Oczyszczacze powietrza w atrakcyjnych cenach. Recepta na zdrowie

Coraz niższe temperatury oznaczają rozpoczęcie sezonu grzewczego, a to z kolei zwiastuje coraz większe problemy ze smogiem, który unosi się nad większymi miastami. Większa podatność na infekcje, duszność, złe samopoczucie, bóle głowy – to wszystko może być wina złej jakości powietrza.

Oczyszczacze powietrza w atrakcyjnych cenach. Recepta na zdrowie
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

11.10.2018 | aktual.: 11.10.2018 13:30

Na szczęście istnieją sposoby, by sobie z tym poradzić. Polecamy kilka oczyszczaczy, które skutecznie skutecznie usuną zanieczyszczenia z powietrza.

Jaki filtr wybrać

Większość dostępnych na rynku oczyszczaczy działa na zasadzie przepuszczania powietrza przez jeden lub kilka filtrów, których zadaniem jest wyłapanie najmniejszych cząsteczek – bakterii, wirusów, zarodników grzybów i roztoczy z powietrza. Do wyboru mamy kilka rodzajów filtrów dostępnych w urządzeniach.

Bardzo popularnym modelem dostępnym na rynku są oczyszczacze z węglem aktywnym. Minerał ma bardzo porowatą strukturę, która doskonale absorbuje zanieczyszczenia organiczne, a także metale ciężkie. Dobrze sprawdza się również jako materiał wchłaniający brzydkie zapachy oraz dym tytoniowy.

Filtr HEPA to obecnie standard w oczyszczaniu powietrza, zarówno w warunkach domowych, jak i przemyśle. Materiał o dużej porowatości skutecznie pochłania zapachy, a także różnego rodzaju zanieczyszczenia. Ze względu na wysoką skuteczność filtry te są naturalnym wyborem dla alergików, którzy muszą przebywać w niemal sterylnie czystych pomieszczeniach, aby nie narazić się na dyskomfort.

Obraz
© Shutterstock.com

Filtry elektrostatyczne wyposażono natomiast w jonizator powietrza, w którym zanieczyszczenia są naładowywane ujemnie, a następnie przyciągane przez filtr o przeciwnym ładunku. Skuteczność takiego oczyszczacza ocenia się na około 99 proc.

Jonizator do biura i domu

Kolejną zaletą jonizatora jest znaczna poprawa środowiska pracy i strefy wypoczynku. Biuro, prywatny gabinet czy chociażby salon wypełnione są komputerami i urządzeniami elektronicznymi. Podczas działania emitują one pole elektromagnetyczne o dodatniej jonizacji. W efekcie przebywając dłużej w takim pomieszczeniu, możesz czuć wyczerpanie i osłabienie. Zmiana jonizacji na dodatnią sprawi, że zyskujemy więcej energii i czujemy się bardziej rześko.

Obraz
© Shutterstock.com

Kwestia ustawienia

Należy pamiętać, że nawet najlepszy oczyszczacz nie jest w stanie działać w kilku pomieszczeniach naraz. Dlatego wybierając model o określonej wydajności, nie warto przesadzać z ceną. Jeśli na opakowaniu widnieje informacja, że urządzenie nadaje się do pomieszczenia 50m2, nie oznacza to, że osiągnie takie same wyniki w dwóch pokojach 25 m2. Jeśli zależy ci na stałym filtrowaniu powietrza w całym domu, lepiej będzie zainwestować w kilka mniejszych odświeżaczy niż jeden droższy.

Czystość i wilgotność

Wiele osób spędza w domu większość dnia. Dlatego ważne jest to, by we własnych czterech ścianach czuć się komfortowo. Jakość powietrza zależy nie tylko od jego czystości, ale również nawilżenia. Dlatego kupując urządzenie, które ma za zadanie poprawić jakość powietrza w domu, warto sprawdzić czy wbudowano w nie odpowiedniej wielkości pojemnik na wodę. Jeśli będzie zbyt mały, trzeba go będzie uzupełniać nawet kilka razy w ciągu dnia. Wielkość pojemnika jest uzależniona od wydajności sprzętu.

Ograniczenie emisji zanieczyszczeń powietrza leży w interesie wszystkich ludzi, zarówno mieszkańców wsi, jak i małych i większych miast. Wymiana pieca lub przerzucenie się na komunikację miejską to jedno, na nasze zdrowie ma również wpływ powietrze, którym oddychamy w domu.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)