Zasłony idealne. Ciekawe modele i wnętrzarskie inspiracje
Zwolennicy tradycyjnych zasłon doskonale wiedzą, jakie możliwości daje ich odpowiedni dobór. Różne materiały, wzory, długości i aranżacje zadowolą osoby o każdym guście. Zobaczcie trendy i poznajcie zasady doboru zasłon.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
Jak dobrać zasłony?
Z reguły dobieramy zasłony do wnętrza, które już istnieje i ma swój styl lub jako projekt całkiem nowej aranżacji. Jeśli nie chcemy stworzyć wizualnego bałaganu, trzymajmy się pewnych prostych reguł, a nasz pokój stanie się pięknym wnętrzem.
Standardowe, gotowe zasłony mają najczęściej szerokość 1,5 metra, która pozwala zakryć jedno małe, pojedyncze okno. Do najpopularniejszych okien średniej szerokości potrzebujemy dwóch takich zasłon, aby po rozciągnięciu zakrywały okno i przynajmniej 15 do 20 centymetrów ściany po bokach. Ich ogólna szerokość powinna wynosić co najmniej dwa razy tyle, ile wynosi szerokość okna. Najlepsza długość zasłon w przeciętnym wnętrzu sięga 2 do 3 centymetrów ponad podłogę.
Aranżacja okna – zasłony
Jeśli salon lub pokój ma uniwersalne meble i dodatki, np. w delikatnym i jasnym stylu skandynawskim, możesz dobrać do niego wiele wzorów i kolorów, ale najbardziej będą pasować gładkie lub we wzory geometryczne. To wnętrza dość uniwersalne i możemy w nich zaszaleć z kolorami i nadrukami. Poza tradycyjnymi zasłonkami, dobrze wyglądają w nich lekkie zasłony panelowe.
Jeśli masz tradycyjne wnętrza, to nie każde zasłony będą pasować. Tu warto wybrać klasyczne wzory, dopasowane do pozostałych tekstyliów w pomieszczeniu. Kwiecista kanapa i nowoczesne zasłony w geometryczny, graficzny wzór będą się gryźć. Postaw na gładkie lub delikatne zasłony w subtelny wzór, który pasuje do tkaniny obiciowej foteli i daje się kolorystycznie dopasować do koloru mebli drewnianych.
Ekspresowa metamorfoza – najciekawsze zasłony
Zasłony to niedrogi sposób na metamorfozę wnętrza. Za niecałe 200 zł kupimy zestaw uniwersalnych zasłon w modnym wzorze i łatwo dobierzemy do tego poduszki czy inne dodatki upiększające wnętrze.
Jednym z trendów aranżacji wnętrz jest komponowanie dodatków, w tym zasłon, mających cechy różnych, kontrastujących stylów. Jak ugryźć ten trend? Potrzebujemy do tego sporo wyczucia albo minimalistycznego wnętrza, w którym umieścimy zasłony w nowoczesne kwiaty, na kanapie położymy poduszki ze zwierzęcym wzorem, a całość udekorujemy fantazyjnymi wazonikami. Im prostszy styl wnętrza, tym bardziej można zaszaleć. Dopowiadamy, że w tym przypadku można kierować się na przykład wspólnym kolorem dodatków.
Jak wizualnie powiększyć pokój za pomocą zasłon?
Duże wzory są w stanie przytłoczyć wnętrze, tak samo, jak działa to w przypadku ubrań. Małe wnętrze "nie lubi" ciemnych, ciężkich i przede wszystkim za długich zasłon. Elegancko układające się zasłony, które spływają na podłogę, są obecnie na topie, ale w małym wnętrzu są niewskazane. Dobrze prezentuja się delikatne zasłony panelowe, np. w kolorze szarym.
Można dopasować zasłony do koloru ścian, ale tylko wtedy, jeśli nie są ciemne. Jasne zasłony na tle jasnych ścian wizualnie zwiększą metraż i rozświetlą pomieszczenie. Stawiamy wtedy na lekkie tkaniny, delikatnie przepuszczające światło, ale nie zanadto transparentne. Jeśli zależy nam na zasłonach zaciemniajacych, ktore mają często podszewkę i wizualnie są cięższe, wybierzmy je w jasnym kolorze.
Zasłony a pora roku
Inny rodzaj zasłon wybieramy też latem i zimą. Kiedy jest ciepło, a okno często jest otwarte, warto postawić na płócienne zasłony z naturalnego materiału, jak przewiewny len lub lekka bawełna. To wybór ekologiczny i równoczesnie modny, bo naturalne materiały są neutralne i pasują do wielu wnętrz. Bawełna daje więcej możliwości kreatywnego zastosowania, bo mniej się gniecie, jest tańsza i mamy do dyspozycji znacznie więcej kolorów, wzorów i modeli.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.