Najlepsze sposoby na śnieżnobiałe firanki
Firany są narażone na długotrwałe działanie promieni słonecznych oraz wszelkie zanieczyszczenia, które na nich osiadają. W efekcie śnieżnobiała firana zaczyna szarzeć, żółknąć i tracić swój piękny blask. Podpowiadamy, jakie są zasady prania i wybielania firanek.
11.03.2019 | aktual.: 13.03.2019 15:30
Jak przechowywać firanki?
Bardzo mało osób wie, że jedną z przyczyn utraty koloru tkanin jest złe przechowywanie. Nawet odpowiednio wyprana i wyprasowana firana schowana w szafie nie daje gwarancji zachowania pięknego i śnieżnobiałego blasku. Dobrym sposobem będzie dokładne owinięcie jej w ciemny papier i ukrycie w miejscu, gdzie nie ma dostępu promieni słonecznych. Dzięki temu uda nam się na dłużej zachować kolor.
Czym wybielić firanki? Domowe sposoby na śnieżnobiałe zasłony
W sklepach dostępne są preparaty do wybielania firanek, jednak wymienić możemy też wiele domowych sposobów, które są równie efektywne, co gotowe środki. Na dodatek pozwalają zaoszczędzić pieniądze i nie wymagają długotrwałych zabiegów.
Niezastąpionym składnikiem w kuchni jest sól. Przyda się także i teraz. Do wybielenia firanki będziemy musieli stworzyć roztwór z czterech łyżek soli i trzech litrów wody. W przygotowanym preparacie moczymy wcześniej wyprane firanki przez kilka godzin. Następnie wyciskamy wodę z tkaniny i rozwieszamy do wyschnięcia.
Innym sposobem na wybielenie pożółkłej firanki jest wyczyszczenie jej sodą oczyszczoną. Taki domowy wybielacz do tkanin możemy dodać do prania lub ostatniego płukania, co pozwoli na efektywniejsze i dokładniejsze usunięcie przebarwień. Wybielanie firanek sodą to gwarancja przywrócenia naturalnego koloru!
Możemy też wykorzystać amoniak. Przed wypraniem firany w pralce, warto wcześniej namoczyć ją w przygotowanym roztworze (jedna łyżka amoniaku na dwa litry wody).
A jeśli zależy nam na tym, aby zapobiec elektryzowaniu się sztucznych tkanin, możemy zastosować ocet. Skutecznie też usztywni naszą firankę, wywabi z niej plamy, a także usunie dym papierosowy i kurz, który na niej osiadł. Wystarczy dodać pół szklanki octu do wody z proszkiem.
Śnieżnobiały kolor firanek zapewnisz również, stosując proszek do pieczenia. Wybielanie firanek w proszku do pieczenia rozpoczynamy od namoczenia materiału w domowym wybielaczu (opakowanie proszku do pieczenia łączymy z pięcioma litrami wody). Kolejnym krokiem jest wypranie zasłony w pralce przy użyciu proszku do prania lub żelu do białych tkanin. Zabieg wybielania firanek w proszku do pieczenia możemy znacznie skrócić poprzez dosypanie kuchennego składnika do proszku do prania zamiast pierwszego namaczania.
Zasady prania firanek
Jedną z najważniejszych zasad prania firanek jest stosowanie się do zaleceń producenta. Wszelkie informacje możemy znaleźć na opakowaniu zasłony lub na metce. Pranie firanek powinno się odbywać w temperaturze 30 lub 40 stopni Celsjusza.