Meble do zadań specjalnych
Uroda to za mało. Liczy się też styl, charakter i pomysłowość. Od współczesnych mebli wymaga się wiele. Jednak wśród tegorocznych nowości można znaleźć produkty łączące wszystkie te cechy.
20.01.2017 | aktual.: 20.09.2017 18:02
Praca projektanta przypomina ciągłe balansowanie na linie. Współczesny mebel powinien mieć równie atrakcyjną formę co cenę, musi pasować do dynamicznej aranżacji wnętrza, a w dodatku być wyposażony w innowacyjne funkcje. Tych ostatnich nie brak na szczęście we wprowadzonych do sprzedaży w tym roku kolekcjach. Podobnie jak w poprzednich sezonach, ton nadają tu przede wszystkim meble minimalistyczne. Szczególną popularnością cieszą się modele bezuchwytowe fronty w bieli, granacie, drewnie. Badania konsumenckie potwierdzają, że większość Polaków, zwłaszcza młodszych przekonała się do tego stylu. Poszukiwane są zatem produkty, które łączą oszczędną formę i wyrafinowane rozwiązania użytkowe.
Modna prostota
Geometryczne bryły, stonowane kolory i wzory to recepta na uniwersalne wnętrze, które przez lata nie wyjdzie z mody. W dodatku taki uporządkowany wystrój sprawia, że pomieszczenie wydaje się większe. Żeby zachować wrażenie ładu, warto zadbać o ukrycie przewodów i kabli, szczególnie w salonie. To istotne zwłaszcza w przypadku kącika telewizyjnego. W tym celu idealnie sprawdzą się zestawy TV, które można kompletować samodzielnie. W ich skład wchodzą m.in. półki na urządzenia RTV z wnękami na kable, wiszące szafki na płyty CD, witryny, regały, a także uniwersalne nadstawki na elektronikę.
Regał – kratownica
Na pierwszy rzut oka forma najprostsza z możliwych. Półki i wsporniki dzielą regały na równe części. Taki neutralny mebel doskonale pasuje zarówno do nowoczesnego, jak i tradycyjnego wnętrza, tym bardziej, że bardzo efektownie prezentuje się z dwóch stron, dzięki czemu może pełnić też funkcję nowoczesnej ścianki działowej. Na dużą uwagę zasługują regały, które w dolnej części są zabudowane, a w górnej nie mają tylnej ścianki. Niektóre przedmioty lepiej wyglądają, gdy zostaną wyeksponowane na tle meblowej płyty. Inne zyskują dzięki ażurowej konstrukcji. Cała bryła wygląda zaś na lżejszą.
Niewidzialny mebel
Do minimalistycznych regałów pasują równie proste bryły stolików i ław. Ażurowa konstrukcja daje im lekkość, zwłaszcza jeśli blat został wykonany z przezroczystego hartowanego szkła. Taki mebel zawsze się przydaje, by na chwilę odłożyć filiżankę z kawą czy gazetę. Dlatego idealnie wkomponuje się w aranżację kącika wypoczynkowego.
Funkcjonalne ażury
W modzie są wnętrza retro, urządzone ”nowymi klasykami” stylizowanymi na te z lat 50. i 60. W tak zaaranżowanych pokojach ciekłokrystaliczny ekran wydaje się obcym wtrętem. Ale problem można łatwo rozwiązać. Designerzy zaprojektowali szafkę z rozsuwanym harmonijkowym frontem. Efektowny mebel umożliwia ukrycie wszystkich sprzętów, od dekodera po telewizor. Szczeliny pomiędzy szczebelkowymi drzwiczkami szafy TV zapewniają konieczną wentylację, dzięki czemu nagrzane powietrze może bez przeszkód odpłynąć na zewnątrz. Niewidoczny, ale niezwykle przydatny jest tzw. ”cable management”, czyli wnęka umożliwiająca uporządkowanie przewodów.
Pomysł na doniczkę
Meblościanki z PRL wyglądały na tyle podobnie, że urządzane w tym samym czasie mieszkania można było ze sobą pomylić. Dziś ważnym trendem jest personalizacja. To włączenie użytkownika w proces projektowania jest cechą coraz bardziej cenioną we współczesnym wzornictwie. Regał czy szafkę można dopasować do własnych potrzeb, dobierając liczbę elementów i ich układ. Interesującą nowością są m.in. moduły otwarte od góry. Do wnęki dopasować można dodatkowe akcesoria, np. głębokie kwietniki, chroniące mebel przed wilgocią. Po umieszczeniu w nich doniczek uzyskuje się niezwykły efekt, rośliny wyglądają jakby wyrastały wprost z blatu. Moduły otwarte z boku sprawdzają się z kolei jako przestrzeń do wyeksponowania książek czy dekoracyjnych bibelotów.
Podwieszany telewizor
Nowoczesne, ultracienkie telewizory coraz częściej bywają podwieszane, a nie ustawiane na blatach. Zwykle wymaga to kucia ścian. Nie zawsze jest to jednak możliwe albo pożądane, np. w wynajmowanym mieszkaniu. Lepiej sprawdzi się regał z panelem TV o odpowiedniej wytrzymałości, na którym można zawiesić odbiornik. Wnęka telewizyjna jest tam otoczona półkami i zabudowanymi schowkami. Uzupełnieniem może być odpowiednio dobrana kolorystycznie nadstawka, stojak na płyty czy wisząca szafka.
Na krzyż
Piony i poziomy – zbyt nudno? Warto wyjść poza ten standard. W sprzedaży są już dostępne regały dzielone dodatkowymi ukośnymi elementami. Wkładki są wymienne. Poza klasycznymi brązem, grafitem i bielą warto sięgnąć po detale w bardziej zdecydowanych kolorach, choćby modne w tym sezonie odcienie zieleni albo różu. O liczbie i układzie ”iksów” można decydować samodzielnie, a przy zmianie wystroju mieszkania wymienić je na inne albo przełożyć. Każdy mebel może więc wyglądać trochę inaczej.
W tym sezonie projektanci postawili na formy uniwersalne, oszczędne w wyrazie i uzupełnili je użytecznymi detalami. Prostota jest ponadczasowa, a pozbawione zbędnych dekoracji meble mogą być podstawą bardzo różnorodnych aranżacji.
Artykuł powstał przy współpracy z Black Red White
Zobacz koniecznie: W tej małej kuchni wszystko się mieści. Fantastyczne patenty!