Największe plusy okien dachowych. 5 razy na tak!
10.05.2017 | aktual.: 31.05.2017 14:15
Jeśli zastanawiasz się nad oknami dachowymi, spróbujemy rozwiać twoje wątpliwości. Chociaż wielu uważa, że najlepiej sprawdzają się tradycyjne, pionowe przeszklenia i zamiast okien połaciowych wybiera lukarny, to właśnie te pierwsze zapewniają na ogół największy komfort na poddaszu.
Żeby można było korzystać z niego bez ograniczeń musi być jednak solidnie docieplone, wyposażone w odpowiednie instalacje oraz funkcjonalnie meble i sprzęty. Na nic się to jednak zda, gdy przestrzeń pod skosami będzie ciemna i przytłaczająca. Ten i wiele innych problemów rozwiązują odpowiednio duże i dobrze rozplanowane okna dachowe.
Okna dachowe nie dość że doświetlają przestrzeń na tyle, by móc się w niej swobodnie poruszać, to pozwalają ponadto efektywniej wykorzystać energię słoneczną, przyczyniając się do obniżenia rachunków za prąd.
W przeciwieństwie do szyb osadzonych pionowo, te umieszczone pod skosem efektywniej rozjaśniają wnętrze. Łatwo się o tym przekonać szczególnie w przypadku domów stojących w zacienionym miejscu – te same pomieszczenia na parterze wyposażone w standardowe okna są tam na ogół znacznie ciemniejsze niż usytuowane na poddaszu po tej samej stronie budynku – nawet jeśli okna połaciowe zajmują tam nieco mniejszą powierzchnię.
Większa elastyczność
Okna połaciowe można zamontować niemal na każdym dachu. Stopień jego nachylenia nie ma większego znaczenia. W przypadku gdy jest on jednak mniejszy niż 15° montaż okien wymaga dodatkowo zastosowania specjalnego kołnierza uszczelniającego. Co więcej, okna połaciowe można niemal dowolnie komponować, a nawet grupować bez zmian w bryle budynku (w przypadku lukarn czy bawolego oka na poddaszu nie jest to możliwe). Nie wpływa to poza tym znacząco na aranżację wnętrz, szczególnie w przypadku przeszkleń zamontowanych wysoko. Nawet podczas adaptacji strychu na pomieszczenia użytkowe przy wstawianiu okien połaciowych nie jest wymagana zmiana więźby.
Więcej ochrony
Chociaż do okien połaciowych można dobrać najróżniejsze akcesoria – markizy, rolety wewnętrzne i zewnętrzne czy moskitiery, nie trzeba ich osłaniać przed ciekawskimi spojrzeniami przechodniów. Umiejscowione pod kątem zapewniają więcej prywatności niż pionowe. Stanowi to doskonały argument za tym, by na poddaszu urządzić nie tylko salon, lecz także łazienkę czy sypialnię. Mogą być też zamontowane wyżej niż tradycyjne. Nie oznacza to jednak wcale, że dostęp do nich jest utrudniony.
Prawidłowo rozplanowane zawsze dają możliwość komfortowego otwierania i zamykania, czy to manualnego, czy zdalnego z wykorzystaniem pilota. Zainstalowane w dużej odległości od podłogi gwarantują też większe bezpieczeństwo przebywającym w domu dzieciom.
Więcej ciepła
Liczne modele okien połaciowych spełniają wymogi budownictwa energooszczędnego. Pakiet szybowy osadzony w specjalnie zaprojektowanej ramie skrzydła niweluje mostki termiczne i zapewnia doskonałą izolację (np. Uw = 0,58W/m2K), co już wyprzedza wymogi termoizolacyjności, które będą obowiązywać okna dachowe w budownictwie po 2020 roku. Umożliwia to ograniczenie strat ciepła i zmniejszenie tym samym opłaty za ogrzewanie.
Ponadto w chłodnych miesiącach, których u nas nie brakuje, okna połaciowe pozwalają lepiej dogrzać przestrzeń poddasza, otwierając tam drogę nawet najniklejszym promieniom słońca. Nie musisz się jednak obawiać o nadmierne przegrzewanie pomieszczeń pod skosami latem – dobrej jakości rolety i szyby odbijające promienie słoneczne szybko zniwelują ten problem.
Więcej powietrza
Chociaż ramy okien dachowych cechują dobre parametry wodoszczelności nie powinieneś troszczyć się o zawilgocenie wnętrz bardziej niż w przypadku okien tradycyjnych. Oczywiście najlepiej jest wybierać okna połaciowe z materiałów odpornych na wnikanie wilgoci. Wraz z nimi powinny też iść w parze nawiewniki, zapewniające efektywną cyrkulację powietrza. To rozwiązanie jest też niezastąpione, gdy chce się wywietrzyć pomieszczenie na poddaszu w czasie deszczu. Niektóre modele okien połaciowych bywają ponadto wyposażane w specjalne czujniki, które zamykają okna automatycznie w przypadku opadów, nawet pod naszą nieobecność w domu.
Jeśli chcesz wiedzieć, jakich błędów unikać podczas wybierania okien dachowych, koniecznie przeczytaj ten artykuł.