Trwa ładowanie...
Materiał Partnera
rynek nieruchomości

Mieszkania – chcemy nowych i… mniejszych

Deweloperzy biją rekordy w budowaniu nowych mieszkań, a Polacy kupują ich najwięcej w Europie. Sukcesywnie zmniejsza się metraż, choć nie zmienia się oczekiwanie względem komfortu i funkcjonalności. Jak to pogodzić?

Share

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Mieszkania – chcemy nowych i… mniejszychŹródło: Anna Kowalska
d1tbrq3

Kupujemy coraz więcej nowych, a przy tym mniejszych mieszkań. Polacy wyrośli na europejskich liderów rynku pierwotnego – dotyczyła go niemal połowa transakcji zawartych w 2016 roku. Na taki wybór wpływa fakt, że coraz częściej mieszkamy w pojedynkę lub bez dzieci. Nie zmieniają się tylko wymagania dotyczące mieszkania.

– Oczekuje się, że małe mieszkania zapewnią niezbędny komfort i swobodę ruchu, a ergonomicznością nie będą ustępowały większym lokalom – mówi Magdalena Dymek z firmy Häfele. Skąd ta tendencja?

Mieszkaniowa hossa
Branża budowlana w Polsce przeżywa prawdziwą hossę – jak pokazują dane GUS, w marcu 2017 r. liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto, wzrosła o ponad 34 proc. w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Nie ma też obaw, że budynki będą stały puste, czekając na nabywców.

d1tbrq3

Zobacz koniecznie! Najtrwalsze, najcichsze i w dobrej cenie. Idealne rozwiązanie do domu

Polacy chcą kupować nowe mieszkania dużo chętniej niż ich europejscy koledzy – jak wynika z szacunków Eurostatu, transakcje na rynku pierwotnym to aż 48 proc. udziału w ogólnej wartości sprzedanych nieruchomości. Pod tym względem wyprzedzają nas tylko Malta oraz Cypr. Okazuje się jednak, że choć kupujemy więcej, to jednocześnie mniej – jeśli przeliczymy mieszkania na nabyte ”metry”.

Anna Kowalska
Źródło: Anna Kowalska

Ciasne, ale własne
Opierając się na danych Głównego Urzędu Statystycznego, łatwo zauważyć, że deweloperzy odpowiadając na oczekiwania rynku, wnioskują o pozwolenia na budowę coraz mniejszych lokali. Od 2010 roku przeciętne mieszkanie w ofercie dewelopera ”skurczyło się” aż o m2. Wybieramy mieszkania coraz bardziej kompaktowe oczekując, że będą równie wygodne i funkcjonalne co dużo większe lokale. Widać to szczególnie po aktualnych trendach aranżacyjnych.

d1tbrq3

– Da się zaobserwować rosnące zainteresowanie rozwiązaniami pozwalającymi maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń, uczynić ją wygodną, a przy tym pojemną. Polacy coraz większą uwagę poświęcają na przykład głębokim szufladom czy górnym szafkom obecnym w zabudowie pod sam sufit – mówi Magdalena Dymek. Na wybór mniejszego mieszkania i sposób jego aranżacji w wyraźny sposób wpływają też siła nabywcza Polaków i zmieniający się model życia.

Mniejszy metraż, ta sama wygoda
Za średnią miesięczną pensję Polak może kupić ok. 0,5 m2 mieszkania. Oprócz argumentu finansowego dochodzi także głos rozsądku – większe mieszkania są nabywcom po prostu niepotrzebne. Jak to możliwe? Jak wskazują dane Eurostatu, w ostatnich latach znacznie zmieniła się sytuacja społeczno-demograficzna Polaków.

Na przestrzeni 10 lat (od 2006 do 2015 r.) przybyło samotnie mieszkających Polaków – i to aż o 34 proc. Do tego dochodzą pary mieszkające bez dzieci (wzrost o ponad 38 proc.). Nabywcy nie oczekują więc dodatkowej przestrzeni, ale skutecznego wykorzystania metrażu kawalerki czy dwupokojowego mieszkania.

– Należy spodziewać się wyższej sprzedaży rozwiązań zapewniających wielofunkcyjność mebli, jak okucia łączące funkcje biurka i łóżka, czy na przykład blatów wysuwnych, które na co dzień nie zajmują miejsca, a mogą posłużyć jako stolik do kawy czy minibiurko – mówi Magdalena Dymek z Häfele.

d1tbrq3

I choć daleko nam do Hongkongu, gdzie hitem są nanomieszkania poniżej 20 m2, wszystko wskazuje na to, że zainteresowanie małymi lokalami i dedykowanymi im rozwiązaniami aranżacyjnymi, będzie rosnąć także w kolejnych latach.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d1tbrq3

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1tbrq3
d1tbrq3