Trwa ładowanie...

Metal we wnętrzu. Modne i inspirujące rozwiązania nie tylko do loftu

Metal we wnętrzu to nie tylko pozostałości po fabrycznych instalacjach w loftach. Teraz ten stylowy akcent pojawić się może także w mieszkaniu w bloku. Zimny, twardy i ciężki, ale trwały, wyrazisty i elegancki w swojej niezrównanej prostocie.

Metal we wnętrzu. Modne i inspirujące rozwiązania nie tylko do loftuŹródło: Materiały prasowe
d1piz5k
d1piz5k

Metalowe meble – fenomen popularności

Już od dłuższego czasu surowe materiały, jak np. cegła, skóra, metal, drewno o celowo niewygładzonej powierzchni i inne nietypowe faktury i kolory królują w naszych wnętrzach. Wielu osobom, którym znudziły się tradycyjne rozwiązania, te surowe, wyraziste akcenty podobają się najbardziej.

Niektórzy odbierają wnętrza z metalowymi akcentami sceptycznie: jako chłodne, trudne w aranżacji we wnętrzach mieszkalnych i nieprzyjazne. Inni cenią je za to, że dodają wnętrzu przestrzeni, nie zagracają, dzięki czemu w salonie, gdzie wcześniej stały masywne i zabudowane meble, można "odetchnąć". Taki już jest styl metalowych mebli: pozbawiony zbędnych elementów i dekoracji. Ten efekt bardzo dobrze podkreślą zielone rośliny.

Wyraziste, funkcjonalne i piękne w swej prostocie

Charakterystyczne meble na metalowej konstrukcji czy efektowne balustrady nawiązujące stylistycznie do hal fabrycznych czy starych dworców to alternatywa dla tradycyjnych wnętrz. Metalowe meble są trwałe, bardzo stylowe, modne, a do tego materiał, z którego je wykonano, daje się wykorzystać ponownie i np. pomalować na inny kolor, kiedy dotychczasowy nam się znudzi. To sprawia, że metalowe meble wygrywają z masywnymi, zabudowanymi komodami z imitacji drewna. Poza klasyczną stalą czy pomalowanymi meblami efektownie prezentują się też kolorowe metale: mosiądz, chrom, aluminium czy miedź.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Metalowe meble i akcenty we wnętrzu

Zaletą metalu jest jego możliwość łączenia z innymi materiałami. Choć niektóre kolory i faktury mogą przyćmić jego prosty styl, to w duecie z neutralnym tworzywem, niektórymi gatunkami drewna (szczególnie twarde gatunki, jak np. dąb lub akacja) czy szkłem tworzy piękne meble i akcenty wnętrza, które posłużą nam długie lata. Jeśli szukasz sposobu na wprowadzenie niewielkiego akcentu metalu do wnętrza, wypróbuj nowoczesne, piękne krzesła na metalowym stelażu lub komodę na metalowych nóżkach.

Styl metalu tkwi w prostocie

Funkcjonalne i niemal niezniszczalne akcenty metalu we wnętrzu sprawiają, że wprowadzamy do niego atmosferę spokoju i porządku. Proste linie, klasyczne kształty i harmonijne układy np. półek na regałach na metalowym stelażu dają wiele możliwości np. z pudełkami, które zastąpią szuflady.

d1piz5k

Wyraziste metalowe lampy w stylu industrialnym to sposób na metamorfozę wnętrza. Nie musimy wymieniać górnego oświetlenia ani przerabiać instalacji, bo w wersji stojącej takie oryginalne lampy i reflektory dadzą oryginalny efekt.

Wyrazisty akcent w korytarzu lub gabinecie – metalowe konsole i biurka

Wąski blat na solidnym i metalowym stelażu to funkcjonalne i zajmujące niewiele miejsca biurko lub konsola. Te modele mebli stworzono z myślą o osobach ceniących stonowaną elegancję i czystą funkcjonalność mebli. Konsolę ustawioną w salonie jako stolik boczny bądź w wąskim korytarzu możemy udekorować ozdobną misą lub wazonem z kwiatami. Niewielki blat biurka wystarczy, aby ustawić na nim laptopa i kilka niezbędnych do pracy narzędzi – takie biurko to świetne miejsce do pracy, bo żaden zbędny akcent nie będzie nas rozpraszać.

Te wnętrza lubią metal

Wkomponowanie biurka na metalowym stelażu do tradycyjnie urządzonego pokoju może stworzyć wrażenie wymuszonego łączenia mebli z różnej bajki. Metalowe meble, które już od dłuższego czasu zachwycają nas neutralnością, funkcjonalnością i skromną elegancją nie pasują wszędzie. Jednak cenione i popularne wystroje w stylu minimalistycznym, skandynawskim i stonowanej odmianie stylu industrialnego są wręcz idealnym tłem dla mebli i dodatków z akcentem metalu.

Drugie życie starych mebli

Na niejednym strychu i w niejednej piwnicy znajdą się stare, metalowe meble. Są trwałe i nie powinniśmy się zrażać tym, że w niektórych miejscach pojawiło się trochę rdzy lub zauważyliśmy odpryskującą farbę. Starą powierzchnię łatwo zdejmiemy samodzielnie za pomocą odpowiedniego papieru ściernego, drucianej szczotki bądź odpowiedniej końcówki nałożonej na wkrętarkę lub wiertarkę.

Mocny akcent we wnętrzu – metal

Jeśli metalowe meble i akcenty w metalicznym odcieniu to dla nas za mało, możemy postawić na metalowe schody, metalowe blaty oraz większe gabarytowo powierzchnie pokryte metalicznym kolorem, jak np. płytki czy nawet ściany. Zwłaszcza farby dekoracyjne zasługują na uwagę, bo oferują duży wybór metalicznych efektów, ale to my decydujemy o ich natężeniu. Metaliczny błysk lub matowa elegancja ciemnej stali mogą być lepiej widoczne dopiero po odpowiednim podświetleniu, a za dnia być niewidoczne i wtapiać się w tło.

d1piz5k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1piz5k