Oczyszczacze powietrza do 1700 zł. Oddychaj zdrowym powietrzem przez cały rok

Coraz częściej mówi się głośno o tym, jak smog negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Nie zawsze możemy się przed nim uchronić, nawet znajdując się we własnych czterech ścianach. Dlatego oczyszczacz powietrza będzie dobrym wyborem, i to nie tylko w okresie grzewczym.

Oczyszczacze powietrza do 1700 zł. Oddychaj zdrowym powietrzem przez cały rok
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
Sylwia Ścibak

05.11.2019 | aktual.: 05.11.2019 12:29

W okresie zimowym, wczesnowiosennym i późnojesiennym jesteśmy bardzo narażeni na szkodliwe substancje powstałe w wyniku spalania węgla czy śmieci w domowych kotłach, często przestarzałych i nieekologicznych. Benzopireny, dioksyny czy pyły PM 2,5 docierają do naszych domów i mieszkań, co sprawia, że nawet za zamkniętymi drzwiami nie możemy być zbyt bezpieczni. Dlatego zastosowanie oczyszczacza powietrza zmniejsza, a nawet eliminuje ich oddziaływanie. Oczyszczacze powietrza mogą również zatrzymać alergeny, kurz, a nawet nawilżać powietrze i je jonizować, co będzie wybawieniem zwłaszcza dla alergików czy osób z chorobami układu oddechowego.

Oczyszczacze powietrza – jaki na smog?

Substancje występujące w smogu są mikroskopijne, więc bardzo łatwo przenikają przez wentylację. Dlatego warto wybrać oczyszczacze zawierające filtr wstępny, który wychwytuje wszelkie włoski, kurz czy sierść, filtr HEPA – najlepiej od klasy E11 wzwyż, gdyż taki zatrzymuje 95 proc. drobinek obecnych w powietrzu – oraz filtr węglowy, który z kolei zatrzymuje zapachy i podobnie jak HEPA absorbuje najmniejsze szkodliwe cząsteczki, między innymi PM 2,5. Filtry węglowe mogą być wzmocnione żelami krzemionkowymi.

Oczyszczacze powietrza – dla alergików

Oczyszczacze powietrza dobrze sobie radzą także z drobinkami wywołującymi reakcje alergiczne, np. bakteriami, zarodnikami grzybów, wirusami, alergenami z roślin itp., dzięki czemu mogą z powodzeniem pracować przez cały rok. Takie modele powinny zawierać również system wielostopniowej filtracji, a dodatkowo funkcję jonizacji powietrza, która neutralizuje jony dodatnie wytwarzające mikroklimat przyjazny namnażaniu się wszelkich bakterii, grzybów czy wirusów.

Oczyszczacze powietrza – czujniki i nawilżanie powietrza

Czujniki w oczyszczaczach powietrza stale monitorują zawartość poszczególnych cząsteczek i dzięki temu automatycznie dostosowują swoją pracę. Są to np. czujniki pyłu, zapachu, a także gazu, co ma duże znaczenie w przypadku domów i mieszkań, w których znajdują się piecyki gazowe. Niektóre urządzenia mogą także mierzyć temperaturę.

Funkcja nawilżania powietrza przydaje się przede wszystkim w okresie grzewczym, kiedy powietrze w pomieszczeniach jest suche i utrudnia swobodne oddychanie. Nawilżanie odbywa się zwykle na dwa sposoby: poprzez parowanie wody ze zwilżonej maty i za pomocą ultradźwięków, które rozbijają wodę na malutkie cząsteczki.

Przy wyborze oczyszczacza powietrza warto też zwrócić uwagę na maksymalną powierzchnię pomieszczenia, w której urządzenie będzie mogło pracować efektywnie (producenci podają ten parametr w metrach kwadratowych). Liczy się także wydajność podawana w metrach sześciennych na godzinę, a ten parametr informuje nas o tym, ile powietrza jest w stanie przefiltrować oczyszczacz w ciągu godziny, pracując z największą mocą.

Artykuł stanowi część działań promocyjnych realizowanych z partnerami zewnętrznymi

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)