Trwa ładowanie...

Mała kuchnia. Jak wyczarować w niej więcej miejsca?

Kuchnia to miejsce, gdzie funkcjonalność nabiera wyjątkowego znaczenia. Chcąc zmieścić potrzebną liczbę szuflad i szafek, staramy się wykorzystać każdy centymetr przestrzeni, tak by pozwalała ona na swobodne działanie. Sprawdź, jak optymalnie zaplanować i urządzić niewielką kuchnię.

Mała kuchnia. Jak wyczarować w niej więcej miejsca?Źródło: Dzięki sprytnym rozwiązaniom mała kuchnia może być równie funkcjonalna jak te, w których nie trzeba się martwić o niedostatek miejsca. Fot. Häfele
d4hveki
d4hveki

Podział na strefy

Kuchnia to serce domu, w którym bez przerwy coś się dzieje, dlatego poruszanie się po niej i gotowanie powinno być jak najbardziej wygodne. W mądrze zaprojektowanej kuchni mamy 5 roboczych stref. Podział ten porządkuje wszystko. Wnosi do kuchni funkcjonalność i czyni ją wygodną. Umożliwia ponadto rozmieszczenie mebli i sprzętów według zasady trójkąta roboczego. Zgodnie z nią lodówka, zlewozmywak i kuchenka z piekarnikiem powinny leżeć na wierzchołkach trójkąta. Reszta elementów w takim układzie ląduje w bliskiej odległości do siebie nawzajem i... do ciebie. Zyskujesz wtedy przestrzeń i swobodę. Do osiągnięcia oczekiwanego efektu nie potrzeba wielkiej przestrzeni. Wystarczy zastosowanie pomysłowych rozwiązań meblarskich, by przebywanie w małej kuchni było przyjemnością.

Przechowywanie

W funkcjonalnej kuchni istotne jest między innymi to, by produkty spożywcze i sprzęty przechowywane były w wygodnym, łatwo dostępnym, centralnym miejscu. W tej roli świetnie sprawdzi się szafa cargo. Wysoki regał kryje tak naprawdę obszerną spiżarnię, w której możesz przechować większe ilości produktów spożywczych czy sprzętów kuchennych. Łatwość i płynność otwierania nawet bardzo obciążonej szafy sprawia, że wszystko jest dostępne na wyciągnięcie ręki. Funkcjonalność cargo zwiększają sprytne okucia, dzięki którym podczas otwierania tylne półki przesuwają się do przodu, dając za jednym pociągnięciem ręki pełen dostęp do całej zawartości szafy. Duży udźwig powinny mieć wszystkie szuflady. Chodzi w końcu o to, by przechowywać w nich dużo, nie tylko lekkich rzeczy.

Nowoczesne szuflady

Projektując kuchnię, warto zainwestować w nowoczesne szuflady. Posiadają one nie tylko pełen wysuw i hamulec siły zamykania, ale też odznaczają się sztywnością zapewniającą stabilność samej szuflady. Możliwość zamontowania relingów
zwiększa dodatkowo funkcjonalność szuflady. Zmieścisz teraz mikser, blender, toster i wiele innych, wyższych sprzętów.

Odkryj nowe miejsca w kuchni

Pełne zagospodarowanie przestrzeni to z perspektywy dzisiejszych możliwości wykorzystanie jej do końca, a zatem również zaadaptowanie dotąd niewykorzystywanych miejsc, jak np. cokół podszafkowy, z którego można zrobić całkiem pojemną szufladę, choćby na zgrzewkę ulubionego napoju.

Häfele
Źródło: Häfele

Zastosowanie niskiego cargo (15 i 30 cm) pozwala wykorzystać całą przestrzeń dolnych szafek. Dzięki niestandardowym wymiarom taka szafka sprytnie pomaga zagospodarować każde, nawet najwęższe miejsce w kuchni. W ten sposób nie zmarnujesz nawet centymetra przestrzeni.

Walcząc z kuchennym chaosem, zadbaj również o to, by wszystkie naczynia oraz sztućce znalazły się poukładane w jednym miejscu – najlepiej w szufladach pozwalających się dowolnie konfigurować, dzięki regulowanym wkładom lub ogranicznikom, które przechowywane naczynia pozostawią w stabilnej pozycji.

Häfele
Źródło: Häfele

Garnki na wyciągnięcie ręki

Gdy gotujesz, wszystko dzieje się dynamicznie, dlatego szybki i wygodny dostęp do garnków, naczyń, urządzeń czy produktów potraktuj priorytetowo. Szafki o dużej pojemności i nośności pomogą ci zebrać garnki, patelnie oraz inne przedmioty do gotowania blisko płyty grzewczej. Świetnie sprawdzą się te rozwiązania, które w pełni wykorzystują przestrzeń narożną, czyli szafka z możliwością obrotu o 360° czy wysuwna podwójna półka.

Häfele
Źródło: Häfele

Kluczowe oświetlenie

Funkcjonalna kuchnia powinna być dobrze oświetlona. Umiejętnie rozmieszczone lampy rozświetlą każdy zakamarek i precyzyjnie doświetlą blaty oraz wnętrza szafek. Odpowiednio dobrana konfiguracja mocy i barwy światła wpłynie także na estetykę kuchni i wprowadzi do niej szczyptę klimatu i nastroju sprzyjającego gotowaniu.
Bardzo często zdarza się, że masz mokre lub ubrudzone ręce od kuchennych prac. W takich sytuacjach przydaje się bezdotykowy system oświetlenia diodowego, który działa na machnięcie ręki.

Häfele
Źródło: Häfele

Materiał powstał przy współpracy z firmą Häfele

d4hveki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d4hveki