KuchniaNieprzyjemny zapach z rur w kuchni. Skąd się bierze i jak sobie z nim radzić?

Nieprzyjemny zapach z rur w kuchni. Skąd się bierze i jak sobie z nim radzić?

Nieprzyjemny zapach z rur w kuchni. Skąd się bierze i jak sobie z nim radzić?
Źródło zdjęć: © Partner Design

21.08.2017 | aktual.: 22.08.2017 10:45

Dziś poruszymy pewną śmierdzącą sprawę. Chodzi o fetor wydobywający się z odpływu zlewozmywaka. Wyjawimy, jakie czynniki go wywołują i wskażemy sposoby pozwalające skutecznie pozbyć się nieprzyjemnych zapachów z kuchennej instalacji.

Pochodzenie brzydkiego zapachu, wydostającego się ze zlewu jest oczywiste. Najczęściej powodują go gnijące resztki pożywienia lub stojąca zbyt długo i kisnąca woda.

Na taki widok w oknie szczęka opada! Genialne!

Zacząć trzeba od środków najprostszych. Dopiero, gdy one nie przyniosą rezultatów lub ten będzie krótkotrwały, trzeba szukać innych metod. Zacznij od wrzątku. Litr powinien wystarczyć. Wlej go wprost do odpływu, po zdjęciu sitka. Gdy to nie pomoże zalej odpływ 2 szklankami octu (10 proc.).

1 / 4

Zapobiegawcze udrażnianie

Obraz
© meblowomi

Gdy przykry zapach nie chce ustąpić, sięgnij po preparat udrażniający rury. Ma on postać granulek lub żelu. Skutecznie rozpuszcza tłuszcz i resztki organiczne. Jego użycie powinno przebiegać w oparciu o instrukcję na opakowaniu. Dzięki temu w pełni wykorzystasz możliwości preparatu, a jednocześnie nie narazisz się na poparzenia czy podrażnienia (takie środki są bardzo żrące).

Na taki widok w oknie szczęka opada! Genialne!

Preparat udrażniający możesz zastąpić sodą kaustyczną. Kilka łyżek proszku wsyp do odpływu, po czym zalej wrzątkiem w ilości ok. 0,5 l. Po 20 min. dosyp jeszcze trochę sody i zalej ją szklanka octu. Zatkaj odpływ, aby piana nie wydostawała się z niego. Na koniec wlej do zlewu jeszcze raz ok. 0,5 litra wrzątku. Powinno poskutkować. Dostępne są też kuchenne dezodoranty, czyli specjalne środki do neutralizacji zapachów, dolatujących z rur.

2 / 4

Kontrola syfonu

Obraz
© Shutterstock.com

Czasem do zlewu może dostać się jakiś większy kawałek jedzenia i gnić w osadniku, czyli zbiorniku syfonu. Pozostaje wówczas włożyć gumowe rękawice, podstawić pod zlewozmywak miskę lub wiaderko i odkręcić osadnik, opróżnić go i umyć wodą z płynem do naczyń. Należy również upewnić się, czy syfon jest szczelny. Istotne jest zwłaszcza jego połączenie z rurą kanalizacyjną. Warto sprawdzić ponadto, czy nie cieknie którędyś woda – być może zbiera się gdzieś i jest przyczyną fetoru (grzyby, gnicie). Gdy nieszczelności nie sposób wyeliminować, pozostaje wymiana syfonu na nowy. To na szczęście nie jest duży wydatek.

3 / 4

Problem z kanalizacją

Obraz
© Shutterstock.com

Gdy problem z brzydkim zapachem pojawia się w nowym domu lub mieszkaniu, powodem mogą być błędy przy montażu systemu kanalizacyjnego. Źle wykonane odpowietrzenie pionu kanalizacyjnego powoduje cofanie się brzydkich zapachów do mieszkania. Dzieje się tak zwłaszcza, gdy zlew jest rzadko używany. W tej sytuacji pomoże remont instalacji, mający na celu odpowiednie odpowietrzenie pionu. Można też spróbować wzbogacić tę instalację o zawór napowietrzający, jednak nie zawsze zdaje on egzamin. Z pewnością jednak jego montaż jest prostszy i tańszy niż renowacja całego systemu.

4 / 4

Odpływ zawsze czysty

Obraz
© meblowomi

Gdy poradziłeś sobie z uporczywym, nieprzyjemnym zapachem ze zlewu, postaraj się, aby problem nie powrócił. Przede wszystkim dbaj, żeby do odpływu nie dostawały się resztki jedzenia. Regularnie czyść sitko na odpływie. Raz na kilka miesięcy przeczyść rury odpowiednim preparatem lub sodą. Możesz także zdecydować się na zainstalowanie pod zlewem rozdrabniacza do resztek, połączonego z syfonem, czyli tak zwanego młynka koloidalnego. Nie dopuści on, żeby do syfonu dostawały się jakieś większe odpadki. Wszystkie zostaną zmielone i spłukane.

kuchniadomowe sposobynieprzyjemny zapach
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (49)