Jak odstraszyć gołębie z balkonu?
Przez cały rok zanieczyszczają balkony, tarasy i parapety, a czasem również szyby w oknach. Wiosną gołębie lubią też uwić sobie gniazdo w najmniej odpowiednich miejscach. Jak humanitarnie się ich pozbyć?
23.03.2017 | aktual.: 24.03.2017 15:37
Odchody gołębi mogą trwale zniszczyć podłogę na balkonie. Łatwiej jest je odstraszyć niż wiecznie po nich sprzątać i przeprowadzać remonty. Gołębie potrafią być bardzo natrętne i uciążliwe. Choć może miłośnicy ptaków się z tym nie zgodzą, ptaki te bywają też niebezpieczne. Jak dowodzą wyniki licznych badań, gołębie przenoszą wiele zarazków oraz groźnych chorób. Ze statystyk wynika, że pod tym względem są groźniejsze nawet od szczurów. Dlatego lepiej jest je podziwiać w przestrzeni miejskiej czy w parku niż na własnym parapecie.
Pierwszym krokiem zniechęcającym gołębie do przylatywania na balkon jest zrobienie na nim porządku. Im mniej miejsc zacisznych, zakamarków, mebli i sprzętów, za którymi mogą rozpocząć okres lęgowy, tym lepiej.
Strach na gołębie
Jedną z metod odstraszenia nieproszonych gości są powiewające na wietrze odstraszacze. Gołębie boją się fruwających wstążek, tasiemek, kawałków tkanin zamocowanych na poręczy balkonu czy tarasu. Także przedmioty szeleszczące i wydające dźwięki przy najlżejszym powiewie wiatru zadziałają jak niezły straszak. Sprawdzonym sposobem są mocowane na balkonie woreczki plastikowe lub jednorazowe siatki z marketów spożywczych. Im bardziej będą hałasować, tym lepiej. Pamiętaj jednak, że te dźwięki mogą być uciążliwe również dla ciebie. Metodą pozbawioną niedogodności dźwiękowych jest powieszenie na sznurkach starych płyt CD lub DVD, które poruszając się na wietrze, odpędzą gołębie mieniącą się powierzchnią.
Sztuczne drapieżniki
Skutecznie odstraszą gołębie plastikowe kruki stanowiące doskonałą imitację prawdziwych ptaków. Wykonane są w skali 1:1 z czarnego tworzywa sztucznego. Nóżki kruka umożliwiają ustawienie go na balkonie. Można też zamocować atrapę na poręczy balustrady. Dodatkowo kruk z tworzywa sprzedawana jest z uchwytem, który pozwala na zawieszenie go pod dachem lub osadzenie w gruncie, np. w donicy. Jeśli jednak chcesz pozbyć się z balkonu nie tylko gołębi, ale także np. gawronów, warto pamiętać, że nie wszystkie gatunki ptaków boją się kruków.
Wśród drapieżników wykonanych z plastiku możesz też wybrać atrapy sów, których gołębie unikają. Ponadto w ofercie znajdziesz również odstraszające je węże.
Siatki i kolce
Fizyczną blokadę dla przylatujących gołębi stworzy cienka siatka ochronna rozpięta przy krawędziach balkonu. To specjalistyczny produkt i skuteczna metoda, choć o wątpliwych walorach estetycznych. Można też wybrać szpikulce, które zamocujemy na parapecie lub balustradzie tarasu. Jeśli gołębie niszczą uprawy balkonowe, w tym ozdobne kwiaty, kolce warto wbić w ziemię wokół sadzonek. Ptaki będą unikać miejsc, które grożą ukłuciem i skaleczeniem.
Zabezpieczenie zapachowe
Gołębie szczególnie nie lubią niektórych woni, należy do nich m.in. naftalina. Wystarczy rozłożyć kulki przeciw molom na balkonie (choćby na spodkach) lub zawiesić je w woreczku przy oknie. Ich intensywny zapach jest bardzo trwały. Gołębie będą omijać balkon z daleka.
Podobnie zadziałają zapachowe środki odstraszające, które są całkowicie biodegradowalne i ekologiczne. Stworzone na bazie olejków eterycznych, służą do rozpylania w miejscach występowania natrętnych ptaków. Dodatkowo można nabyć tego typu preparaty w żelu, które zniechęcą gołębie do siadania, gdyż tworzą w miejscu zastosowania klejącą powierzchnię. Ptaki nie będą chciały po nich chodzić.