Trwa ładowanie...

Meble kuchenne - matowe czy błyszczące?

Wybierając meble kuchenne, stajemy przed dylematami dotyczącymi nie tylko surowca, barwy, faktury, ale także sposobu wykończenia szafek kuchennych. Co przemawia za decyzją o matowych lub błyszczących frontach? Które będą lepiej pasować do twojej kuchni?

Meble kuchenne - matowe czy błyszczące?Źródło: IKEA
dgo2df2
dgo2df2

Meble kuchenne mogą być wykonane z różnych surowców, jednak efekt wizualny zawdzięczają metodzie wykończenia oraz produkcji. Zarówno fronty drewniane, z płyty MDF, a nawet szklane i ze stali nierdzewnej, mogą występować w wersji matowej lub błyszczącej. Każda ma swoją estetykę i grono sympatyków.

Matowe meble kuchenne

Najczęściej wybieranymi matowymi frontami kuchennymi są produkty z litego drewna. Lakieruje się je najczęściej preparatami niedającymi połysku, aby zachować wyrazistość naturalnej faktury i rysunku surowca. Matowa lakierobejca pozwala wyczuć pod palcami włókna drewna, a przy tym wizualnie daje efekt głębi. Również meble laminowane i fornirowane występują w wersji bez połysku. Powszechnie stosowana płyta MDF, która opanowała rynek meblowy, może przybrać wersję matową - i to zarówno w tańszej opcji powleczonej folią, jak i w wersji lakierowanej. Za efekt może również odpowiadać chropowata faktura frontów kuchennych.

Zwolennicy mebli kuchennych bez połysku za najważniejszy ich atut uważają łatwość utrzymania szafek w czystości. Na matowych powierzchniach nie zauważysz śladów, np. odcisków palców. Im mniej jednolity kolor, tym bardziej nie widać stopnia zakurzenia. Pamiętaj jednak, że nierówna powierzchnia, budowa żaluzjowa czy ramowa powodują, że łatwiej osadza się na drzwiczkach tłuszcz ze smażenia i inne zabrudzenia. Matowe wykończenie drewnianych frontów szafek kuchennych umożliwia także pojawienie się trwałych przebarwień, które można usunąć dopiero po przeszlifowaniu.

dgo2df2

Efekt wizualny, jaki dają matowe fronty kuchenne, sprawia, że powierzchnia szafek, zwłaszcza w ciemnym kolorze, pochłania światło. Neutralne kolory spowodują natomiast, że zabudowa kuchenna stopi się z wnętrzem, tworząc spokojną, wyciszoną atmosferę.

Do industrialnych, nowoczesnych wnętrz poleca się obecnie fronty kuchenne z matowego, mlecznego szkła oraz szczotkowanej stali nierdzewnej, a nawet betonu. Do czyszczenia tego typu mebli wykorzystuje się specjalistyczne preparaty. Efektownie będą się też prezentowały szafki kuchenne o powierzchni satynowej, zwłaszcza w minimalistycznym wnętrzu. Jednak na tego typu powierzchni zabrudzenia są bardziej widoczne.

Meble kuchenne na wysoki połysk

W ostatnich latach więcej mebli kuchennych wybieranych jest w wersji błyszczącej. Dzieje się tak dlatego, że mit trudnych do czyszczenia powierzchni z połyskiem został obalony. Środki pielęgnacyjne, które są obecnie dostępne na rynku, ułatwiają utrzymanie porządku w kuchni. Niejednokrotnie też modele o lśniących frontach, dzięki gładkiej powierzchni, są łatwiejsze do mycia niż fakturowane. Zarówno na drewnie lakierowanym na wysoki połysk, jak i na płycie, szkle czy stali szybko uwidaczniają się ślady rąk - wystarczy jednak wyposażyć fronty kuchenne w wygodne uchwyty, by uniknąć takich zabrudzeń. Trudniej to obejść, jeśli wybierzesz szafki zamykane na klipy. Z drugiej jednak strony każdy domowy sprzęt brudzi się w trakcie eksploatacji i wymaga regularnego czyszczenia, więc przetarcie frontów np. jednorazowymi ściereczkami nasączonymi preparatem specjalnie przeznaczonym do zastosowanych w kuchni materiałów wykończeniowych nie powinno sprawić kłopotu.

Warto wybrać taką zabudowę kuchenną, która będzie wykończona wysokiej jakości lakierem czy błyszczącą folią. Sprawdź również, jakie preparaty czyszczące poleca producent. Łatwo bowiem uszkodzić powłokę nieodpowiednimi detergentami. Zawsze stosuj miękkie ściereczki, aby nie porysować frontów kuchennych.

Lśniące powierzchnie mebli odbijają światło, dzięki czemu rozjaśniają wnętrze. Dają też wrażenie lekkości i efekt wizualnego powiększenia przestrzeni. Działają podobnie jak lustra, wyraźnie zaznaczając swą obecność.

dgo2df2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
dgo2df2