Trwa ładowanie...

Nie tylko ogrzewanie. Z czego zbudować ciepły dom?

Według szacunków straty ciepła przez ściany zewnętrzne mogą wynosić nawet 30 proc. w ogólnym bilansie energetycznym domu. Mają zatem ogromny wpływ na koszty ogrzewania. Izolacyjność cieplną przegrody określa się za pomocą współczynnika przenikania ciepła U. Jaka wartość tego parametru jest wymagana i jakie materiały do budowy ścian wybrać, aby była ona ciepła?

Nie tylko ogrzewanie. Z czego zbudować ciepły dom?Źródło: Silka/Ytong
d317dus
d317dus

Inwestorzy planujący budowę domu powinni mieć świadomość, że każda przegroda – ściany, okna, drzwi, stropy itd. – musi spełniać wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej. Warto zatem sprawdzić, jaki współczynnik U osiągniemy dla poszczególnych przegród domu, w tym dla ścian zewnętrznych.

Czym jest współczynnik U

Współczynnik przenikania ciepła U (lub k - w literaturze anglojęzycznej) jest parametrem charakteryzującym daną przegrodę budowlaną z punktu widzenia ochrony cieplnej. Im jego wartość jest niższa, tym dana przegroda lepiej izoluje, tj. straty ciepła przez przegrodę są mniejsze. Nie jest to parametr określający dany materiał budowlany, tylko konkretną przegrodę o znanych wymiarach i budowie. Jednak wartość tego współczynnika zależy od rodzaju i grubości materiału, z którego wykonane są ściany, ale także od charakteru przegrody.

Aby wyznaczyć współczynnik przenikania ciepła, trzeba znać współczynniki przewodności cieplnej λ (lambda) dla materiałów tworzących ścianę oraz dla warstw ocieplających, a także grubości warstw materiałów murowych, izolacyjnych i wykończeniowych, z których złożona jest przegroda. Przy określaniu wartości współczynnika U uwzględnia się również ewentualne mostki termiczne oraz nieszczelności izolacji - jeśli takie występują, wartość współczynnika wzrasta.

Wybór materiału na ściany zewnętrzne

Zanim wybierzesz materiały budowlane, warto poszukać wśród tych, które mają jak najniższy współczynnik przewodzenia ciepła λ. W kontekście racjonalnego zarządzania energią należy zwrócić także uwagę na bezwładność termiczną materiału związaną z dłuższym czasem oddawania ciepła przez ściany. Właściwości cieplne zmieniają się przede wszystkim w zależności od technologii budowy, rodzaju i grubości warstwy izolacyjnej ścian oraz szczelności konstrukcji. Inną bezwładność cieplną będzie miał dom murowany, a inną drewniany dom szkieletowy.

Można się oprzeć na informacji producenta o tym, czy dany materiał ma wysoką, czy niską bezwładność ciepła. Dodatkowo można przyjąć, że ta właściwość materiału zależy od masy – im większa masa materiału budowlanego, tym większa jego bezwładność cieplna. Jest to właściwość istotna dla komfortu cieplnego w domu. Budynki o niskiej inercji cieplnej szybko nagrzewają się od słońca i szybko wychładzają w nocy. Budynki o wysokiej inercji cieplnej utrzymują bardziej stałą temperaturę, ponieważ magazynują ciepło w ciągu dnia, a oddają je po zachodzie słońca, gdy powietrze się ochładza.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Liczy się też konstrukcja

Pamiętaj też, że niezależnie od tego, jaki materiał wybierzesz, największe straty ciepła występują w narożnikach i załamaniach ścian. W domu energooszczędnym powinno więc być ich jak najmniej. Taki budynek powinien mieć prostą, zwartą bryłę, najlepiej na planie prostokąta.

d317dus
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d317dus