Na co zwrócić uwagę przy zakupie karniszy? Przydatne wskazówki i chętnie wybierane modele

Moda na "nagie" okna powoli przemija, a wnętrza udekorowane elegancką firaną i zasłonami prezentują się stylowo i efektownie. W tym celu potrzebny jest solidny i ładny karnisz. Zanim podejmiemy decyzję o ich montażu, rozważmy jednak kilka czynników.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie karniszy? Przydatne wskazówki i chętnie wybierane modele
Źródło zdjęć: © iStock.com

07.09.2018 | aktual.: 08.02.2019 14:54

Karnisz pojedynczy czy podwójny?

Na rynku dostępne są różne rodzaje karniszy: dekoracyjne i proste, błyszczące i matowe, kolorowe i jednobarwne. Mogą być wykonane z metalu, drewna lub tworzywa sztucznego i mieć rozmaite zakończenia. Najpopularniejsze są modele montowane do ścian lub do sufitu. Możemy wybrać karnisz na same firany lub podwójne, które mają osobny drążek na firany i zasłony.

Szerokość karnisza

Karnisz powinien być o około 30 do 40 centymetrów szerszy od wnęki okiennej, a długość drążka mierzymy bez dekoracyjnych zakończeń. Między wnęką a sufitem także należy zachować odstęp około kilkunastu centymetrów. Jeśli wnęka okienna sięga samego sufitu, wybierzmy model sufitowy z odpowiednimi szynami.

Odpowiednio długi karnisz pozwoli odsłonić całe okno, a po jego zasłonięciu po bokach nie powstaną luki. To szczególne ważne, kiedy mieszkamy np. na parterze i wieczorami chcemy zadbać o swoją prywatność. Im cięższa dekoracja okienna, tym grubsze rurki karnisza należy wybrać. W sklepach znajdziemy je w grubościach od 12 do 35 mm średnicy. Te cieńsze utrzymają tylko lekkie, zwiewne tkaniny.

Również płaszczyzna, do której mocujemy karnisz, powinna być odpowiednia, bo nie zawsze da się go zamontować. Montaż modeli ściennych nie będzie możliwy, jeśli planujemy masywne firany i cięższe zasłony, a nasze tynki są w kiepskim stanie i wymagają remontu. Ciężki karnisz z firanami może się na nich nie utrzymać.

Odpowiedni rozstaw wsporników

Im dłuższy karnisz ścienny, tym więcej wsporników będzie nam potrzebne. Modele sufitowe możemy przymocować za pomocą dużej liczby niewidocznych wkrętów, ale karnisze ścienne leżą na metalowych lub plastikowych wysięgnikach o długości od kilku do kilkunastu centymetrów. Jeśli drążek karnisza jest długi i zawiesimy na nim ciężką dekorację, może się pod jej ciężarem nieestetycznie wygiąć. Aby tego uniknąć, montujemy dodatkowe wsporniki co 1 do 1,2 m.

Eleganckie karnisze do modnego mieszkania

Najbardziej efektowne końcówki karniszy wydłużają go nawet o 20 centymetrów, więc najlepiej prezentują się w większych pomieszczeniach z jednym oknem lub z kilkoma oknami rozmieszczonymi w dużych odstępach. Wybór zakończeń jest bardzo duży i pozwala na ich wymianę tak często, jak wymieniamy dodatki. Odpowiednie końcówki powinny pasować do grubości drążka naszego karnisza.

Karnisz do nietypowych okien

Dla zwolenników tradycyjnych firanek, którzy nie mają możliwości montażu klasycznych karniszy do ścian lub sufitu, przydatne mogą okazać się karnisze na ramę okienną lub popularne w kuchniach zazdrostki, które także montujemy do okna.

dekoracjeoknadodatki do wnętrz
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)