Niezwykły dom z widokiem na Jezioro Czorsztyńskie

Niezwykły dom z widokiem na Jezioro Czorsztyńskie
Źródło zdjęć: © Hola Design

26.03.2018 | aktual.: 28.03.2018 10:39

Spędzać tak weekend lub urlop, to marzenie każdego, kto docenia uroki natury. Ten wyjątkowy dom letni stoi na brzegu jeziora Czorsztyńskiego a otwarty jest na zapierający dech w piersiach, rozległy krajobraz Pienin. Ideą twórców projektu, czyli warszawskiej grupy projektowej HOLA, było stworzenie budynku z duszą, który nie będzie stanowił inwazyjnego elementu w górskim krajobrazie. Ponieważ nieopodal miejsca posadowienia domu znajduje się skansen, architektura nowego budynku musiała być adekwatna i stonowana. W ten sposób powstał dom zainspirowany pasterską chatą. Jednak w jej wnętrzu drzemie nowoczesność. Za wykonawstwo tego oryginalnego projektu odpowiada firma EXTERIOR, a za aranżację wnętrz HOLA-DESIGN.

Spędzać tak weekend lub urlop to marzenie każdego, kto docenia uroki natury. Ten wyjątkowy dom letni stoi na brzegu Jeziora Czorsztyńskiego i otwiera się na zapierający dech w piersiach, rozległy krajobraz Pienin.

Ideą twórców projektu, warszawskiej grupy projektowej HOLA, było stworzenie budynku z duszą, który będzie harmonijnym elementem górskiego krajobrazu. Ponieważ nieopodal miejsca posadowienia domu znajduje się skansen, architektura nowego budynku musiała być stonowana. W ten sposób powstał dom zainspirowany pasterską chatą, choć w jego wnętrzach drzemie nowoczesność.
Marzysz o domu pod miastem? Najpierw przeczytaj
Budynek nad brzegiem jeziora łączy w sobie to, co najlepsze w tradycji architektonicznej tego terenu, z komfortem oferowanym przez współczesne budownictwo. Założeniem było otwarcie trzech elewacji domu na jezioro, przy zachowaniu zamkniętej fasady frontowej. Wejście do budynku zaprojektowano od strony zbocza. Dom ma prostą bryłę i dwuspadowy dach pokryty tradycyjnymi wiórami osikowymi. Zastosowano je nie tylko na połaciach, ale też na ścianie zewnętrznej. Za wykonanie projektu odpowiada firma EXTERIOR, a za aranżację wnętrz HOLA DESIGN.

1 / 9

Domowy punkt widokowy

Obraz
© Hola Design

Zarówno obie ściany szczytowe, jak i ta wychodząca bezpośrednio na Jezioro Czorsztyńskie są mocno przeszklone. Dzięki temu wspaniałe usytuowanie przekształca budynek w swoisty punkt widokowy. Pieniny można podziwiać zarówno z wnętrza domu, jak i z tarasu okalającego budynek. Od strony wzgórza jego platforma zbudowana jest na gruncie, bez balustrady. Przechodzi on płynnie w obramowany taras nad skarpą.
Marzysz o domu pod miastem? Najpierw przeczytaj

2 / 9

Symbioza ze środowiskiem

Obraz
© Hola Design

Budynek wkomponowany jest w zbocze. Część dolnej kondygnacji znajduje się poniżej linii gruntu. Wyraźne odcięcie na elewacji wyznaczają dwa rodzaje okładzin. Dolna kamienna oraz górna drewniana nawiązują bezpośrednio do tradycji architektonicznej okolic. Ich nowoczesna forma współgra z modnym obecnie rodzajem przeszkleń. Okna, w tym dochodzące do podłogi portfenetry, są na wskroś współczesne i podnoszą prestiż budynku.
Marzysz o domu pod miastem? Najpierw przeczytaj

3 / 9

Taras widokowy

Obraz
© Anna Harasimowicz

Taras od strony skarpy jest otoczony balustradą. Z tego miejsca można podziwiać rozległy krajobraz oraz cieszyć się urokami Jeziora Czorsztyńskiego. Wykończony jest szerokimi deskami pasującymi do klimatu chaty. Cała ściana na parterze, wychodząca na taras, została przeszklona. Światło wpływa tu bez przeszkód szerokimi strumieniami. Przesuwne drzwi pozwalają na otwarcie wnętrza na okolicę i powiększenie salonu o zewnętrzną platformę tarasu.
Marzysz o domu pod miastem? Najpierw przeczytaj

4 / 9

Drewniany salon

Obraz
© Anna Harasimowicz

Przeszklona ściana salonu sprawia imponujące wrażenie. Zarówno zamknięte, jak i otwarte dwuskrzydłowe drzwi tarasowe pozwalają cieszyć się widokiem okolicy. Okazałe skrzydła łatwo się przesuwa dzięki solidnym prowadnicom. Pokój dzienny jest przestronny i komfortowo wykończony. Duży narożnik ustawiono tak, aby pozwalał rozkoszować się widokiem tarasu i jeziora. Stolik kawowy to obrobiony kloc drewniany, wycięty z pnia starego drzewa.
Marzysz o domu pod miastem? Najpierw przeczytaj

5 / 9

Na szczycie świata

Obraz
© Anna Harasimowicz

Panoramiczne okna, w tym narożne, sprawiają, że z salonu można obserwować okolicę pod wieloma kątami. Nie tylko siedząc na wypoczynku, ale także przy stole w jadalni połączonej z pokojem dziennym, domownicy czują się jak na szczycie świata. Oprócz jeziora widać stąd dwa średniowieczne zamki, w Niedzicy i Czorsztynie. Duża przestrzeń otwarta w tej strefie domu jest dogrzewana kominkiem.
Marzysz o domu pod miastem? Najpierw przeczytaj

6 / 9

Wnętrzarska harmonia

Obraz
© Anna Harasimowicz

Na parterze pomieszczenia zaprojektowane są w dwóch ciągach. Salon, jadalnia i kuchnia znajdują się od strony tarasu, a wzdłuż ściany frontowej umieszczono garderobę, łazienkę i toaletę. Schody prowadzące na poddasze usytuowane są centralnie. Pokój dziecięcy ma formę otwartą. Rozpościera się stąd piękny widok przez przeszklenia umieszczone w ścianie szczytowej.
Marzysz o domu pod miastem? Najpierw przeczytaj

7 / 9

Rozświetlające okna

Obraz
© Anna Harasimowicz

Większa sypialnia znajduje się na parterze. Jej wnętrze jest bogato doświetlone portfenetrem i oknem balkonowym, które pozwala wyjść na zewnątrz. Wyjątkowe wrażenia daje widok pokrytego trawą zbocza znajdującego się tuż za szybą sięgającą podłogi. Leżąc w łóżku, można się poczuć, jakbyśmy wypoczywali bezpośrednio na murawie. Ściany sypialni wykończono szerokimi deskami w jasnym odcieniu. W aranżacji wykorzystano kolory ziemi.
Marzysz o domu pod miastem? Najpierw przeczytaj

8 / 9

Przytulna sypialnia

Obraz
© Anna Harasimowicz

Mniejszą sypialnię zaaranżowano pod samym dachem. Nawet tu okna zajmują dużą część ściany. Przeszklony szczyt kadruje widok na jezioro. Łóżko małżeńskie wkomponowane jest w niedużą przestrzeń. Ograniczony metraż jest jednak w pełni wykorzystany i wygodnie zaadaptowany. Do łóżka można swobodnie podejść z obu stron. Skosy dachu tworzą tu przytulną atmosferę. Wnętrze wyłożone jest jasnym drewnem, tak jak w innych pokojach.
Marzysz o domu pod miastem? Najpierw przeczytaj

9 / 9

Mnogość styli

Obraz
© Anna Harasimowicz

Aranżacja wnętrz opiera się na kompilacji elementów i wzorów: tych zaczerpniętych z tradycji górskiej chaty i nowoczesnych, rodem z miejskiej willi. W łazience znajdującej się na parterze okładzinę drewnianą zestawiono z wielkoformatowymi płytkami osłaniającymi ścianę za wanną. Meble i armatura zachowują styl retro. Wolnostojąca wanna i nablatowa umywalka wprowadzają nowoczesny design.
Marzysz o domu pod miastem? Najpierw przeczytaj

dom jednorodzinnypomysł na domdom letni
Wybrane dla Ciebie