Trwa ładowanie...

Nowoczesna kuchnia perfekcyjnie urządzona. To łatwiejsze, niż myślisz!

Przestronna lub ciasna, otwarta na salon lub zaprojektowana jako niezależne pomieszczenie. Nasłoneczniona albo pozbawiona okien. Nowoczesna kuchnia - serce domu - bez względu na metraż powinna być funkcjonalna i wygodna, a przede wszystkim dostosowana do stylu życia mieszkańców. Jak ją zaprojektować i wyposażyć?

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Nowoczesna kuchnia perfekcyjnie urządzona. To łatwiejsze, niż myślisz!Źródło: Shutterstock.com
d30dc1v
d30dc1v

Dobór kuchni zaczyna się zwykle od stylu, kolejnym krokiem jest wybór sprzętów i odpowiednie ich ustawienie. Prosta i nowoczesna kuchnia doskonale sprawdzi się w domach ludzi zapracowanych i niemających za dużo czasu na porządki. Sprzęty w takiej zabudowie są najczęściej ukryte, przeważnie tworzą jednolitą powierzchnię z meblami. Nowoczesna i dobrze zorganizowana kuchnia idealnie wpasowuje się w obecne trendy panujące zarówno u producentów mebli kuchennych, jak i sprzętu AGD.

Nowoczesna kuchnia: co ukryć, a co wyeksponować

#

Współczesna kuchnia z jednej strony pełni funkcję autonomicznego pomieszczenia, z drugiej zaś - wpisuje się w większą całość poprzez połączenie z salonem. Bywa, że niejednorodne kolorystycznie kuchenne AGD stworzy estetyczny bałagan, natomiast sprzęty wkomponowane w szafki, czyli te przeznaczone do zabudowy, okazują się dużo praktyczniejszym rozwiązaniem.

d30dc1v

– W nowoczesnych kuchniach zabudowie podlega nie tylko zmywarka, lodówka czy piekarnik, ale także mikrofalówka czy ekspres do kawy – informuje Marcin Piekarczyk z OleOle.pl, sklepu internetowego ze sprzętem RTV/AGD i elektroniką użytkową.

W zabudowie ukryć można nawet okap. Urządzenie wbudowane w szafkę znajdującą się bezpośrednio nad płytą grzejną jest praktycznie niezauważalne. Nowością są okapy kuchenne wmontowane w blat i znajdujące się tuż obok płyty grzewczej. Wygodnym rozwiązaniem jest również zamontowanie piekarnika tuż nad blatem. Piekarnik na wysokości około 90 cm sprawia, że użytkownik nie musi się schylać. I choć tradycyjne rozwiązania z płytą grzewczą i klasycznym piekarnikiem nadal są popularne, to jednak umieszczenie urządzenia na wysokości wzroku wydaje się wygodniejsze.

Nowoczesna kuchnia: jak projektować?

#

Zawsze należy pamiętać o tym, aby projekt kuchni był dostosowany do stylu życia domowników, a także aby podkreślał charakter właściciela. Jednak dobrze zaprojektowana kuchnia to przestrzeń, w której przede wszystkim będzie nam się dobrze pracowało.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Lodówka, zlewozmywak i kuchenka to najważniejsze elementy, które przede wszystkim powinno się uwzględnić przy projekcie. Ich umiejscowienie stanowi podstawę ergonomii. – Aby kuchnia była w pełni funkcjonalna, odległości pomiędzy urządzeniami w tak zwanym trójkącie roboczym nie powinny przekraczać: od lodówki do zlewozmywaka 120-210 cm, od zlewozmywaka do kuchenki 120-210 cm, natomiast od lodówki do kuchenki 120-270 cm – komentuje Marcin Piekarczyk.

Pakowne, ale nieprzytłaczające meble kuchenne o ascetycznej formie, pozbawione zdobień i zbędnych ozdób, gwarantują uniwersalność. Natomiast dobrze dobrane wyposażenie kuchni zapewnia zadowolenie z codziennej eksploatacji. – Każdy ma szansę dopasować urządzenie do swoich potrzeb, wybierając z bogatego spektrum wzorów, barw i designu. Meble w kuchni stają się zdecydowanie minimalistyczne, przez co bardziej praktyczne i użyteczne, z drugiej strony stylowe – informuje Katarzyna Drabik, projektantka wnętrz z firmy Komandor.

Nowoczesna kuchnia spełnia wiele funkcji, dlatego w niektórych przypadkach wykonanie projektu zabudowy warto zlecić specjaliście. Szczególnie w niewielkich wnętrzach, gdzie każdy centymetr jest na wagę złota.

Nowoczesna kuchnia: względy estetyczne

#

Decydując się na projekt kuchennej zabudowy, musisz wybierać spośród ogromnej oferty wykończeń. Nadal w modzie są meble z połyskiem, czyli szafki z lakierowanymi frontami. Lakierowane na wysoki połysk elementy rozświetlają wnętrze, zapewniają mu nowoczesny wygląd. Efekt dodatkowo wzmacniany jest przez bezuchwytowy system tworzący gładką, jednolitą powierzchnię.

Innym pomysłem na lśniące wykończenie mebli kuchennych są powłoki akrylowe. Akryl jest wodoodporny i bardziej wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne. Błyszczące powierzchnie można wykorzystać na ścianie lub podłodze, aby maksymalnie rozświetlić i rozjaśnić pomieszczenie.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com
icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d30dc1v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d30dc1v