Trwa ładowanie...
d251khd

Najczęstsze powody żółknięcia tuj

Mimo że tuje to dość odporne rośliny, zdarza się, że zaczynają żółknąć i usychać. Powodów takiego stanu może być naprawdę sporo. Niezależnie od przyczyny problemu konieczna okazuje się szybka interwencja, która pozwoli uratować rośliny.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Przyczyną żółknięcia i usychania tui może być niewłaściwe posadzenie, błędy w pielęgnacji lub czynniki chorobotwórcze.
Przyczyną żółknięcia i usychania tui może być niewłaściwe posadzenie, błędy w pielęgnacji lub czynniki chorobotwórcze. (Shutterstock.com)
d251khd

1. Choroby grzybowe

Są trzy główne choroby, które mogę porazić tuje: opieńkowa zgnilizna korzeni, zamieranie pędów oraz fytoftoroza.

Opieńkowa zgnilizna korzeni to choroba grzybowa, która atakuje tuje rosnące na działkach niedaleko lasów. W wyniku porażenia tracą one naturalną barwę, żółkną i zamierają. Natomiast przy podstawie pnia kora zaczyna brązowieć, a potem podłużnie pęka i odsłania drewno. Wewnątrz po czasie zaczyna być widoczna obfita biała grzybnia.

Zamieranie pędów jest najczęstszą chorobą atakującą tuje. Objawem jej występowania jest żółknięcie wierzchołków, które potem rozprzestrzenia się po całych gałązkach.

d251khd

*Fytoftoroza * to najgroźniejsza choroba roślin iglastych, czasami zdarza się jej porazić również tuje. Czy twoje iglaki są dotknięte tą dolegliwością? Dowiesz się tego na przełomie lipca i sierpnia – to właśnie w tym czasie występuje choroba. Pojedyncze gałązki tui zaczynają żółknąć, a następnie brązowieją i zamierają, a rozpoczyna się to na pędach zlokalizowanych nisko nad ziemią. Aby mieć pewność, że na tujach grasuje fytoftoroza, zeskrob korę z porażonej gałązki - kolor czerwonobrązowy to oznaka infekcji.

Zobacz też: Dla młodych rodziców to koszmarny wydatek. A przecież można taniej

Aby ograniczyć ryzyko wystąpienia tych chorób, należy usuwać i niszczyć wszystkie chore części roślin. Jeśli tuje są silnie dotknięte procesem chorobowym, od razu usuń je i spal, a pozostałe, rosnące niedaleko, profilaktycznie spryskaj środkami grzybobójczymi.

2. Nieodpowiednie warunki pokarmowo-glebowe

Niedobór podstawowych składników pokarmowych zmienia zabarwienie roślin. Składniki te są bardzo ważne, ponieważ odpowiadają za produkcję chlorofilu. Najczęściej tuje cierpią z powodu braku niedostatecznej ilości magnezu – żółknięcie rozpoczyna się od najstarszych pędów rośliny. Niedobór żelaza będzie zauważalny, gdyż to najmłodsze pędy zaczną żółknąć. Jeżeli natomiast zauważysz zahamowany wzrost i żółte łuski, to znak, że tujom brakuje azotu. Również nieodpowiednie pH wpływa na wygląd tuj. Potrzebują one podłoża lekko kwaśnego, jeśli więc pH będzie zbyt wysokie – wystąpią niedobory żelaza. Przy zbyt niskim poziomie tuje będą miały problem z pobraniem magnezu.

3. Nieodpowiednie nawadnianie

Tuje mają dość spore wymagania wodne i źle reagują na przesuszone podłoże. Susza prowadzi do zasychania gałązek, a nawet do uschnięcia całych roślin. W upalne lato koniecznie musisz je nawadniać (w szczególności odmiany sadzone w doniczkach). Zdarza się także, że tuje zamierają na przełomie zimy i wiosny. Jako że są roślinami iglastymi, nie przechodzą w stan spoczynku tak jak rośliny liściaste. Przy odwilży, gdy temperatura osiąga około 0˚C, rusza u nich transpiracja. W tym czasie ziemia jest jeszcze zmarznięta, przez co korzenie roślin nie mogą pobrać wody, którą uzupełniłyby wytranspirowaną ilość.

Tak obniżysz koszty ogrzewania domu o 30 proc.

Silne i mroźne wiatry także negatywnie wpływają na tuje – rośliny pod wpływem ich działania często zasychają jednostronnie. Aby tego uniknąć, jesienią aż do pierwszych mrozów podlewaj rośliny, aby mogły zmagazynować jak najwięcej wody. Nie dopuszczaj jednak do sytuacji, by woda stała ponad powierzchnią – wtedy w najlepszym wypadku zaczną żółknąć, a w najgorszym - stworzysz dogodne warunki dla chorób grzybiczych.

d251khd

Podziel się opinią

Share
d251khd
d251khd