Nowoczesne funkcje i niskie zużycie energii. Lodówki do 1500 zł
System No Frost, szybkie zamrażanie i rozmrażanie, komora zero – nowoczesne lodówki mają wiele przydatnych funkcji, których próżno szukać w starszych modelach. Warto zastanowić się nad wymianą i małym przemeblowaniem w kuchni.
07.08.2018 | aktual.: 04.10.2018 13:53
Jeśli stara lodówka niedomaga, albo brakuje ci w niej miejsca, być może warto pomyśleć o wymianie. Za sprzęt z nowoczesnymi funkcjami nie zapłacisz wiele, znajdziesz modele za mniej niż 1500 zł.
Lodówka podblatowa – lekka i praktyczna
Wybierając sprzęt do małej kuchni, liczy się przede wszystkim przestrzeń, jaką zajmuje sprzęt. Czasem jest jej tak mało, że trudno zmieścić pełnowymiarowy model. Z drugiej strony, jeśli jesteś singlem i nie gotujesz zbyt wiele, zakup dużej lodówki może mijać się z celem. Dlatego warto rozpatrzyć również kompaktowe modele podblatowe. Wyposażone w niewielką, choć pojemną komorę chłodzącą z powodzeniem sprawdzą się wśród ludzi, którzy nie potrzebują dodatkowej zamrażarki. Ich ceny są śmiesznie małe, a niewielki rozmiar i waga sprawia, że możesz wnieść i zamontować ją bez pomocy.
Odpowiednie zużycie prądu
Niewielka lodówka oznacza również małe zużycie energii. Na szczęście większe modele również mają się czym pochwalić. Jeśli zależy ci na długotrwałych oszczędnościach, warto zwrócić uwagę na klasyfikację energetyczną sprzętu. Oczywiście modele o klasie od A wzwyż będą nieco droższe od mniej wydajnych odpowiedników. Trzeba jednak pamiętać, że lodówka to sprzęt, który kupujesz na lata. Różnica może wydawać się niewielka, ale każda złotówka pozostaje w portfelu.
Nowoczesne funkcje zamrażarek
Czasy, w których chcąc wyciągnąć jeden produkt z zamrażarki trzeba było przebić się przez bryłę kilku złączonych ze sobą toreb i pojemników, dawno już minęły. Nawet tańsze, nowocześniejsze lodówki są wyposażone w liczne systemy, które zapobiegają powstawaniu tego typu problemów.
System No Frost, obecny nawet w lodówkach ze średniej półki cenowej, działa na zasadzie ulepszonej cyrkulacji powietrza w zamrażalce. Za każdym razem po zamknięciu drzwi ciepłe, wilgotne powietrze jest odsysane, a w jego miejsce wtłacza się chłodne i o wiele bardziej suche. W ten sposób unikasz lodu i szronu osadzającego się na ściankach i przechowywanych potrawach. Mniej oszronione ścianki to również szybsze i wydajniejsze działanie chłodziarki, a co za tym idzie kolejne oszczędności, jeśli chodzi o energię.
Należy jednak uważać z przechowywaniem warzyw i owoców w lodówce z tym systemem, mogą pojawić się pewne problemy z wysuszaniem niektórych produktów. Na szczęście można znaleźć również urządzenia wyposażone w tzw. komory świeżości o wyglądzie zwykłych szuflad. Pozwala ona utrzymywać optymalną wilgotność otoczenia, a co za tym idzie świeżość umieszczonej w nim potrawy bez konieczności mrożenia.