Komfort na każdym etapie budowy domu

Czasy, gdy największym zmartwieniem budujących dom było zamknięcie stanu surowego i zdążenie ze wszystkim przed pierwszymi przymrozkami, powoli odchodzą w niepamięć. Najnowocześniejsze systemy budowlane gwarantują pełen komfort pracy na każdym etapie – zarówno podczas wznoszenia budynków, jak i już podczas ich użytkowania. Sezon budowlany znacznie się wydłużył, a inwestorzy korzystający z innowacyjnych rozwiązań mogą spać spokojnie.

Komfort na każdym etapie budowy domu
Źródło zdjęć: © Wienerberger

12.10.2016 14:25

Czasy, gdy największym zmartwieniem budujących dom było zamknięcie stanu surowego i zdążenie ze wszystkim przed pierwszymi przymrozkami, powoli odchodzą w niepamięć. Najnowocześniejsze systemy budowlane gwarantują pełen komfort pracy na każdym etapie – zarówno podczas wznoszenia budynków, jak i już podczas ich użytkowania. Sezon budowlany znacznie się wydłużył, a inwestorzy korzystający z innowacyjnych rozwiązań mogą spać spokojnie.

Ujdzie ci to na sucho

Aura za oknem zmienia się z dnia na dzień, letnie słońce ustępuje miejsca jesiennym chmurom, a w ciągu dnia coraz częściej pada deszcz. Taka pogoda skutecznie uprzykrza życie inwestorom korzystającym z tradycyjnych rozwiązań budowlanych. Niemniej jednak wciąż wiele czynników sprawia, że decydujemy się kontynuować prace i w związku z tym szukamy rozwiązań budowalnych pozwalających wydłużyć sezon. Czasem jest to późno podjęta decyzja o budowie domu, przypływ dodatkowych środków na kontynuowanie procesu inwestycyjnego lub po prostu dostępność wybranej ekipy budowlanej dopiero pod koniec jesieni. Jednak tak ważne przedsięwzięcie jak budowa domu, pochłaniające mnóstwo czasu i środków, nie powinno być uzależnione od warunków atmosferycznych.

Większość dostępnych na rynku zapraw murarskich wymaga rozrabiania z wodą, dlatego też mogą być stosowane wyłącznie w dodatnich temperaturach. Jednak jeden z największych producentów ceramiki w Polsce i na świecie, firma Wienerberger, w swojej ofercie posiada rozwiązanie Porotherm Dryfix, które pozwala budować ściany w temperaturach do -5°C, co znacznie wydłuża sezon budowlany, a w ekstremalnych przypadkach, jak np. zeszłej, łagodnej zimy, pozwala prowadzić budowę właściwie nieprzerwanie.

Podstawą systemu są pustaki ceramiczne Porotherm, których wykorzystanie niesie za sobą oczywiste i długoterminowe korzyści dla inwestorów - przede wszystkim trwałość i suchość konstrukcji. Pustaki wypalane są w temperaturze ponad 900°C, co całkowicie pozbawia je wody i sprawia, że ściany są suche i ciepłe, a także odporne na grzyby i pleśnie. W odróżnieniu od zwykłych pustaków, te oferowane przez Wienerberger są idealnie wyszlifowane (różnica w wymiarach pustaka nie przekracza 0,3 milimetra – czyli 3 grubości ludzkiego włosa), tak aby łączyły się ze sobą niczym puzzle. Dzięki tej dokładności szlifu pasują do siebie idealnie i mogą być połączone cienkospoinową zaprawą szybkoschnącą Dryfix. Gotowa mieszanka jest nakładana prosto z lekkiej puszki za pomocą specjalnego pistoletu. Pozwala to m.in. uzyskać cienkie, 1-milimetrowe spoiny, dzięki czemu ściany są suche i mają ceramiczną, jednolitą powierzchnię, a więc są cieplejsze.

Komfort przed

Przy zakupie pustaków Porotherm zaprawa w systemie Dryfix jest dodawana gratis w idealnie wyliczonej liczbie puszek, by spokojnie wystarczyło na wymurowanie każdego mkw. Ze względu na estetyczne i wygodne opakowanie inwestor nie musi martwić się o uciążliwy transport worków zaprawy, wypożyczanie czy kupno betoniarki oraz utylizację odpadów.

Przedstawione dane mają charakter szacunkowy dla domu o powierzchnie 120 mkw. Do obliczeń przyjęto ściany konstrukcyjne z pustaków ceramicznych grubości 25 cm, ściany działowe z pustaków ceramicznych grubości 11,5 cm. Jako zaprawę tradycyjną przyjęto zaprawę Porotherm M50. Cenę zaprawy przyjęto według aktualnego cennika firmy Wienerberger. Obliczenie godzin murowania wykonano w oparciu o Katalogi Nakładów Rzeczowych nr K-30 oraz K-39.

Puszki suchej zaprawy Porotherm Dryfix są niewielkich rozmiarów i liczbę potrzebną na budowę średniej wielkości domu można przewieźć nawet w bagażniku samochodu osobowego. System Porotherm Dryfix to także technologia przyjazna środowisku, gwarantująca znaczną oszczędność wody, potrzebnej do przygotowania tradycyjnej zaprawy oraz prądu, zużywanego zwykle przez betoniarkę.

Komfort w trakcie

System Porotherm Dryfix oznacza również oszczędność czasu. Cienka spoina, która łączy kolejne warstwy pustaków, może być położona nawet w warunkach nieosiągalnych dla metod tradycyjnych, czyli w temperaturach ujemnych. Ponadto szacuje się, że murowanie z zaprawą Porotherm Dryfix jest nawet dwa razy szybsze niż w przypadku tradycyjnej zaprawy cementowo-wapiennej. Pełna wytrzymałość dla ściany zbudowanej przy użyciu tej technologii jest osiągana już po 2 dniach, co znowu kontrastuje z metodą tradycyjną, w której zaprawa schnie aż 28 dni.

Porotherm Dryfix nie wymaga kupowania dodatkowych setek kilogramów piasku i tradycyjnej zaprawy, prądu czy użycia hektolitrów wody, co skutecznie obniża wydatki na konstrukcję. To oznacza również czystość placu budowy, a co za tym idzie, ekipa wykonawcza nie musi marnować czasu na sprzątanie śladów swojej działalności lub np. likwidowanie zachlapań powstałych przy transporcie kubła z zaprawą na wyższe piętra budowli czy worków po zaprawie. Dwukrotnie szybsze tempo postawienia całej bryły prowadzi także do zaoszczędzenia czasu inwestora i murarzy. Szczególnie przydatne jest to jesienią, gdy dni stają się coraz krótsze, co znacząco redukuje długość dnia pracy na placu budowy.

Komfort po

Porotherm Dryfix to gwarancja lepszej termiki domu, jako że minimalny udział zaprawy w murze powoduje ograniczenie mostków termicznych, przez które potencjalnie może uciekać ciepło. Technologia cienkospoinowej suchej zaprawy szybkoschnącej to także sposób na poprawienie wytrzymałości ścian. Mur błyskawicznie uzyskuje deklarowane parametry wytrzymałościowe i już po 48 godzinach może być obciążany. Sucha zaprawa w połączeniu z pozbawionymi wilgoci pustakami ceramicznymi sprawia, że mury nie potrzebują dodatkowego czasu na wyschnięcie. Materiały budowlane murowane na mokrą zaprawę w przypadku, gdy zaraz po wybudowaniu będą narażone na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, mogą potrzebować nawet kilku sezonów letnich lub grzewczych, by pozbyć się całej zgromadzonej w ścianach wody. Takie utrzymujące się zawilgocenie murów nie tylko znacznie obniża termoizolacyjność przegród, ale także sprzyja tworzeniu się grzybów czy pleśni na ich powierzchni.

Rozwiązanie Porotherm Dryfix wyróżnia się też najwyższą trwałością, co oznacza długie lata bez konieczności napraw czy konserwacji. Sama ceramika to materiał długowieczny, o czym świadczą liczne ceglane zabytki. Natomiast zaprawa Porotherm Dryfix ma niezbędne badania i atesty potwierdzające jej wytrzymałość i trwałość.

Od początku do końca

Olbrzymią zaletą technologii Porotherm Dryfix jest jej kompleksowość i komplementarność. Szeroki asortyment pustaków ceramicznych Porotherm Dryfix pozwala na wybudowanie każdego typu i grubości ściany. Rozwiązanie to jest również kompatybilne z pozostałymi elementami systemu Porotherm, w tym systemów nadproży i stropów. Jako że najistotniejsze jest idealne wypoziomowanie i położenie pierwszej warstwy, firma Wienerberger daje klientom możliwość skorzystania z bezpłatnej pomocy, co jest szczególnie istotne przy tak zaawansowanych rozwiązaniach. W razie wątpliwości doradca techniczny przyjedzie na budowę i wesprze murarzy, służąc radą i pomocą.

Ponadto Wienerberger organizuje profesjonalne szkolenia certyfikujące, dzięki którym można łatwo zweryfikować kompetencje ekipy wykonawczej. System Porotherm Dryfix może być symbolem jakości i trwałości technologii cienkospoinowej, co potwierdzają niezależne badania i certyfikaty, takie jak Aprobata Techniczna Instytutu Techniki Budowlanej, Złoty Medal MTP Na Targach Budma 2010 czy Certyfikat Państwowego Zakładu Higieny.

Po więcej szczegółów zapraszamy do odwiedzenia strony www.budujnasucho.pl.

Źródło artykułu:Artykuł sponsorowany
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)