Nie daj się komarom. Wybierz solidną moskitierę

Moskitiery stanowią doskonałą ochronę przed latającymi insektami – zwłaszcza komarami. Można je montować w oknach, drzwiach albo zdecydować się na moskitiery przenośne, które przydadzą się podczas pobytu na świeżym powietrzu. Jak wybrać moskitierę idealną dla siebie?

Nie daj się komarom. Wybierz solidną moskitierę
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

17.05.2018 16:30

Moskity to owady z krajów egzotycznych, które bardzo przypominają komary. I to właśnie od tych nieprzyjemnych, latających stworzeń pochodzi nazwa: moskitiera. Najprościej mówiąc, jest to rodzaj siatki z bardzo drobnymi oczkami – na tyle małymi, że owad nie jest w stanie się przez nią przedostać. Siatkę zamyka się w obudowie i można ją montować na kilka miesięcy (sezon letni) lub na stałe.

Kiedy kupić moskitierę?

#

Moskitiery warto kupić od razu z oknami i drzwiami balkonowymi czy tarasowymi. W ten sposób nie będzie żadnego problemu z dopasowaniem ich do ram – pod względem technicznym i stylistycznym. Ponadto można je łatwo zamontować, a nawet zintegrować z roletami. Niemniej – jeśli okna już są, a potrzebujemy moskitiery – nie stanowi to większego problemu. Oferta tych produktów jest na tyle szeroka, że łatwo dopasujemy je na każdy wymiar. Co więcej, moskitiery można montować również w oknach dachowych i tych o niestandardowych formach.

Jaka siatka w moskitierze jest najlepsza?

#

Największą solidność zapewniają siatki wykonane z włókna szklanego. Minimalne wymiary oczek powinny wynosić 1x1 mm. Im drobniejsza siatka, tym lepiej ochronimy się przed małymi owadami – nawet przed meszkami. Siatki dostępne są w kilku kolorach, najczęściej czarnym i szarym. Choć siatki białe szybciej się brudzą, skuteczniej odstraszają owady, które nie przepadają za tym kolorem.

Moskitiera ramkowa

#

Moskitiery ramkowe cieszą się największą popularnością. Zwykle montuje się je wiosną, a zdejmuje jesienią. Ich konstrukcja jest bardzo prosta – siatka ujęta jest w ramie, najczęściej wykonanej z aluminium, tworzywa sztucznego lub drewna. Materiał warto dopasować do stolarki drzwiowej czy okiennej. Moskitiery ramkowe montuje się na różne sposoby: za pomocą uchwytów obrotowych, blaszek odchylanych, magnesów, listew magnetycznych. Warto pamiętać, że takie moskitiery umieszcza się po zewnętrznej stronie okna – wyjątek stanowią okna dachowe. Po ciepłych miesiącach moskitierę należy zdjąć, oczyścić i schować – spokojnie poczeka do kolejnego sezonu.

Moskitiera otwierana i przesuwna

#

Zarówno moskitiery otwierane, jak i przesuwne można montować w oknach i drzwiach balkonowych czy tarasowych. Ten rodzaj moskitiery funkcjonuje przez cały rok – nie trzeba jej zdejmować na zimę. W praktyce to drugi rodzaj drzwi lub okna. Zamknięta jest w lekkiej, cienkiej ramie i najczęściej zamocowana do zawiasów (albo ościeża). Warto wybrać moskitierę z dodatkową uszczelką szczotkową (lepsza ochrona przed owadami) oraz samozamykaczem. Jeśli moskitiery zamontowane są na dużych drzwiach, należy je dodatkowo usztywnić – np. aluminiową futryną.

Moskitiery przesuwne zaś idealnie sprawdzają się w przypadku dużych przeszkleń, wyjątkowo popularnych w nowoczesnym budownictwie. Mogą składać się z jednego lub dwóch skrzydeł rozsuwanych na boki. Montuje się je i przesuwa w prowadnicach górnej i dolnej.

Moskitiery rolowane

#

Ten rodzaj moskitiery przypomina roletę. Siatkę można rozwijać na dowolną długość, korzystając z prowadnicy. U góry znajduje się zaś kaseta, w którą można schować moskitierę. To świetne rozwiązanie, jeśli np. po zewnętrznej stronie okna znajdują się donice z kwiatami. W przypadku moskitiery ramkowej ich regularne podlewanie stanowiłoby wyzwanie. Moskitiera rolowana montowana jest na stałe. Warto zdecydować się na model z wygodnym zaczepem do siatki na dole (lub listwą hakową), naciągiem sprężynowym oraz specjalnymi szczotkami w prowadnicach, które zapewniają jeszcze lepszą ochronę przed owadami. Do wyboru mamy moskitiery rolowane w pionie i poziomie.

Ciekawą i dość dobrze prezentujaca sie opcją są też rolety plisowane, a także zintegrowane z roletami.
Takie moskitiery w praktyce stanowią część rolety zewnętrznej. Jak to działa? Otóż w konstrukcji stosuje się podwójny system prowadnic. W jednym rozsuwane są rolety, a w drugim – moskitiery. W ten sposób powstaje spójny system zarówno do regulowania oświetlenia w pomieszczeniu, jak i ochrony przed owadami. Szczególną wygodę zapewniają rolety z moskitierami sterowane elektronicznie.

Moskitiery przenośne

#

Moskitiery często umieszcza się w sypialniach nad łóżkiem – wyglądają jak lekki, zwiewny baldachim. We wnętrzach o wiele lepiej sprawdzają się siatki wykonane z włókien naturalnych i syntetycznych. Na przykład w moskitierę można zamienić niepotrzebną już firankę z bardzo drobnymi oczkami. Warto jednak pamiętać, że moskitiery przenośne nie zapewniają tak skutecznej ochrony przed owadami jak te montowane w oknach i drzwiach. Mają jednak tę zaletę, że możemy zabrać je ze sobą do ogrodu, na piknik czy wyjazd nad jezioro, gdzie komary czy meszki lubią uprzykrzać wypoczynek na świeżym powietrzu.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)