O gustach - także tych dotyczących stylistyki i aranżacji wnętrz - się nie dyskutuje, bo to, co dla jednych jest stylowe, dla innych może się wydać grubym nadużyciem. Są jednak w aranżacji wnętrz ogólne zasady, których przekraczać się nie powinno, i błędy, które raz popełnione zaważają na ostatecznym odbiorze twoich wnętrz. Oto te najczęściej spotykane.
O gustach – także tych dotyczących stylistyki i aranżacji wnętrz – się nie dyskutuje, bo to, co dla jednych jest stylowe, dla innych może się wydać grubym nadużyciem. Są jednak w aranżacji wnętrz ogólne zasady, których łamać się nie powinno, i błędy, które raz popełnione zaważają na ostatecznym odbiorze twoich wnętrz. Oto te najczęściej spotykane.
Do niedawna sztuczne kwiaty w wazonie raziły nie tylko wyjątkowo jaskrawymi kolorami, które natychmiast zdradzały ich fabryczne pochodzenie, ale również niezbyt wiernym naśladownictwem żywych pierwowzorów. Dziś sytuacja się nieco zmieniła i sztuczne kwiaty produkowane są w sposób, który utrudnia ich odróżnienie od prawdziwych. Nadal jednak obowiązuje zasada: świeże kwiaty wnoszą do wnętrza zapach i radość, sztuczne – tylko zbierają kurz.
Wokół okna
Urządzając wnętrza, zbyt małą wagę przywiązuje się do dekoracji okna, nierzadko pozostawiając je niczym niezasłonięte. Tymczasem o oknach w domu powinno się myśleć jak o dziełach sztuki kadrujących zewnętrzne widoki, oferujących bogactwo wrażeń estetycznych. Jako takie wymagają odpowiedniej oprawy w postaci firan, zasłon lub rolet.
Za wysoko zawieszone ramki
Zdjęcia i grafiki na ścianach dodają wnętrzu wiele uroku, mogą też całkiem odmienić jego wygląd, nadając pomieszczeniu ciepło i indywidualny charakter. Jeżeli jednak zawiesisz je za wysoko, zaburzą wewnętrzną harmonię wystroju. Ponieważ przyjmuje się, że zdjęcia będą oglądane na stojąco, warto zawiesić je na wysokości stosowanej w większości galerii i muzeów: ich środek powinien znajdować się na wysokości ok. 145 cm.
Kuchnia idealna bez względu na styl. Zobacz, jak ją urządzić
Niechciane prezenty
Chyba każdy z nas ma w domu niechciane prezenty czy bibeloty "odziedziczone" po bliskich. Nie wiedząc, co z nimi zrobić, ustawiamy je w najdalszym zakątku półki lub chowamy za książkami na regale, tymczasem trzymanie i eksponowanie rzeczy, które ci się nie podobają, zaburza dobrą energię wnętrza i przeczy naczelnej zasadzie aranżacji wnętrz głoszącej, że w domu trzeba się otaczać przedmiotami, które lubisz i które przywodzą ci na myśl pozytywne skojarzenia.
Meble przy ścianach
Ustawienie wszystkich mebli przy ścianach daje często w salonie efekt pustki. Dążenie do uzyskania jak największej wolnej przestrzeni w pokoju jest naturalne, nie wszystkie meble muszą jednak karnie stać pod ścianą. Nie bój się wysunięcia na pierwszy plan ulubionego fotela czy umieszczenia sofy naprzeciwko okna, w miejscu, z którego najwygodniej ci będzie podziwiać zachody słońca.
Kuchnia idealna bez względu na styl. Zobacz, jak ją urządzić
Przeładowanie
Jednym z niebezpieczeństw czyhających na typowych zbieraczy, którzy lubią gromadzić w domu bibeloty, jest przeładowanie wnętrza rozmaitymi dodatkami - od maskotek począwszy, na rodzinnych zdjęciach w hurtowych ilościach skończywszy. Tymczasem ich miejsce jest raczej w albumie fotograficznym czy ukrytych w szafie pudłach, we wnętrzu bowiem - w nadmiarze - odgrywają one funkcję nie tyle estetyczną, ile działają jak "kurzołapy".
Niewygodne krzesła
Niewygodne krzesła przy jadalnianym stole mogą odebrać całą radość ze wspólnych posiłków. Często w tym przypadku design wygrywa z funkcjonalnością, tymczasem modne obecnie plastikowe siedzenia – choć wyglądają efektownie – nie są zbyt wygodne. Promuj ideę, zgodnie z którą to jedzenie (a nie wyposażenie wnętrza) będzie główną atrakcją wspólnych spotkań z rodziną i przyjaciółmi.
Kuchnia idealna bez względu na styl. Zobacz, jak ją urządzić
Kable na wolności
Plączące się po podłodze kable od mnożących się w domu telefonów, sprzętów RTV i AGD przeczą poczuciu estetyki, na szczęście jest jednak sporo sposobów na ich ukrycie. Jednym z nich jest skrzynka domowej roboty (wykonana np. z ozdobnego kartonu z pokrywką), w której pomieścisz kilka ładowarek. W zależności od ich liczby musisz w niej wyciąć kilka otworów na kable. Sprawdzonym rozwiązaniem są też maskownice, listwy i tunele dopasowane do koloru ściany czy podłogi.
Lęk przed kolorami
Lęk przed zastosowaniem żywych kolorów we wnętrzu na dłuższą metę owocuje nudą i wrażeniem monotonii. Tymczasem barwne akcenty nie tylko nie zaburzają spokojnego wystroju sprzyjającego wyciszeniu, ale wręcz wydobywają jego główne atuty. Dlatego bój się wprowadzić do monochromatycznej aranżacji pokoju kolorowych dodatków!