Trwa ładowanie...
d2b7iwz

Małe AGD, które ułatwi ci przygotowanie zdrowych posiłków

Zdrowe odżywianie to wykorzystywanie dobrych i wartościowych produktów do przygotowywania codziennych potraw, co w zasadzie oznacza rezygnację lub przynajmniej ograniczenie stosowania artykułów o wysokim stopniu przetworzenia. To także przyrządzanie posiłków w domowym zaciszu na parze, w procesie wolnego duszenia, własny makaron i świeże, wyciśnięte soki z warzyw i owoców.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sokowirówki wyciskają bardziej klarowne soki, ale następuje przy tym utrata wielu witamin.
Sokowirówki wyciskają bardziej klarowne soki, ale następuje przy tym utrata wielu witamin. (Shutterstock.com)
d2b7iwz

Umiejętność stosowania właściwych technik gotowania i odpowiednio dobrany podstawowy sprzęt kuchenny zapobiegają utracie wartościowych składników i minerałów znajdujących się w mięsie i rybach czy w warzywach i owocach. Kompletując kuchenne wyposażenie, warto wiedzieć, że:

Wyciskarka do owoców…

…bywa lepsza od sokowirówki. Zanim jednak zdecydujesz się na konkretny sprzęt, musisz wiedzieć, że sokowirówki wyciskają bardziej klarowne soki, ale następuje przy tym utrata wielu witamin i cennych mikroelementów zawartych w owocach i warzywach. Wyciśnięty w wyciskarce sok jest znacznie gęstszy, co nie każdemu odpowiada. Jednak dzięki temu zawiera on dużo więcej dobroczynnych składników, których nasz organizm tak bardzo potrzebuje.

Tak obniżysz koszty ogrzewania domu o 30 proc.
Co prawda w sokowirówce można przygotowywać więcej soku, ale w warunkach domowych zwykle wystarcza wyciskarka. Bardzo istotny jest też czas niezbędny do wyczyszczenia urządzenia po każdym użyciu. Tu również sokowirówki pozostają daleko w tyle. Najprostsze w myciu są tak zwane wyciskarki poziome, bo składają się z niewielu elementów. Wyciskarki pionowe złożone są z większej liczby części, ale i tak są wygodniejsze w czyszczeniu od sokowirówek.

Zobacz też: Dla młodych rodziców to koszmarny wydatek. A przecież można taniej
Przy wyborze urządzeń tak zwanego małego AGD warto też wiedzieć, że sprzęt oferowany w najniższej cenie nie zawsze jest tym, który powinniśmy mieć. Wybierając odpowiednią dla nas wyciskarkę, sprawdźmy, jaką moc ma dane urządzenie. Może się bowiem okazać, że wyciskarka jest w stanie wycisnąć sok z jednej pomarańczy, a potem musi "odpocząć” przez dłuższy czas. Niestety z reguły jest tak, że im wyższa moc urządzenia, tym wyższa cena.

Domowy makaron i chleb…

…też wymagają odpowiednich sprzętów. I choć jeszcze nasze babcie radziły sobie z przygotowaniem świetnego makaronu bez specjalnych urządzeń, to dziś rzadko kto potrafi to zrobić bez maszyny do wyrobu makaronu. Do wyboru są maszynki ręczne i elektryczne. Warto postawić na te wykonane ze stali nierdzewnej, ponieważ tylko ten materiał jest w stanie zagwarantować, że urządzenie będziemy mogli eksploatować przez dłuższy czas. Dobrze też zwrócić uwagę, jakie nakładki znajdują się w zestawie, bo podstawowe modele umożliwiają przygotowanie tylko jednego lub dwóch rodzajów makaronu.

   Shutterstock.com

Wypiekanie zdrowego, pełnoziarnistego chleba w domu również wymaga dobrego urządzenia, które powinno mieć przeszkloną klapę u góry. Pozwala ona na obserwację tego, co dzieje się w środku i reagowanie w sytuacji, gdy trzeba do ciasta dodać nieco wody lub odwrotnie – dosypać odrobinę mąki. Wówczas mamy gwarancję, że chleb będzie miał odpowiednią konsystencję.

d2b7iwz

Podziel się opinią

Share

d2b7iwz

d2b7iwz