ŁazienkaMała z wygodami. Jak wyposażyć łazienkę w wersji mini?

Mała z wygodami. Jak wyposażyć łazienkę w wersji mini?

Czy na kilku metrach kwadratowych można zmieścić niezbędne wyposażenie bez wrażenia ścisku? Owszem. Zaaranżuj swoje małe kąpielowe królestwo, tak aby miało wszystko, czego potrzebujesz.

Mała z wygodami. Jak wyposażyć łazienkę w wersji mini?
Źródło zdjęć: © W małej łazience bardzo ważne jest odpowiednie wykorzystanie lustra, fot. Shutterstock

22.09.2017 | aktual.: 25.09.2017 16:19

Kumulacja funkcji

Aranżacji małej łazienki powinien przyświecać jeden motyw przewodni – kompaktowość. Wybieraj takie wyposażenie, które zajmie jak najmniej miejsca, ale spełni jak najwięcej funkcji. Nie jest to oczywiście proste, ale przy odrobinie wysiłku – możliwe. W końcu łazienkę urządzasz na kilka najbliższych lat, warto więc zadbać, by spełniała swoją funkcję jak najlepiej. Dobrym pomysłem jest szafka z wbudowaną umywalką.

W małym pomieszczeniu może zmieścić się nawet trzyczęściowa, w której segment podumywalkowy jest wyposażony w podwójne drzwiczki. Jaka oszczędność miejsca!

Jak najwyżej

Na niewielkich metrażach sprawdza się trick polegający na wykorzystaniu wysokości wnętrza. Spożytkuj więc efektywnie przestrzeń "w górę". Wstaw do pomieszczenia wysokie meble łazienkowe. Smukłe szafki o małej szerokości nadrabiają pojemnością właśnie dzięki temu, że są długie.

Już 188 cm robi swoje, ale pomyśl też o nadstawkach, dzięki którym jeszcze bardziej wydłużysz meble (jeśli czujesz się na siłach, możesz je wykonać samodzielnie). Warto, aby bryły były wyposażone w dużą liczbę półek na kosmetyki, akcesoria czy tekstylia.

Sposób na lustro

Wiadomo, że lustrzane powierzchnie optycznie powiększają przestrzeń. Jeśli zatem masz możliwość zaaranżowania w swojej małej łazience lustrzanych tafli, zrób to. Samo lustro jest elementem niezbędnym. Aby nadać mu dodatkową funkcję i zyskać kolejne miejsce na przechowywanie, wybierz szafkę z lustrzanym frontem. To najprostszy, a przy tym skuteczny sposób na zwiększenie użyteczności wnętrza. Nie zapomnij tylko o dobraniu odpowiedniego oświetlenia – to ważne nie tylko ze względu na aranżację, ale też na komfort korzystania z lustra.

Znośna lekkość formy

Przekopując oferty mebli łazienkowych do małego wnętrza, zwracaj uwagę raczej na szafki wiszące niż na stojące. Stojące bryły wydają się cięższe i nieco przytłaczające – a im ciemniejszy mają kolor, tym intensywniejsze jest to wrażenie. Z kolei szafki przymocowane do ściany wyglądają tak, jakby unosiły się w powietrzu, co nadaje im lekkość i subtelność.

Dodatkowa przestrzeń, uzyskana pomiędzy bryłami a podłogą, potęguje ten efekt i wizualnie dodaje metrażu. Ważne, by jej nie zagracić, bo wtedy cały czar pryśnie…

Biel rządzi

Kolor ma znaczenie – w małych wnętrzach sprawdzają się więc jasne barwy. Mimo że kolorowe bryły wyglądają ciekawie, to im mniejsze jest pomieszczenie, tym trudniej o tego typu eksperymenty. Jeśli obawiasz się, że ich efekt może nie być zadowalający, zdecyduj się na jasne, najlepiej białe, meble łazienkowe.

Takie szafki wyglądają czysto i minimalistycznie, nie zabierają przestrzeni, a laminowane fronty i boki dodatkowo podnoszą walory estetyczne.

Obraz
© Shutterstock.com

Kropka nad „i”

W funkcjonalnej przestrzeni, również w małej łazience, nie może zabraknąć praktycznych dodatków. To wszelkiego rodzaju uchwyty, wieszaki, pojemniki czy koszyki. Zadbaj o zachowanie ich jednolitej kolorystyki, gdyż to wniesie do wnętrza harmonię i spokój. Jeśli masz wannę, zamontuj estetyczny parawan albo oryginalną zasłonę. Możesz też nad wanną zmontować funkcjonalną, odporną na wilgoć półkę, dzięki której wszystkie kąpielowe akcesoria będziesz mieć w zasięgu ręki. Wszystko po to, by komfort korzystania z małej łazienki był jeszcze większy.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (26)