Trwa ładowanie...

Najczęstsze błędy przy wyborze okien dachowych. Radzimy, jak ich uniknąć

Zanim zamówisz okna dachowe, sprawdź, jakich dokładnie potrzebujesz i na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę. Okna dachowe są drogie, tym bardziej trzeba się dobrze zastanowić.

Najczęstsze błędy przy wyborze okien dachowych. Radzimy, jak ich uniknąćŹródło: Shutterstock.com
d4euibn
d4euibn

Po pierwsze, funkcja

Inne okna powinny byś zamontowane w salonie, inne w sypialni, a jeszcze inne w kuchni i łazience. Przede wszystkim dwie ostatnie wymagają trochę więcej namysłu. W łazience i kuchni trzeba zamontować takie okna, których nie zniszczy wilgoć. Chodzi tu głównie o materiał, z jakiego jest wykonana rama okna. Dobrym wyborem będą np. produkty z profilami z drewna modyfikowanego termicznie z powłoką poliuretanową. Dzięki obróbce drewna w wysokiej temperaturze są znacznie trwalsze. Dodatkowo za sprawą warstwy wierzchniej z poliuretanu są całkowicie odporne na wodę. Poliuretan tworzy bardzo gładką powierzchnię, łatwo je więc utrzymać w czystości, co szczególnie w kuchni bywa uciążliwe.

Z kolei w salonie, najbardziej reprezentacyjnym pomieszczeniu, okno również powinno być efektowne. Warto tam zamontować okna balkonowe lub balkon dachowy. Innym rozwiązaniem, trochę bardziej wymagającym, jest montaż okien dachowych w formie lukarny. Są efektowne również z zewnątrz i doskonale doświetlą wnętrze. W salonie warto wybrać ramy okienne drewniane (zwykle sosnowe), których naturalny wygląd nie przykrywa warstwa wykończeniowa. Są eleganckie i najbardziej uniwersalne, sprawdzą się, nawet jeśli lubimy często zmieniać wystrój.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Po drugie, wygoda

Zastanówmy się, czy codzienne otwieranie i zamykanie okna nie będzie kłopotliwe. Okna dachowe mogą mieć klamkę zamontowaną u dołu ramy okiennej lub uchwyt u góry. Niekiedy producenci proponują podwójny system otwierania, i z klamką, i z uchwytem. To najlepsze rozwiązanie, ale nie we wszystkich rodzajach okien jest taka możliwość. Jeśli ścianka kolankowa jest nie wyższa niż 90 cm, wybierzmy okno z górnym systemem otwierania. Łatwo sięgniemy do uchwytu i nie będziemy musieli przeciskać się do klamki w dole ramy. Przy wyższej ściance lepszym wyborem będzie okno z dolnym systemem otwierania, inaczej nie obejdzie się bez wysięgników teleskopowych czy sprzętu elektrycznego.

d4euibn

Po trzecie, wentylacja

Idealne okno zapewnia dopływ świeżego powietrza, nawet kiedy jest zamknięte. Taką wymianę powietrza mają okna wyposażone w klapę wentylacyjną lub w nowoczesne nawiewniki. To pierwsze rozwiązanie jest bardzo wydajne – po otwarciu klapy można dostarczać nawet 59 m3 powietrza w ciągu godziny. Warto również zwrócić uwagę, czy system ma wymienne filtry zatrzymujące zanieczyszczenia takich jak kurz czy owady oraz w jaki sposób można je czyścić. Można również zamontować naokienną wentylację z rekuperatorem, która dodatkowo odzyskuje ciepło, a nawet chroni przed hałasem.

Po czwarte, oszczędność

Od 2017 roku zgodnie z przepisami współczynnik ciepła U dla okien połaciowych powinien wynosić 1,3 W/mkwK. Sprawdzajmy to, nie warto kupować okien o wyższym współczynniku, bo będziemy tracić zbyt dużo ciepła. Najbardziej energooszczędne okna osiągają współczynnik U równy 0,81, a nawet 0,58 W/mkwK. Oszczędności da również naokienna wentylacja z rekuperatorem, która straty energii ogranicza do minimum. Jeśli mieszkamy w hałaśliwej okolicy, zwróćmy też uwagę na okna z pakietem wyciszającym. Hałas można zredukować nawet o 7 dB, co dla naszych uszu oznacza, że będzie ciszej o 50 proc.

d4euibn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4euibn