Trwa ładowanie...
ycipk-2u0k11

Nie tylko ogrzewanie. Z czego zbudować ciepły dom?

Według szacunków straty ciepła przez ściany zewnętrzne mogą wynosić nawet 30 proc. w ogólnym bilansie energetycznym domu. Mają zatem ogromny wpływ na koszty ogrzewania. Izolacyjność cieplną przegrody określa się za pomocą współczynnika przenikania ciepła U. Jaka wartość tego parametru jest wymagana i jakie materiały do budowy ścian wybrać, aby była ona ciepła?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Budynki o niskiej inercji cieplnej szybko nagrzewają się od słońca i szybko wychładzają w nocy.
Budynki o niskiej inercji cieplnej szybko nagrzewają się od słońca i szybko wychładzają w nocy. (Silka/Ytong)
ycipk-2u0k11

Inwestorzy planujący budowę domu powinni mieć świadomość, że każda przegroda – ściany, okna, drzwi, stropy itd. – musi spełniać wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej. Warto zatem sprawdzić, jaki współczynnik U osiągniemy dla poszczególnych przegród domu, w tym dla ścian zewnętrznych.

Czym jest współczynnik U

Współczynnik przenikania ciepła U (lub k - w literaturze anglojęzycznej) jest parametrem charakteryzującym daną przegrodę budowlaną z punktu widzenia ochrony cieplnej. Im jego wartość jest niższa, tym dana przegroda lepiej izoluje, tj. straty ciepła przez przegrodę są mniejsze. Nie jest to parametr określający dany materiał budowlany, tylko konkretną przegrodę o znanych wymiarach i budowie. Jednak wartość tego współczynnika zależy od rodzaju i grubości materiału, z którego wykonane są ściany, ale także od charakteru przegrody.

Zobacz też: Tak obniżysz koszty ogrzewania domu o 30 proc.

Aby wyznaczyć współczynnik przenikania ciepła, trzeba znać współczynniki przewodności cieplnej λ (lambda) dla materiałów tworzących ścianę oraz dla warstw ocieplających, a także grubości warstw materiałów murowych, izolacyjnych i wykończeniowych, z których złożona jest przegroda. Przy określaniu wartości współczynnika U uwzględnia się również ewentualne mostki termiczne oraz nieszczelności izolacji - jeśli takie występują, wartość współczynnika wzrasta.

Wybór materiału na ściany zewnętrzne

Zanim wybierzesz materiały budowlane, warto poszukać wśród tych, które mają jak najniższy współczynnik przewodzenia ciepła λ. W kontekście racjonalnego zarządzania energią należy zwrócić także uwagę na bezwładność termiczną materiału związaną z dłuższym czasem oddawania ciepła przez ściany. Właściwości cieplne zmieniają się przede wszystkim w zależności od technologii budowy, rodzaju i grubości warstwy izolacyjnej ścian oraz szczelności konstrukcji. Inną bezwładność cieplną będzie miał dom murowany, a inną drewniany dom szkieletowy.

ycipk-2u0k11

Zobacz też: Dla młodych rodziców to koszmarny wydatek. A przecież można taniej

Można się oprzeć na informacji producenta o tym, czy dany materiał ma wysoką, czy niską bezwładność ciepła. Dodatkowo można przyjąć, że ta właściwość materiału zależy od masy – im większa masa materiału budowlanego, tym większa jego bezwładność cieplna. Jest to właściwość istotna dla komfortu cieplnego w domu. Budynki o niskiej inercji cieplnej szybko nagrzewają się od słońca i szybko wychładzają w nocy. Budynki o wysokiej inercji cieplnej utrzymują bardziej stałą temperaturę, ponieważ magazynują ciepło w ciągu dnia, a oddają je po zachodzie słońca, gdy powietrze się ochładza.

Shutterstock.com
Podziel się

Liczy się też konstrukcja

Pamiętaj też, że niezależnie od tego, jaki materiał wybierzesz, największe straty ciepła występują w narożnikach i załamaniach ścian. W domu energooszczędnym powinno więc być ich jak najmniej. Taki budynek powinien mieć prostą, zwartą bryłę, najlepiej na planie prostokąta.

ycipk-2u0k11
Polub WP Dom
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne

ycipk-2u0k11

ycipk-2u0k11
ycipk-2u0k11