Na targach i innych prestiżowych wydarzeniach z branży wyposażenia wnętrz nieustannie odbywają się premiery innowacyjnych produktów na miarę inteligentnego domu. Nowoczesne urządzenia AGD czy osprzęt elektryczny całkowicie się z nim integrują, tworząc jeden znakomicie działający ekosystem. Jakie rozwiązania w 2017 roku będą w zasięgu ręki?
Obecnie smartfon to element definicji współczesnego człowieka. Jest to jednak tylko wstęp do nowoczesnej technologii domu inteligentnego. Otwiera on bowiem nowe możliwości nawet w tak przyziemnych kwestiach jak gotowanie czy pranie. Dodatkowe innowacje wnosi też osprzęt elektryczny, który jest w stanie zapanować nad urządzeniami AGD w domu nawet pod naszą nieobecność.
Rozwiązania przeznaczone do domu inteligentnego, który powoli staje się codziennością, przede wszystkim wychodzą naprzeciw ludziom zapracowanym i zabieganym. Dają nie tylko poczucie wygody, ale też bezpieczeństwa. Co istotne, ich ceny są coraz bardziej przystępne, a zatem coraz więcej z nas może sobie pozwolić na innowacyjne urządzenia AGD czy inne rozwiązania. To, czym aktualnie zachwyca się świat, w przyszłym roku najpewniej stanie się już szeroko dostępne.
Zobacz też: Rewolucja, dzięki której szybciej zbudujesz dom. I jeszcze zaoszczędzisz!
Technologia na gorąco
Firma Amica skomunikowała ze sobą urządzenia AGD bezprzewodowo, dzięki czemu mogą one być zdalnie sterowane za sprawą aplikacji na urządzenia mobilne. Oznacza to, że możesz gotować, nie pojawiając się nawet w kuchni. Wystarczy zostawić danie w piekarniku, by po powrocie z dzieckiem z placu zabaw - zastać je gotowe i gorące albo też zaraz po przebudzeniu cieszyć się zapachem świeżo upieczonego chleba. Co więcej, kliknięcie w ekran smartfona może nie tylko włączyć piekarnik, dostosowując parametry pieczenia do typu potrawy, lecz także uruchomić okap, dobierając moc jego pracy do intensywności działania płyty grzejnej, na której akurat gotuje się zupa. Spokojnie - nawet stojąc w korku, zdążysz wszystko upiec przed przybyciem gości, a dzięki technologii Bluetooth zadbasz o odpowiednia aurę, odtwarzając muzykę z playlisty dzięki wbudowanym w piekarnik głośnikom. Wystarczy mieć przy sobie smartfon.
Zobacz też: Rewolucja, dzięki której szybciej zbudujesz dom. I jeszcze zaoszczędzisz!
Pranie zbliżeniowe
Nowoczesna pralka LG również ma możliwość współdziałania z aplikacjami na telefony, tyle że posługuje się modułem komunikacji NFC (Near Field Communication), podobnym do tego dobrze już znanego z dokonywania płatności zbliżeniowych kartą. Znalazł się on na frontowej części panelu pralki i reaguje na obecność smartfona wyposażonego w podobną technologię z systemem Android czy Windows Phone. Umożliwia to programowanie pralki, a nawet wczytywanie nowych opcji prania dostępnych w sieci. Można więc stworzyć indywidualną listę pobrań, która pomieści 20 pozycji wraz z ich corocznymi aktualizacjami. Moduł służy także analizie usterek urządzeń AGD. Sprawna diagnostyka zbliżeniowa pozwala na bieżąco rozprawić się z drobnymi problemami technicznymi, zanim zamienią się w awarię.
Zobacz też: Rewolucja, dzięki której szybciej zbudujesz dom. I jeszcze zaoszczędzisz!
Smart Plug nowej generacji
Wisienką na torcie technologicznych dobrodziejstw w inteligentnym domu jest innowacyjny osprzęt elektryczny. AVM niedawno chwaliła się kolejną generacją gniazdka Fritz!Dect 210. Podłączone do Internetu stwarza wiele możliwości zastosowań. Można dzięki niemu wyłączyć żelazko, które zostawiłeś w pośpiechu przed wyjściem, włączyć ekspres do kawy, wracając ze spaceru, a nawet zaprogramować harmonogram pracy oświetlenia wokół inteligentnego domu. Lampy będą włączać się nie o określonej godzinie, lecz wtedy, gdy rzeczywiście zrobi się ciemno. Posłużą temu internetowe informacje meteorologiczne oraz dane dotyczące wschodu i zachodu słońca. Mądre gniazdko potrafi nawet całkowicie odciąć napięcie w awaryjnych sytuacjach, zapobiegając przeciążeniom instalacji czy spięciom w inteligentnym domu. Ponadto, korzystając z serwera poczty, poinformuje cię o statusie osprzętu elektronicznego czy urządzenia AGD w danej chwili. Obecnie coraz więcej firm oferuje tego typu produkty. Za sprawą wbudowanych czujników pozwalają one
też efektywnie gospodarować ogrzewaniem i kontrolować koszty energii elektrycznej w inteligentnym domu.
Zobacz też: Rewolucja, dzięki której szybciej zbudujesz dom. I jeszcze zaoszczędzisz!
Prąd na miarę
Innowacyjnym rozwiązaniem jest też gniazdko elektryczne zaprojektowane przez firmę Brio, które aktywuje się na życzenie i pozostaje w stanie uśpienia, gdy nie jest potrzebne. Zasługuje na szczególną uwagę rodziców niesfornych maluchów. Natychmiast rozpoznaje, czy w tor prądu została włożona wtyczka, dziecięcy paluszek czy inny przedmiot, np. zwykły drucik, i blokuje przepływ energii w sytuacji, która mogłaby skończyć się wypadkiem. Co więcej, Brio Safe dostosowuje też napięcie do określonych urządzeń AGD czy RTV, badając ich oporność za sprawą wmontowanych sensorów. Dzięki wbudowanemu wi-fi, może też powiadomić użytkownika o pożarze czy zalaniu mieszkania, co również potrafi wykryć.
Zobacz też: Rewolucja, dzięki której szybciej zbudujesz dom. I jeszcze zaoszczędzisz!
Prognozy na przyszłość
A co czeka nas wkrótce? Zgodnie z prognozami na kolejne lata osprzęt elektryczny czy urządzenia AGD poza funkcjonalnością będzie musiał charakteryzować też postępowy design. Domowe sprzęty zyskają to coś, co przykuje wzrok i zaskoczy formą. Czy te zmiany znów wywołają okrzyk zachwytu, przekonamy się wkrótce.
Zobacz też: Rewolucja, dzięki której szybciej zbudujesz dom. I jeszcze zaoszczędzisz!