Masz nieruchomość? Sprawdź, z jakiego finansowania możesz skorzystać
Co 10. Polak ma kredyt hipoteczny, a średnia wysokość kredytu mieszkaniowego udzielonego pod koniec 2013 r. kształtowała się na poziomie prawie 210 tys. zł. Wielkie szczęście mają więc ci, którzy posiadają nieruchomość na własność i nie muszą spłacać comiesięcznych rat. Zamiast tego mają wiele możliwości i dostępnych produktów finansowych.
17.11.2015 15:57
Co 10. Polak ma kredyt hipoteczny, a średnia wysokość kredytu mieszkaniowego udzielonego pod koniec 2013 r. kształtowała się na poziomie prawie 210 tys. zł. Wielkie szczęście mają więc ci, którzy posiadają nieruchomość na własność i nie muszą spłacać comiesięcznych rat. Zamiast tego mają wiele możliwości i dostępnych produktów finansowych.
Mowa m.in. o pożyczce hipotecznej, odwróconej hipotece, kredycie samochodowym czy też – w przypadku przedsiębiorców – kredycie inwestycyjnym.
Pożyczka hipoteczna – na dowolny cel
Jeżeli potrzebujesz dużej sumy pieniędzy i nie chcesz zdradzić, na jaki cel je przeznaczysz, możesz skorzystać z pożyczki hipotecznej. Wysokość takiej pożyczkizależy przede wszystkim od wartości nieruchomości stanowiącej przedmiot zabezpieczenia oraz zdolności kredytowej właściciela.
Środki z pożyczki hipotecznej można przeznaczyć na dowolny cel: remont mieszkania, wakacje czy też spłatę zaciągniętych pożyczek i kredytów w innych bankach.
Pożyczka hipoteczna udzielana jest pod warunkiem ustanowienia hipoteki na nieruchomości. Najlepiej, jeżeli jest to nieruchomość mieszkalna w dobrym stanie. W dodatku pożyczka ta jest niżej oprocentowana niż standardowy kredyt konsumencki. Warto dodać, że właściciel w dalszym ciągu zachowuje pełne prawo do zarządzania nieruchomością.
Odwrócona hipoteka – dodatkowe pieniądze na emeryturze
W Sejmie nadal trwają prace nad projektem ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym. Dotyczy on zasad udzielania przez podmioty uprawnione odwróconego kredytu hipotecznego osobom fizycznym, którym przysługuje prawo własności albo użytkowania wieczystego gruntu lub spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. To nowość na polskim rynku finansowym.
Odwrócona hipoteka ma umożliwić osobom posiadającym mieszkanie uwolnienie zamrożonego kapitału. Polegać to będzie na tym, że właściciel nieruchomości będzie co miesiąc otrzymywał pieniądze w zamian za to, że bank po jego śmierci przejmie mieszkanie(chyba że spadkobiercy zdecydują się je wykupić).
Oznacza to, że klient korzystający z odwróconej hipoteki będzie właścicielem mieszkania do końca swoich dni, mimo że co miesiąc otrzymuje od banku świadczenie.
Własność nieruchomości przenoszona jest na bank najwcześniej rok po śmierci osoby korzystającej z takich comiesięcznych rent, ale wcześniej rodzina może spłacić kredyt (jest na to 12 miesięcy po śmierci świadczeniobiorcy) i zachować nieruchomość.
Kredyt samochodowy – gdy marzy ci się nowe auto
Najpopularniejszymi zabezpieczeniami przy staraniu się o kredyt na zakup samochodu są:
- cesja praw z polisy AC,
- zastaw rejestrowy,
- przewłaszczenie na zabezpieczenie,
- przewłaszczenie warunkowe.
Wszystkie one wiążą się bezpośrednio z samochodem, na zakup którego kredytobiorca zamierza zaciągnąć zobowiązanie. Jeżeli jednak nie chce z nich skorzystać, bank może przyjąć od niego inne zabezpieczenia stosowane przy pozostałych produktach kredytowych.
Mowa m.in. o blokadzie środków na koncie kredytobiorcy, wekslu in blanco, poręczeniu osoby trzeciej czy też zastawieniu nieruchomości.
Teoretycznie więc, aby wziąć kredyt samochodowy można jako zabezpieczeniem posłużyć się nieruchomością. Należy jednak pamiętać, że zapewne jej wartość jest znacznie większa niż cena auta i jej zastawienie będzie dla kredytobiorcy nieopłacalne.
Kredyt inwestycyjny dla właścicieli firm
Nie tylko osobom fizycznym posiadanie nieruchomości przynosi wiele korzyści w kontaktach z instytucjami finansowymi. To samo dotyczy przedsiębiorców, którzy np. potrzebują wziąć kredyt inwestycyjny na rozwój firmy.
Kredyty inwestycyjne to nierzadko jedyna szansa dla przedsiębiorstwa na pozyskanie gotówki na rozwój firmy. Z jednej strony firma może dostać nawet parę milionów złotych kredytu, z drugiej - wymagać będzie do tego przedstawienia wartościowego zabezpieczenia, np. na nieruchomości.
Hipoteka na nieruchomości to - przy wielkich kwotach - najczęściej wykorzystywane zabezpieczenie. Polega ona na tym, że bank zostaje wpisany do księgi wieczystej nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie i dzięki temu ma pierwszeństwo przed właścicielem w dochodzenia swych praw względem tej nieruchomości.
Będąc właścicielem nieruchomości, kredytobiorca ma do wyboru kilka opcji, za pomocą których może otrzymać gotówkę pod jej zastaw. Za każdym razem warto się jednak zastanowić, czy jest to opłacalne, oraz poszukać najlepszej oferty na rynku.