Jak wybrać meble do ogrodu?
Nadchodzi lato, a wraz z nim czas spotkań przy grillu, leniwych, ciepłych wieczorów spędzanych na tarasie lub w przydomowym ogródku, odpoczynku na świeżym powietrzu. Warto już dziś zatroszczyć się o otoczenie domu i zadbać o odpowiednią aranżację ogrodu - zwłaszcza o meble ogrodowe. Podpowiadamy, co wybrać, by kupione sprzęty długo i dobrze nam służyły.
01.06.2016 | aktual.: 19.05.2017 11:49
Dostępny aktualnie w sklepach i marketach wybór mebli i akcesoriów do aranżacji ogrodów, tarasów i nawet niewielkich balkonów jest przeogromny. Obejmuje produkty wykonane z różnych materiałów (tworzyw sztucznych, metalu, drewna, rattanu i technorattanu), w różnej jakości i cenie. Na co zwrócić uwagę? Które wybrać i jak o nie dbać?
Krok pierwszy - gabaryty
Wybierając meble, które będą nam służyły podczas letniego wypoczynku, musimy sobie przede wszystkim odpowiedzieć na pytanie: ile realnie mamy na nie miejsca. Sprzęty, które oglądamy na sklepowych ekspozycjach, prezentują się kompletnie inaczej niż na niewielkim tarasie lub balkonie. Warto więc dokładnie sprawdzić (najlepiej z metrówką w dłoni), jakie gabaryty zmieszczą się w wybranym przez nas miejscu, tak byśmy mogli swobodnie się w nim poruszać.
Wbrew pozorom zasada ta obowiązuje również właścicieli sporych ogrodów. Dlaczego? Dostosowanie wielkości mebli do dużych, otwartych przestrzeni wcale nie jest takie proste. W tym przypadku przesadzić można w drugą stronę - kupując meble tak niewielkie, że wręcz znikną wizualnie w otoczeniu.
Krok drugi - materiał
Najważniejszym etapem wyboru jest odpowiedzenie sobie na pytanie, "w jakim stylu chcemy urządzić nasz taras lub ogród", tak aby pasował do stylistyki domu. Kluczową rolę odgrywa tu materiał, z jakiego wykonane są meble. Do wyboru mamy produkty z surowców o zróżnicowanej specyfice.
Najbardziej ekonomiczną opcją są fotele i stoły z tworzywa sztucznego. Choć w ostatnich latach producenci wykonali krok milowy we wzornictwie i technologii ich wytwarzania, w dalszym ciągu wariant ten jest najmniej estetyczny i trwały.
Zdecydowanie większe możliwości oferuje drewno. To najchętniej wykorzystywany materiał do aranżacji tarasów i ogrodów. Naturalność, przyjazność, elegancja i urok akacji sprawiają, że kolekcje Odense i Bonita DLH pasują do niemal wszystkich przestrzeni. Zwłaszcza że producenci mebli ogrodowych oferują dziś kolekcje utrzymane w różnych stylach - klasycznych, country, retro, minimalistycznych. Na uwagę zasługują również fotele Carrera czy stoły Fisher - meble wykonane z teku (drewna egzotycznego, które jest mniej wymagające pod względem pielęgnacji niż rodzime gatunki).
Alternatywą są lekkie i wygodne meble wiklinowe i rattanowe, a także ciężkie i stabilne meble metalowe, które na ogół łączone są z drewnem lub wikliną. W tym przypadku warto pamiętać o poduszkach, zwłaszcza gdy fotele stoją w nieocienionym miejscu.
Krok trzeci - pielęgnacja
Szukając wymarzonych mebli "na zewnątrz", musimy też wiedzieć, ile realnie będziemy mieli czasu na ich pielęgnację i konserwację. O ile meble z tworzywa wystarczy dokładnie umyć, o tyle meble z drewna wymagają już o wiele bardziej troskliwych zabiegów. W zamian za to będą nam służyć znacznie dłużej. Nawet gdy przypadkowo je zniszczymy - zarysujemy lub poplamimy, po przetarciu papierem ściernym, oczyszczeniu i ponownej konserwacji będą jak nowe.
- Meble drewniane należy czyścić zwykłą szczotką lub zmywakiem. Przynajmniej raz w sezonie zalecane jest ich olejowanie specjalnie przeznaczonymi do tego środkami - mówi Wojciech Mogilnicki, Product Manager DLH. Trzeba pamiętać, że drewno jest produktem naturalnym, który nawet po obróbce nie przestaje reagować na zmienne warunki atmosferyczne. W okresie zimowym drewniane meble ogrodowe powinny być więc chronione przed kontaktem z wodą i mrozem. Nigdy nie powinny być przechowywane w ciepłym i suchym miejscu - znacznie odpowiedniejszy będzie garaż lub wiata, gdzie dodatkowo zapewniona jest wentylacja. - dodaje Wojciech Mogilnicki z DLH.
Dla tych, którzy nie mają zbyt wiele czasu na dbanie o ogrodowe sprzęty, warte rozważenia są coraz popularniejsze i modniejsze meble Vienna i Shogun z technorattanu lub dostępna w ofercie DLH kolekcja Lynx z aluminium i tworzywa polywood. Materiały te charakteryzują się wyjątkową odpornością na działanie mikroorganizmów, warunków atmosferycznych, olejków do opalania oraz na plamy z wina i żywności.
- Mebli technorattanowych nie trzeba konserwować, wystarczy raz na jakiś czas przemyć je wodą z dodatkiem łagodnego detergentu, a na co dzień można je czyścić suchą szmatką. Z uwagi na to, iż jest to materiał pleciony, zaleca się przykrywanie ich pokrowcami, aby zapobiec gromadzeniu się brudu w szczelinach. Z kolei do czyszczenia mebli wykonanych z aluminium i tworzywa polywood wystarczy tylko czysta woda - wyjaśnia Wojciech Mogilnicki.