Trwa ładowanie...
d3av56c
Kalkulatory Budowlane
plamy

Najlepsze metody na plamy z długopisu

Plamy z długopisu to odwieczny problem każdej mamy. Nowa bluzka czy spodnie, pierwszy dzień w szkole i już ślady długopisu. Zresztą taki rodzaj zabrudzenia nie dotyczy jedynie dzieci. Dlatego warto poznać kilka trików, dzięki którym wywabimy plamy po długopisie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Najlepsze metody na plamy z długopisu
(Shutterstock.com)
d3av56c

Czym odplamić ślady po długopisie?

Ślady po długopisie niełatwo usunać. Warto jednak spróbować domowych sposobów. W praktyce najczęściej stosuje się kwaśne mleko. Ale nie tylko. Z produktów spożywczych można wykorzystać również kwasek cytrynowy lub sok z cytryny. To doskonały sposób na stare, zaschnięte plamy.

Co więcej, do usunięcia plamy można użyć lakieru do włosów lub zmywacza do paznokci. Wśród dobrych odplamiaczy jest też krem do golenia, zwykły alkohol, a nawet... pomidor! A ślady po żelowym długopisie? Tutaj zalecane jest użycie zwykłej gumki do ścierania. Może to banalny sposób, ale zwykle działa.

d3av56c

Plamy na ubraniach

Najpopularniejszy sposób opiera się na wykorzystaniu kwaśnego mleka. Zabrudzone ubranie należy namoczyć w kwaśnym mleku przez kilkanaście minut. Po tym czasie wystarczy po prostu wyprać ubranie. Plamy powinny zniknąć. Przy starych plamach zaleca się wykorzystanie soku z cytryny lub kwasku cytrynowego. Procedura wygląda identycznie jak przy kwaśnym mleku.

Niezawodny okazuje się także... lakier do włosów. Wystarczy za pomocą wilgotnej gąbki usunąć możliwie najwięcej tuszu, a następnie pozostawić plamę do wyschnięcia. Kolejny krok to podłożenie pod zabrudzenie papierowego ręcznika. Plamę wystarczy już tylko spryskać lakierem do włosów. Można też polać ją zmywaczem do paznokci. Na koniec nałożyć ściereczkę, która błyskawicznie wchłonie rozpuszczony tusz. Pozostaje pranie i wysuszenie ubrania.

Usuwanie plam ze skóry i z białych tkanin

d3av56c

Wiemy już, jak wywabić plamy na ubraniach, ale co zrobić, jeśli pojawią się np. na skórzanych meblach lub białych, delikatnych tkaninach? Na przykład jasna skórzana kanapa pomazana długopisem wygląda bardzo nieestetycznie. Na takie przypadki na szczęście też istnieją niezawodne sposoby.

Meble można odratować, wykorzystując do odplamiania m.in. lakier do włosów, spirytus lub zmywacz do paznokci. Należy jednak pamiętać, że zmywacz może odbarwić skórę. Najczęściej, by pozbyć się plam z kanapy, wystarczy pomazane miejsca spryskać lakierem do włosów i przetrzeć szmatką. Po długopisie nie powinno być nawet śladu.

Pozostaje więc jeszcze kwestia białych, delikatnych tkanin. W tym wypadku plamy z długopisu można skutecznie usunąć za pomocą soli kuchennej i cytryny. Plamę należy posypać solą, a następnie pocierać cytryną. Na koniec oczywiście wypłukać i uprać. Do białych, bawełnianych tkanin stosuje się też kwas szczawiowy. Można kupić go w każdym chemicznym sklepie. W celu odplamienia przygotowuje się roztwór z 0,5 łyżeczki kwasu i 1 szklanki gorącej wody. Ważne, by tylko poplamioną część ubrania zamoczyć w roztworze na ok. 3 minuty. Na koniec wypłukać i wyprać w wodzie z mydłem.

Jak zmyć takie plamy?

d3av56c

Jak natomiast zmyć długopis z ciała, nie podrażniając przy tym skóry? Sama woda niestety nie pomoże. Trzeba zastosować produkty o właściwościach odplamiających. Na początek należy polać ślady wodą. Potem wystarczy nałożyć niewielką ilość pasty do zbębów i przetrzeć plamę. Najlepiej nieco szorstkim przedmiotem. Kilka chwil i gotowe. Czasami wystarczy nawet zastosować samo mydło. To najmniej inwazyjne sposoby, dzięki którym skóra w żaden sposób nie ucierpi.

Zastosowanie produktów spożywczych, które przeważnie każdy ma w domu, może zdziałać cuda. Nie trzeba się martwić, że zabrudzone ubranie do niczego się już nie nadaje. Babcine sposoby często są niezawodne. Dlatego warto przetestować je samemu i wybrać spośród nich jeden, ten najlepszy.

Jeżeli szukasz więcej porad na temat najlepszych sposobów na pozbycie się plam, znajdziesz je tu.

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco


d3av56c

d3av56c
d3av56c