Nowe warunki techniczne. Obniżą się koszty utrzymania domu?
Już wkrótce zmienią się wymogi dotyczące efektywności energetycznej budynków - pierwsze zmiany warunków technicznych czekają nas od stycznia 2014 r. Co to oznacza dla budujących domy? W przyszłości za ogrzewanie domu będziemy płacić mniej.
23.10.2013 12:45
Nowe warunki – nowy standard
Polskie budownictwo przechodzi metamorfozę. Stawianie na poprawę efektywności energetycznej, szukanie mądrych oszczędności w kosztach eksploatacji, poprawa ochrony środowiska: nowe tendencje przełożyły się na nowelizację w wytycznych, jakie muszą spełniać budowane domy. Co się zmieni?
Poprawia się izolacyjność. Będziemy grubiej izolować oraz stosować okna i drzwi o lepszych parametrach energetycznych, a w przypadku zakupu mieszkanie od dewelopera dostaniemy gwarancję, że zadbał on o standardy techniczne zgodne z rozporządzeniem. Ale to nie wszystko.
Dodatkowo trzeba będzie spełnić warunek maksymalnej dopuszczalnej wartości wskaźnika zapotrzebowania na energię pierwotną. Chodzi tu o obliczenie, ile energii pochodzącej z nieodnawialnych surowców energetycznych (takich jak węgiel, gaz czy ropa) trzeba zużyć na potrzeby domu. Takie pomiary warto powierzyć fachowcom. Dzięki nim można się dowiedzieć, w jakim stopniu dom jest przyjazny dla środowiska.
Liczby w służbie oszczędności
Efektywne budownictwo, któremu będą sprzyjać nowe przepisy, to rozsądny kompromis pomiędzy kosztami realizacji i niskimi kosztami późniejszej eksploatacji. Przed rozpoczęciem budowy warto zorientować się, czy i jak zainwestować w projekt domu, by poniesione wydatki szybko się zwróciły.
- Zmiany w prawie rozpisano na trzy fazy: 2014, 2017 i 2021. Warto jednak już teraz przeliczyć, czy nie opłaca się wyjść poza obowiązkowe minimum. Te wartości można oszacować samodzielnie, np. wprowadzając do programu OptiHouse podstawowe informacje o budynku, uzyskamy kompletną analizę energetyczną w połączeniu z finansową symulacją – podpowiada Piotr Pawlak z ROCKWOOL Polska.
Co nowe warunki techniczne znaczą w praktyce?
Oszczędności i zwrot kosztów inwestycji poniesionych na etapie planowania. Jak to możliwe? Lepsza izolacyjność cieplna domów zapewni zatrzymanie ciepła w domu lub mieszkaniu w sezonie grzewczym. Utrzymanie komfortowej temperatury pomieszczenia, bez konieczności dogrzewania, przełoży się bezpośrednio na obniżenie rachunków. A latem? Dobrze zaizolowane domy ograniczają zapotrzebowanie na chłodzenie, co oznacza, że nie wydamy fortuny na walkę z upałem. Nowocześnie, ekonomicznie i z dbałością o rodzinny budżet.
Źródło: netPR