Lodówki turystyczne – idealne na wakacyjny urlop

Zawsze warto mieć pod ręką chłodną colę, wodę czy smaczne lody, zwłaszcza jeśli wybieramy się na dłuższą, wakacyjną wyprawę. Dlatego lodówka turystyczna to świetne urządzenie dla każdego podróżnika. Co warto wiedzieć o tym urządzeniu?

Lodówki turystyczne – idealne na wakacyjny urlop
Źródło zdjęć: © Fotolia
Sylwia Ścibak

14.06.2019 | aktual.: 14.06.2019 11:37

Lodówka turystyczna – na wkłady czy gaz?

Lodówki turystyczne różnią się przede wszystkim sposobem chłodzenia. Najprostsze modele posiadają specjalne wkłady, które mogą utrzymać niską temperaturę nawet przez 12 godzin. Lodówki na wkłady są lekkie i łatwe w przenoszeniu, przez co nadają się na jednodniowe pikniki. Są też stosunkowo tanie.

Drugim rodzajem są lodówki elektryczne, wykorzystujące standardowe gniazdko sieciowe lub gniazdo zapalniczki samochodowej. W tej grupie można wyróżnić modele termoelektryczne, które zarówno chłodzą, jak i grzeją, więc będą dobre do przechowywania pieczonych lub grillowanych potraw. Lodówki elektryczne nadają się do podróży pojazdem, ale nie będą dobre w plenerze (chyba że w pobliżu znajdzie się auto). W sklepach dostępne są także wydajne lodówki na amoniak (absorpcyjne), które są zazwyczaj mocniejsze od modeli termoelektrycznych i kosztują więcej.

Trzecim typem lodówek zasilanych energią elektryczną są lodówki kompresorowe, które – podobnie jak tradycyjne lodówki domowe – wykorzystują sprężony gaz do schładzania produktów. Są to bardzo wydajne urządzenia, ale ze względu na wysoką cenę polecane są na specjalne okoliczności i długie podróże.

Lodówka turystyczna – pojemność, temperatura chłodzenia, zużycie energii

Kiedy decydujemy się na zakup lodówki, bierzemy pod uwagę pojemność oraz temperaturę chłodzenia. Pojemność jest kwestią indywidualną, a zależy od tego, ile żywności planujemy zabrać, dla ilu osób i na jaki czas. Na krótkie, jednodniowe wyprawy w plener przydadzą się lodówki na wkłady, które zwykle mają pojemność do ok. 30 l. Na dłuższe wycieczki można zabrać lodówkę elektryczną, ale trzeba brać pod uwagę dostępność do sieci elektrycznej. Takie modele mają zazwyczaj nie więcej niż 40 l i będą dobre dla rodziny. Większe lodówki, nawet do 85 l, są znacznie cięższe i trudniejsze w przenoszeniu, dlatego nadają się do długich wypraw, np. kamperem czy jachtem (tu przyda się model kompresorowy).

Temperatura chłodzenia to kolejny ważny parametr. O ile lodówki na wkłady jedynie utrzymują niską temperaturę, o tyle modele elektryczne mają zdolność jej obniżania. Słabsze są zwykle lodówki termoelektryczne i gazowe, a mocniejsze – kompresorowe. Te pierwsze mogą schłodzić pożywienie o ok. 20–30 stopni Celsjusza poniżej temperatury otoczenia (są zależne od temperatury powietrza), te drugie zaś są zdolne zamrozić wnętrze do nawet -20 stopni Celsjusza niezależnie od tego, jak jest ciepło na zewnątrz.

Pamiętajmy też o tym, że lodówki chłodzące aktywnie zużywają także energię elektryczną albo gaz. Im większe zużycie energii, tym oczywiście wyższe koszty eksploatacji. Najlepiej jest kierować się efektywnością energetyczną, a niekoniecznie mocą urządzenia. To informuje nas, ile energii zużyje lodówka, aby osiągnąć określoną temperaturę.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)