Trwa ładowanie...
Informacja prasowa
koszty utrzymania domu
23-10-2013 12:45

Nowe warunki techniczne. Obniżą się koszty utrzymania domu?

Już wkrótce zmienią się wymogi dotyczące efektywności energetycznej budynków - pierwsze zmiany warunków technicznych czekają nas od stycznia 2014 r. Co to oznacza dla budujących domy? W przyszłości za ogrzewanie domu będziemy płacić mniej.

Nowe warunki techniczne. Obniżą się koszty utrzymania domu?Źródło: Rockwool
d1mov45
d1mov45
Już wkrótce zmienią się wymogi dotyczące efektywności energetycznej budynków - pierwsze zmiany warunków technicznych czekają nas od stycznia 2014 r. Co to oznacza dla budujących domy? W przyszłości za ogrzewanie domu będziemy płacić mniej.

Nowe warunki – nowy standard

Polskie budownictwo przechodzi metamorfozę. Stawianie na poprawę efektywności energetycznej, szukanie mądrych oszczędności w kosztach eksploatacji, poprawa ochrony środowiska: nowe tendencje przełożyły się na nowelizację w wytycznych, jakie muszą spełniać budowane domy. Co się zmieni?

Poprawia się izolacyjność. Będziemy grubiej izolować oraz stosować okna i drzwi o lepszych parametrach energetycznych, a w przypadku zakupu mieszkanie od dewelopera dostaniemy gwarancję, że zadbał on o standardy techniczne zgodne z rozporządzeniem. Ale to nie wszystko.

Dodatkowo trzeba będzie spełnić warunek maksymalnej dopuszczalnej wartości wskaźnika zapotrzebowania na energię pierwotną. Chodzi tu o obliczenie, ile energii pochodzącej z nieodnawialnych surowców energetycznych (takich jak węgiel, gaz czy ropa) trzeba zużyć na potrzeby domu. Takie pomiary warto powierzyć fachowcom. Dzięki nim można się dowiedzieć, w jakim stopniu dom jest przyjazny dla środowiska.

d1mov45

Liczby w służbie oszczędności

Efektywne budownictwo, któremu będą sprzyjać nowe przepisy, to rozsądny kompromis pomiędzy kosztami realizacji i niskimi kosztami późniejszej eksploatacji. Przed rozpoczęciem budowy warto zorientować się, czy i jak zainwestować w projekt domu, by poniesione wydatki szybko się zwróciły.

- Zmiany w prawie rozpisano na trzy fazy: 2014, 2017 i 2021. Warto jednak już teraz przeliczyć, czy nie opłaca się wyjść poza obowiązkowe minimum. Te wartości można oszacować samodzielnie, np. wprowadzając do programu OptiHouse podstawowe informacje o budynku, uzyskamy kompletną analizę energetyczną w połączeniu z finansową symulacją – podpowiada Piotr Pawlak z ROCKWOOL Polska.

Co nowe warunki techniczne znaczą w praktyce?

Oszczędności i zwrot kosztów inwestycji poniesionych na etapie planowania. Jak to możliwe? Lepsza izolacyjność cieplna domów zapewni zatrzymanie ciepła w domu lub mieszkaniu w sezonie grzewczym. Utrzymanie komfortowej temperatury pomieszczenia, bez konieczności dogrzewania, przełoży się bezpośrednio na obniżenie rachunków. A latem? Dobrze zaizolowane domy ograniczają zapotrzebowanie na chłodzenie, co oznacza, że nie wydamy fortuny na walkę z upałem. Nowocześnie, ekonomicznie i z dbałością o rodzinny budżet.

Źródło: netPR

d1mov45
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1mov45