Festival
Podziel się

Autor tego cuda, Julian Melchiorri prowadzi badania biochemiczne pod kątem jak najpełniejszego włączenia procesów naturalnych do technologii. Prezentowany na festiwalu żyrandol składa się z wielu mniejszych elementów, które dopracowywał latami, ingerując w genetykę roślin. Projektant deklaruje, że jest gotów produkować takie przedmioty na skalę przemysłową. A to oznacza zupełnie nowy rozdział we wzornictwie przemysłowym.

ycipk-fh5ixt
julianmelchiorri.com
Podziel się

Można się spodziewać, że także inne elementy wyposażenia domu niebawem zaczną nas zaopatrywać w tlen i inne związki, potrzebne do zdrowego życia. Julian przekonuje, że to dopiero początek. Nie widzi bowiem przeszkód, by "oddychające" przedmioty codziennego użytku w podobny sposób wytwarzały też energię elektryczną.

julianmelchiorri.com
Podziel się

Projektant przewiduje, że jego praca przyda się także w kosmosie. Tam, co prawda, piękne żyrandole nie są jeszcze na porządku dziennym, ale niedobór tlenu - owszem. Więcej o Melchiorrim i jego niezwykłych pracach przeczytacie na stronie: http://www.julianmelchiorri.com.

ycipk-fh5ixt

Zobacz też: Dla młodych rodziców to koszmarny wydatek. A przecież można taniej

0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-fh5ixt

ycipk-fh5ixt
ycipk-fh5ixt